dnes má meniny Lívia
zajtra Eleonóra
20.2. 2018

Slovník pojmov

    P

    P – Gestóza
    – bielkoviny v moči pri gestóze
    skratka v tehotenskej knižke

    P
    – pulz
    skratka v tehotenskej knižke

    Pandémia
    – rozsiahla epidémia s neurčitým časovým ohraničením a prakticky bez ohraničenia v mieste, pričom býva postihnuté veľké množstvo ľudí na rozsiahlom území.

    PAP test
    - odber materiálu na cytologické vyšetrenie pri bežnom gynekologickom vyšetrení. Je jednoduchý a nebolestivý. Spočíva v jemnom zotrení povrchu čapíka a hrdla maternice pomocou malej kefôčky. Získaný materiál sa natrie na podložné sklíčko, zafarbí sa a skúma sa pod mikroskopom. Vyšetrenie odhalí už aj začínajúce predrakovinové zmeny alebo úplne malé rakovinové ložiská, ktoré často nie sú vôbec viditeľné pri bežnom vyšetrení a ktoré sa ešte neprejavujú žiadnymi príznakmi. Preto sa cytologické vyšetrenie používa v rámci preventívnych prehliadok širokej ženskej populácie.
    Viac informácií získate tu .

    Parenterálny
    - s obídením zažívacieho traktu, napr. podaním do žily.
    V spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky

    Pasterizácia
    - krátkodobé zahriatie mlieka (ale aj iných tekutín) na 71 až 74°C zničí choroboplodné zárodky bez toho, aby poklesol obsah vitamínov a bielkovín v mlieku.
    V spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky

    Patologické tehotenstvo
    - ak je priebeh tehotenstva komplikovaný ochoreniami, ktoré ohrozujú zdravie matky alebo plodu. Môže ísť o choroby špecifické pre tehotenstvo (napr. gestóza), ale aj pridružené ochorenia, ktoré priamo s graviditou nesúvisia (napr. ochorenie srdca matky).
    v spolupráci s OZ Bocian

    PET
    – preeklampsia (hypertenzia vyvolaná graviditou. Často sa vyskytuje u žien, ktoré čakajú svoje prvé dieťa, u žien starších ako 35 rokov, ktoré nosia viac plodov.)
    skratka v tehotenskej knižke

    Placentárna insuficiencia
    – nedostatočná funkcia placenty. Počas tehotnosti dostáva plod prostredníctvom placenty a pupočníkových ciev živiny a kyslík a naopak, odvádzajú sa odpadové látky a oxid uhličitý. Placenta však môže byť z rozličných dôvodov neschopná podporovať plod:
    - placenta sa vyvinula s určitou anomáliou - prietok krvi placentou je obmedzený alebo placentárne tkanivo je redukované pre krvné zrazeniny
    - placenta je oddelená alebo čiastočne oddelená od steny maternice
    - placenta je príliš malá
    - placenta nie je potrebne vyvinutá
    - gravidita pokračuje aj po termíne pôrodu, takže sa placenta pre plod stáva nedostatočnou
    - ak matka trpí na cukrovku, môže to mať pre placentu zlý vplyv
    v spolupráci s OZ Bocian

    PM
    – posledná menštruácia
    skratka v tehotenskej knižke

    Pneumokok
    Baktéria pneumokoky – Streptococcus pneumoniae – je jedným z najčastejších pôvodcov život ohrozujúcich ochorení najmä u dojčiat a malých detí do 5 rokov a ľudí nad 60 rokov veku.

    Imunitný systém dojčiat a malých detí ešte nie je vyzretý, nereaguje rovnako ako imunitný systém dospelého človeka. U detí do 5 rokov ešte nedostatočne tvorí protilátky proti polysacharidovému bakteriálnemu púzdru pneumokokov. Preto sa veľmi často týmito baktériami nakazia.

    Pneumokokové infekcie vyvolávajú:
    zápal pľúc – pneumónia
    zápal stredného ucha – otitis media
    bakteriálny zápal mozgových blán – meningitída
    otravu krvi – sepsa
    zápal prinosových dutín
    zápal priedušiek
    infekcie hrudníka

    Počítačová tomografia (CT)
    - špeciálna röntgenová vyšetrovacia metóda poskytujúca množstvo cenných obrazových informácií. Možno ňou vyšetriť takmer všetky orgány ľudského tela.

    Pohl.
    – pohlavie
    skratka v tehotenskej knižke

    PP
    – pohyby plodu; približne od 16. – 20. týždňa
    skratka v tehotenskej knižke

    PPH
    – popôrodné krvácanie
    skratka v tehotenskej knižke

    PPK
    – pôrod panvovým koncom
    skratka v tehotenskej knižke

    Preeklampsia
    – hypertenzia vyvolaná graviditou. Často sa vyskytuje u žien, ktoré čakajú svoje prvé dieťa a u žien starších ako 35 rokov, ktoré nosia viac plodov.
    v spolupráci s OZ Bocian

    Prevencia
    - predchádzanie nežiaducim javom alebo chorobám.

    PRIMI
    – gravidita – žena, ktorá je tehotná prvýkrát
    skratka v tehotenskej knižke

    Primipara
    – prvorodička

    Progesterón
    - ženský pohlavný hormón, ktorý sa tvorí v žltom teliesku vaječníka, ale aj ako medziprodukt v nadobličkách. Jeho účinok spočíva v prestavbe sliznice maternice, ktorá sa pripravuje na vajíčko a v prípade gravidity chráni oplodnené vajíčko. Spolu s estrogénmi pripravuje prsné žľazy na tvorbu mlieka.
    v spolupráci s OZ Bocian

    Proteinúria
    - bielkovina v moči

    Psoriáza (lupienka)
    - neinfekčné, bežne sa vyskytujúce chronické a neliečiteľné ochorenie, ku ktorému dochádza, keď mylné signály imunitného systému vyvolajú príliš rýchlu regeneráciu kožných buniek (keratinocytov) – každé tri až štyri dni namiesto obvyklého cyklu 28 – 30 dní. Tieto prebytočné kožné bunky vytvárajú na povrchu kože červené, vločkovité, šupinaté a zapálené lézie, ktoré môžu svrbieť, praskať, krvácať a byť mimoriadne bolestivé. Lézie postihnutú osobu zohyzďujú, priťahujú nežiaducu pozornosť a vyvolávajú snahu o diskrimináciu osôb trpiacich psoriázou. Choroba obvykle postihuje kĺby, končatiny, genitálie a pokožku temena hlavy, môže sa však objaviť kdekoľvek a dokonca môže pokrývať celé telo.
    Viac informácií získate tu .

    Puerperium (šestonedelie)
    – obdobie do 6 týždňov po pôrode dieťaťa

    Punkčná aspiračná biopsia (PAB)
    - nasatie vzorky tkaniva tenkou ihlou do striekačky a jej vyšetrenie pod mikroskopom.
    v spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky

    Pupočníková krv
    Krv, ktorá ostáva v placente a pupočnej šnúre po narodení dieťaťa. Obsahuje krvotvorné kmeňové bunky, ktoré sa využívajú pri liečbe závažných ochorení. Je možné ju odobrať pri pôrode a uskladniť pre budúce možné použitie.