dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022

Slovník pojmov

  P

  P – Gestóza
  – bielkoviny v moči pri gestóze
  skratka v tehotenskej knižke

  P
  – pulz
  skratka v tehotenskej knižke

  Pandémia
  – rozsiahla epidémia s neurčitým časovým ohraničením a prakticky bez ohraničenia v mieste, pričom býva postihnuté veľké množstvo ľudí na rozsiahlom území.

  PAP test
  - odber materiálu na cytologické vyšetrenie pri bežnom gynekologickom vyšetrení. Je jednoduchý a nebolestivý. Spočíva v jemnom zotrení povrchu čapíka a hrdla maternice pomocou malej kefôčky. Získaný materiál sa natrie na podložné sklíčko, zafarbí sa a skúma sa pod mikroskopom. Vyšetrenie odhalí už aj začínajúce predrakovinové zmeny alebo úplne malé rakovinové ložiská, ktoré často nie sú vôbec viditeľné pri bežnom vyšetrení a ktoré sa ešte neprejavujú žiadnymi príznakmi. Preto sa cytologické vyšetrenie používa v rámci preventívnych prehliadok širokej ženskej populácie.
  Viac informácií získate tu .

  Parenterálny
  - s obídením zažívacieho traktu, napr. podaním do žily.
  V spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky

  Pasterizácia
  - krátkodobé zahriatie mlieka (ale aj iných tekutín) na 71 až 74°C zničí choroboplodné zárodky bez toho, aby poklesol obsah vitamínov a bielkovín v mlieku.
  V spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky

  Patologické tehotenstvo
  - ak je priebeh tehotenstva komplikovaný ochoreniami, ktoré ohrozujú zdravie matky alebo plodu. Môže ísť o choroby špecifické pre tehotenstvo (napr. gestóza), ale aj pridružené ochorenia, ktoré priamo s graviditou nesúvisia (napr. ochorenie srdca matky).
  v spolupráci s OZ Bocian

  PET
  – preeklampsia (hypertenzia vyvolaná graviditou. Často sa vyskytuje u žien, ktoré čakajú svoje prvé dieťa, u žien starších ako 35 rokov, ktoré nosia viac plodov.)
  skratka v tehotenskej knižke

  Placentárna insuficiencia
  – nedostatočná funkcia placenty. Počas tehotnosti dostáva plod prostredníctvom placenty a pupočníkových ciev živiny a kyslík a naopak, odvádzajú sa odpadové látky a oxid uhličitý. Placenta však môže byť z rozličných dôvodov neschopná podporovať plod:
  - placenta sa vyvinula s určitou anomáliou - prietok krvi placentou je obmedzený alebo placentárne tkanivo je redukované pre krvné zrazeniny
  - placenta je oddelená alebo čiastočne oddelená od steny maternice
  - placenta je príliš malá
  - placenta nie je potrebne vyvinutá
  - gravidita pokračuje aj po termíne pôrodu, takže sa placenta pre plod stáva nedostatočnou
  - ak matka trpí na cukrovku, môže to mať pre placentu zlý vplyv
  v spolupráci s OZ Bocian

  PM
  – posledná menštruácia
  skratka v tehotenskej knižke

  Pneumokok
  Baktéria pneumokoky – Streptococcus pneumoniae – je jedným z najčastejších pôvodcov život ohrozujúcich ochorení najmä u dojčiat a malých detí do 5 rokov a ľudí nad 60 rokov veku.

  Imunitný systém dojčiat a malých detí ešte nie je vyzretý, nereaguje rovnako ako imunitný systém dospelého človeka. U detí do 5 rokov ešte nedostatočne tvorí protilátky proti polysacharidovému bakteriálnemu púzdru pneumokokov. Preto sa veľmi často týmito baktériami nakazia.

  Pneumokokové infekcie vyvolávajú:
  zápal pľúc – pneumónia
  zápal stredného ucha – otitis media
  bakteriálny zápal mozgových blán – meningitída
  otravu krvi – sepsa
  zápal prinosových dutín
  zápal priedušiek
  infekcie hrudníka

  Počítačová tomografia (CT)
  - špeciálna röntgenová vyšetrovacia metóda poskytujúca množstvo cenných obrazových informácií. Možno ňou vyšetriť takmer všetky orgány ľudského tela.

  Pohl.
  – pohlavie
  skratka v tehotenskej knižke

  PP
  – pohyby plodu; približne od 16. – 20. týždňa
  skratka v tehotenskej knižke

  PPH
  – popôrodné krvácanie
  skratka v tehotenskej knižke

  PPK
  – pôrod panvovým koncom
  skratka v tehotenskej knižke

  Preeklampsia
  – hypertenzia vyvolaná graviditou. Často sa vyskytuje u žien, ktoré čakajú svoje prvé dieťa a u žien starších ako 35 rokov, ktoré nosia viac plodov.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Prevencia
  - predchádzanie nežiaducim javom alebo chorobám.

  PRIMI
  – gravidita – žena, ktorá je tehotná prvýkrát
  skratka v tehotenskej knižke

  Primipara
  – prvorodička

  Progesterón
  - ženský pohlavný hormón, ktorý sa tvorí v žltom teliesku vaječníka, ale aj ako medziprodukt v nadobličkách. Jeho účinok spočíva v prestavbe sliznice maternice, ktorá sa pripravuje na vajíčko a v prípade gravidity chráni oplodnené vajíčko. Spolu s estrogénmi pripravuje prsné žľazy na tvorbu mlieka.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Proteinúria
  - bielkovina v moči

  Psoriáza (lupienka)
  - neinfekčné, bežne sa vyskytujúce chronické a neliečiteľné ochorenie, ku ktorému dochádza, keď mylné signály imunitného systému vyvolajú príliš rýchlu regeneráciu kožných buniek (keratinocytov) – každé tri až štyri dni namiesto obvyklého cyklu 28 – 30 dní. Tieto prebytočné kožné bunky vytvárajú na povrchu kože červené, vločkovité, šupinaté a zapálené lézie, ktoré môžu svrbieť, praskať, krvácať a byť mimoriadne bolestivé. Lézie postihnutú osobu zohyzďujú, priťahujú nežiaducu pozornosť a vyvolávajú snahu o diskrimináciu osôb trpiacich psoriázou. Choroba obvykle postihuje kĺby, končatiny, genitálie a pokožku temena hlavy, môže sa však objaviť kdekoľvek a dokonca môže pokrývať celé telo.
  Viac informácií získate tu .

  Puerperium (šestonedelie)
  – obdobie do 6 týždňov po pôrode dieťaťa

  Punkčná aspiračná biopsia (PAB)
  - nasatie vzorky tkaniva tenkou ihlou do striekačky a jej vyšetrenie pod mikroskopom.
  v spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky

  Pupočníková krv
  Krv, ktorá ostáva v placente a pupočnej šnúre po narodení dieťaťa. Obsahuje krvotvorné kmeňové bunky, ktoré sa využívajú pri liečbe závažných ochorení. Je možné ju odobrať pri pôrode a uskladniť pre budúce možné použitie.