dnes má meniny Dušan
zajtra Iveta
26.5. 2022

Slovník pojmov

  L

  L
  – pozdĺžna poloha plodu
  skratka v tehotenskej knižke

  Laktovegetabilná strava
  - strava pozostávajúca z mlieka, mliečnych výrobkov a z rastlín.

  Laktóza
  - mliečny cukor, je hlavným cukrom materského mlieka. Jeho obsah v kolostre je 4g/100ml, v zrelom mlieku 7g/100ml. Jeho premenou vznikajú látky dôležité pre vývin mozgu. Laktóza materského mlieka podporuje v črevnej flóre novorodencov a dojčiat rast baktérie laktobacilus bifidus a tým ich chráni pred infekčnými hnačkami.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Lanugo
  – jemné ochlpenie na novorodencovi

  Laparoskopia
  - chirurgický zákrok pomocou optického prístroja, dlhého dutého nástroja (laparoskopu), ktorého súčasťou je osvetlenie a rezné prístroje. Laparoskopom sa vyšetruje brušná dutina, maternica, vajíčkovody a vaječníky. Laparoskopia sa vykonáva v celkovej anestéze. Jej princíp spočíva v zavedení viacerých tzv. troakárov, dutých valčekov do brušnej dutiny. Cez jeden z nich sa zavedie do príslušnej telesnej dutiny zdroj svetla a mikrokamera, ktorá sníma celý proces v brušnej dutine odohráva. Chirurg pomocou kontrolnej televíznej obrazovky operuje dlhými a jemnými nástrojmi, nedotýka sa teda priamo rukami operovaného orgánu, ako pri klasických operáciách. V diagnostike sa laparoskopia využíva napr. pri bolestiach v podbrušku, bolestich pri pohl. styku, pri neplodnosti atď.. Laparoskopiou sa dajú vykonať aj malé operačné zákroky, napr. odstránenie zrastov, liečba mimomaternicovej tehotnosti, vykonanie sterilizácie, operácie na vaječníkoch a vajíčkovodoch, odstránenie myómov, odstránenie maternice, operácie pre inkontinenciu moču, závesné operácie pri zostupe genitálu, ...

  LDL - cholesterol
  - „zlý“ cholesterol. V krvi je prenášaný malými nosičmi, ktoré vďaka svojim drobným rozmerom dokážu preniknúť takmer všade, teda ako do buniek, tak do stien ciev. Ak je LDL-cholesterolu nadbytok, ukladá sa práve v stenách ciev, a tak ich ateroskleroticky poškodzuje.
  Viac informácií o metabolickom syndróme nájdete na stránke www.mets.sk.

  LE
  – leukocyty ( biele krvinky)
  skratka v tehotenskej knižke

  LH
  - luteinizačný hormón. Jeden z pohlavných hormónov produkovaných hypofýzou. U žien vyvoláva dozrievanie a uvoľnenie vajíčka z ovárií. U mužov stimuluje tvorbu mužských pohlavných hormónov.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Libido
  - žiadostivosť, túžba po pohlavnom styku, pohlavný pud.

  Lipidy (tuky)
  - spolu s bielkovinami a sacharidmi sú súčasťou paliva pre chemický stroj života. Tuky sa podobne ako cukry využívajú hlavne ako zdroj energie, ale majú aj stavebnú funkciu v bunkových membránach. Chemicky sa definujú ako substancie, ktoré sú nerozpustné vo vode, ale rozpustné v organických rozpúšťadlách ako éter, benzín a chloroform. Tuky sa delia na jednoduché (mastné kyseliny, triglyceridy a cholesterol) a zložené (fosfolipidy).
  Viac informácií o metabolickom syndróme nájdete na stránke www.mets.sk.

  Lipoproteíny
  - cholesterol a iné tuky sú obalené určitými proteínmi a vytvárajú „balíčky“ - lipoproteíny, ktoré sú prenášané krvou. Poznáme štyri typy lipoproteínov:
  HDL–lipoproteíny s vysokou hustotou, ktoré sa spájajú s „dobrým“ cholesterolom
  LDL–lipoproteíny s nízkou hustotou, ktoré sú spojené so „zlým“ cholesterolom
  VLDL-lipoproteíny s veľmi nízkou hustotou, ktoré sú spojené s triglyceridmi
  chylomikróny - prenášajú len malé množstvo cholesterolu, ale transportujú 95 % triglyceridov prijímaných potravou
  Viac informácií o metabolickom syndróme nájdete na stránke www.mets.sk.

  Listerióza
  – pôvodcom choroby je mikrób Listeria monocytogenes. Rezervoárom sú divoké a domáce zvieratá a vtáky. Prenos na človeka je priamym kontaktom s chorými zvieratami, ale aj konzumáciou kontaminovaných potravín, ako napr. mäkkých syrov, nepasterizovaného mlieka, šalátu zo surovej kapusty, pokrmov s chilli korením a nedostatočne tepelne spracovaného mäsa. Pri vrodenej forme prechádza infekcia placentou, môže vyvolať aj potrat alebo ťažkú celkovú infekciu plodu.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Lunárny mesiac
  - mesiac, ktorý má presne 4 týždne, teda 28 dní. Za normálnych okolností tehotenstvo trvá 10 lunárnych mesiacov, t.j. 40 týždňov.

  Lymfatické uzliny
  - sú na rôznych miestach tela. Tvoria filter pre tkanivovú tekutinu – lymfu – odtekajúcu z určitej oblasti. Sú dôležitou súčasťou imunitného systému človeka.
  v spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky