dnes má meniny Viola
zajtra Gertrúda
18.5. 2022
COVID-19 nie je jediným strašiakom seniorov. Tu je ďalších 5 rizikových ochorení
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Vek sa oklamať nedá a každý, kto je dnes plný síl a vitality, bude raz seniorom. Hoci na prvý pohľad sa zdá, že túto skupinu aktuálne trápi najviac ochorenie COVID-19, nie je tomu úplne tak. S vyšším vekom prichádzajú aj iné ochorenia, ktoré sú pre seniorov rizikom. Práve im sa bude venovať tento článok a v krátkosti ich predstaví.

Zápal pľúc

Pri téme respiračných ochorení zostaneme, nakoľko prvým rizikom obzvlášť pre seniorov je zápal pľúc. Najčastejšie ide o bakteriálny infekčný zápal, ktorý môže byť akútny, chronický alebo opakujúci sa. Vždy však poškodzuje pľúcne tkanivo a vedie k tvorbe hlienu v dýchacích cestách, pričom práve v tom je jeho riziko u seniorov.

Typickým príznakom zápalu pľúc je dýchavičnosť, čiže sťažené dýchanie. K tomu sa pridáva kašeľ, či už s hlienmi alebo suchý, bolesť na hrudníku a typické zápalové prejavy. Ide o horúčku, triašku, únavu, nevoľnosť a bolesti kĺbov a hlavy.

Špeciálne u seniorov je dôležité zápal pľúc diagnostikovať čo najskôr a začať s liečbou antibiotikami. Ak sa k zápalu pridruží aj vírusová infekcia, podávajú sa antivirotiká. Súčasťou liečby je aj riešenie symptómov, čiže horúčky a kašľu. Pokiaľ sa zápal rozvinie a príznaky zhoršia, nevyhnutná je hospitalizácia a inhalovanie kyslíka.

Alzheimerova choroba

Druhým veľkým rizikom u seniorov je Alzheimerova choroba. Ide o neurodegeneratívnu poruchu mozgu, ktorá vedie k demencii. Počas ochorenia strácajú mozgové bunky svoju funkciu a to v dôsledku poškodenia bielkovinou amyloid beta.

Prvým príznakom ochorenia je zabúdanie. Ide o niečo, čo je pre seniorov typické a práve preto sa mu nevenuje pozornosť. Nasledujúcimi symptómami sú problémy s rečou, dezorientácia, zmeny nálad a postupná strata samostatnosti. V posledných štádiách ochorenia môže mať človek problémy rozoznávať rodinu a blízkych.

Ochorenie nie je možné úplne vyliečiť a tak sa terapia sústreďuje na stimuláciu mozgu. Využívajú sa na to lieky z kategórie inhibítorov acetylcholinesterázy.

Parkinsonova choroba

Aj ďalším ochorením, ktoré trápi najmä starších ľudí, je ochorenie nervového systému, konkrétne Parkinsonova choroba. Ide o progresívna choroba mozgu, ktorá môže začať už po 60. roku života a je typická trasom rúk. Symptómy ochorenia sú spojené s úbytkom neurónov v mozgu, ktoré zodpovedajú za pohyb, myslenie, náladu a spánok.

K prvotným príznakom patrí pokojový tras, stuhnutosť svalov a spomalenie pohybov. Nasledujú problémy s rovnováhou, poruchy spánku a poruchy rovnováhy.

Medzi nemotorické prejavy patria kognitívne poruchy, poruchy pamäte, zmätenosť, spomalené myslenie a v posledných fázach aj riziko vzniku demencie. Liečba pozostáva zo zlepšenia životosprávy, fyzioterapie a pravidelného pohybu, kúpeľnej starostlivosti a liekov. Tie sú zamerané na stimuláciu dopamínu a tlmenie niektorých príznakov.

Artróza

So zvyšujúcim sa vekom sa začínajú prejavovať aj problémy týkajúce sa pohybového aparátu. Jedným z rizikových ochorení u seniorov je v tomto prípade artróza, ktorá sa spája so starnutím a opotrebovaním kĺbov. Ide o degeneratívne ochorenie kĺbov, ktoré postihuje najmä bedrové a kolenné kĺby, v niektorých prípadoch aj kĺby prstov.

Typickým prejavom je bolesť, ktorá je spočiatku iba pri väčšej záťaži, neskôr aj pri bežnej chôdzi a pri progrese ochorenia aj v pokoji a počas spánku.

K bolesti sa neskôr pridá aj opuch, obmedzenie hybnosti a v závere až atrofia svalov. Liečba je spočiatku konzervatívna, najmä v podobe fyzioterapie, kúpeľov a liekov. Ak sa stav nezlepšuje, je nevyhnutné pristúpiť k výmene kĺbu za umelú náhradu.

Skleróza multiplex

Posledné ochorenie, ktoré si predstavíme ako rizikové pre seniorov, sa týka nervovej sústavy. Skleróza multiplex, čiže roztrúsená skleróza, je chronické ochorenie postihujúce nervové vlákna v mozgu a v mieche. Choroba sa vyskytuje viac u žien, rizikovými faktormi sú stres, fajčenie, opakované infekcie a nedostatok vitamínu D.

K počiatočným príznakom patrí jednostranné poškodenie zraku, nasledujú poruchy koordinácie pohybov, slabosť, necitlivosť v končatinách a poruchy močenia. Čím skôr sa na ochorenie príde, tým lepšie sú šance na jej liečbu.

Tá má dve formy a to kauzálnu a symptomatickú. V prvom prípade ide o spomalenie progresu ochorenia a to útlmom aktivity zápalových procesov. Symptomatická liečba sa zas sústredí na neuropatické bolesti, poruchy močenia a depresívne stavy. Súčasťou terapie sú aj pravidelné kontroly raz ročne pre zistenie aktuálneho priebehu a stavu.

sponzorovaný článok