P – Gestóza
– bielkoviny v moči pri gestóze
skratka v tehotenskej knižke
P
– pulz
skratka v tehotenskej knižke
Pandémia
– rozsiahla epidémia s neurčitým časovým ohraničením a prakticky bez ohraničenia v mieste, pričom býva postihnuté veľké množstvo ľudí na rozsiahlom území.
PAP test
- odber materiálu na cytologické vyšetrenie pri bežnom gynekologickom vyšetrení. Je jednoduchý a nebolestivý. Spočíva v jemnom zotrení povrchu čapíka a hrdla maternice pomocou malej kefôčky. Získaný materiál sa natrie na podložné sklíčko, zafarbí sa a skúma sa pod mikroskopom. Vyšetrenie odhalí už aj začínajúce predrakovinové zmeny alebo úplne malé rakovinové ložiská, ktoré často nie sú vôbec viditeľné pri bežnom vyšetrení a ktoré sa ešte neprejavujú žiadnymi príznakmi. Preto sa cytologické vyšetrenie používa v rámci preventívnych prehliadok širokej ženskej populácie.
Viac informácií získate tu .
Parenterálny
- s obídením zažívacieho traktu, napr. podaním do žily.
V spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky
Pasterizácia
- krátkodobé zahriatie mlieka (ale aj iných tekutín) na 71 až 74°C zničí choroboplodné zárodky bez toho, aby poklesol obsah vitamínov a bielkovín v mlieku.
V spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky
Patologické tehotenstvo
- ak je priebeh tehotenstva komplikovaný ochoreniami, ktoré ohrozujú zdravie matky alebo plodu. Môže ísť o choroby špecifické pre tehotenstvo (napr. gestóza), ale aj pridružené ochorenia, ktoré priamo s graviditou nesúvisia (napr. ochorenie srdca matky).
v spolupráci s OZ Bocian
PET
– preeklampsia (hypertenzia vyvolaná graviditou. Často sa vyskytuje u žien, ktoré čakajú svoje prvé dieťa, u žien starších ako 35 rokov, ktoré nosia viac plodov.)
skratka v tehotenskej knižke
Placentárna insuficiencia
– nedostatočná funkcia placenty. Počas tehotnosti dostáva plod prostredníctvom placenty a pupočníkových ciev živiny a kyslík a naopak, odvádzajú sa odpadové látky a oxid uhličitý. Placenta však môže byť z rozličných dôvodov neschopná podporovať plod:
- placenta sa vyvinula s určitou anomáliou - prietok krvi placentou je obmedzený alebo placentárne tkanivo je redukované pre krvné zrazeniny
- placenta je oddelená alebo čiastočne oddelená od steny maternice
- placenta je príliš malá
- placenta nie je potrebne vyvinutá
- gravidita pokračuje aj po termíne pôrodu, takže sa placenta pre plod stáva nedostatočnou
- ak matka trpí na cukrovku, môže to mať pre placentu zlý vplyv
v spolupráci s OZ Bocian
PM
– posledná menštruácia
skratka v tehotenskej knižke
Pneumokok
Baktéria pneumokoky – Streptococcus pneumoniae – je jedným z najčastejších pôvodcov život ohrozujúcich ochorení najmä u dojčiat a malých detí do 5 rokov a ľudí nad 60 rokov veku.
Imunitný systém dojčiat a malých detí ešte nie je vyzretý, nereaguje rovnako ako imunitný systém dospelého človeka. U detí do 5 rokov ešte nedostatočne tvorí protilátky proti polysacharidovému bakteriálnemu púzdru pneumokokov. Preto sa veľmi často týmito baktériami nakazia.
Pneumokokové infekcie vyvolávajú:
zápal pľúc – pneumónia
zápal stredného ucha – otitis media
bakteriálny zápal mozgových blán – meningitída
otravu krvi – sepsa
zápal prinosových dutín
zápal priedušiek
infekcie hrudníka
Počítačová tomografia (CT)
- špeciálna röntgenová vyšetrovacia metóda poskytujúca množstvo cenných obrazových informácií. Možno ňou vyšetriť takmer všetky orgány ľudského tela.
Pohl.
– pohlavie
skratka v tehotenskej knižke
PP
– pohyby plodu; približne od 16. – 20. týždňa
skratka v tehotenskej knižke
PPH
– popôrodné krvácanie
skratka v tehotenskej knižke
PPK
– pôrod panvovým koncom
skratka v tehotenskej knižke
Preeklampsia
– hypertenzia vyvolaná graviditou. Často sa vyskytuje u žien, ktoré čakajú svoje prvé dieťa a u žien starších ako 35 rokov, ktoré nosia viac plodov.
v spolupráci s OZ Bocian
Prevencia
- predchádzanie nežiaducim javom alebo chorobám.
PRIMI
– gravidita – žena, ktorá je tehotná prvýkrát
skratka v tehotenskej knižke
Primipara
– prvorodička
Progesterón
- ženský pohlavný hormón, ktorý sa tvorí v žltom teliesku vaječníka, ale aj ako medziprodukt v nadobličkách. Jeho účinok spočíva v prestavbe sliznice maternice, ktorá sa pripravuje na vajíčko a v prípade gravidity chráni oplodnené vajíčko. Spolu s estrogénmi pripravuje prsné žľazy na tvorbu mlieka.
v spolupráci s OZ Bocian
Proteinúria
- bielkovina v moči
Psoriáza (lupienka)
- neinfekčné, bežne sa vyskytujúce chronické a neliečiteľné ochorenie, ku ktorému dochádza, keď mylné signály imunitného systému vyvolajú príliš rýchlu regeneráciu kožných buniek (keratinocytov) – každé tri až štyri dni namiesto obvyklého cyklu 28 – 30 dní. Tieto prebytočné kožné bunky vytvárajú na povrchu kože červené, vločkovité, šupinaté a zapálené lézie, ktoré môžu svrbieť, praskať, krvácať a byť mimoriadne bolestivé. Lézie postihnutú osobu zohyzďujú, priťahujú nežiaducu pozornosť a vyvolávajú snahu o diskrimináciu osôb trpiacich psoriázou. Choroba obvykle postihuje kĺby, končatiny, genitálie a pokožku temena hlavy, môže sa však objaviť kdekoľvek a dokonca môže pokrývať celé telo.
Viac informácií získate tu .
Puerperium (šestonedelie)
– obdobie do 6 týždňov po pôrode dieťaťa
Punkčná aspiračná biopsia (PAB)
- nasatie vzorky tkaniva tenkou ihlou do striekačky a jej vyšetrenie pod mikroskopom.
v spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky
Pupočníková krv
Krv, ktorá ostáva v placente a pupočnej šnúre po narodení dieťaťa. Obsahuje krvotvorné kmeňové bunky, ktoré sa využívajú pri liečbe závažných ochorení. Je možné ju odobrať pri pôrode a uskladniť pre budúce možné použitie.
tak tohle si tedy nedovedu živě představit.... asi neznám ze svého okolí nikoho kdo si MD na střídačku může dovolit.