dnes má meniny Dušan
zajtra Iveta
26.5. 2022

Slovník pojmov

  H

  H - Gestóza
  – zvýšený krvný tlak pri gestóze
  skratka v tehotenskej knižke

  H
  – hnis
  skratka v tehotenskej knižke

  Hb (Hg)
  – hemoglobín (červené farbivo) – pri anémii sa jeho koncentrácia v krvi znižuje
  skratka v tehotenskej knižke

  HbSAg
  – vyšetrenie na protilátky proti hepatitíde
  skratka v tehotenskej knižke

  HC
  – obvod hlavičky plodu
  skratka v tehotenskej knižke

  HCG
  - ľudský choriový gonadotropín (human choriogonadotropin), hormón, ktorý je prítomný len v tehotenstve. Je produkovaný v tehotenstve placentou. Na začiatku gravidity slúži vyšetrenie jeho hladín k preukázaniu tehotenstva.

  HDL - cholesterol
  - „dobrý“ cholesterol. Jeho pozitívna úloha spočíva v tom, že je v krvi prenášaný veľkými nosičmi, ktoré nedokážu preniknúť stenou ciev, usadiť sa tam a zvyšovať tak riziko vzniku aterosklerózy. Na rozdiel od LDL-cholesterolu vysoká hladina HDL-cholesterolu môže zredukovať zlý efekt LDL cholesterolu. HDL-cholesterol pôsobí ako „vrátnik“ – prenáša prebytočný cholesterol z krvi späť do pečene (reverzný transport), kde je následne odbúravaný. Nízka hladina HDL cholesterolu je nezávislým rizikovým faktorom ischemickej choroby srdca, toto riziko stúpa pri súčasne vyšších hodnotách triglyceridov.
  Viac informácií o metabolickom syndróme nájdete na stránke www.mets.sk.

  Hematológia
  - náuka o krvi a jej chorobách.

  Histológia
  - náuka o mikroskopickej skladbe tkanív a orgánov ľudského tela.

  HIV
  – vyšetrenie na AIDS
  skratka v tehotenskej knižke

  Hormón
  - látka, vznikajúca v rozličných orgánoch tela, zodpovedná za riadenie činnosti iných orgánov. Po tele „roznášaná“ krvou.

  HPV - Human papiloma virus
  - Doteraz bolo identifikovaných viac ako 100 typov vírusu HPV. Sú očíslované.
  Vírusy sú rozdelené na skupinu vírusov, ktoré spôsobujú rakovinu krčka maternice, ale i nádory na pošve, vonkajších rodidlách a v okolí konečníka. Týchto je asi 11.
  Druhá skupina sú vírusy, ktoré spôsobujú kondylómy - bradavičnaté výrastky na pošve, vonkajších rodidlách a v okolí konečníka, ktoré nie sú zhubným nádorom.
  Viac informácií získate tu.

  HTK – hematokrit
  – pomer medzi červenými krvinkami a tekutou zložkou krvi
  skratka v tehotenskej knižke

  Hyperglykémia
  - vysoká hladina glukózy (cukru) v krvi. Najčastejšou príčinou tohto stavu je cukrovka (diabetes mellitus).
  Viac informácií o metabolickom syndróme nájdete na stránke www.mets.sk.

  Hypermenorea
  - silné menštruačné krvácanie

  Hypertenzia
  – vysoký krvný tlak. Hypertenzia vyvolaná graviditou môže spomaliť tempo rastu dieťaťa vplyvom zníženého prítoku krvi do maternice, dieťa môže trpieť aj nedostatkom kyslíka. Obidva tieto príznaky môžu spôsobiť nízku pôrodnú hmotnosť dieťaťa. Vysoké hodnoty ohrozujú aj život matky.
  v spolupráci s OZ Bocian
  Viac informácií získate tu .

  Hypertenzia (vysoký krvný tlak)
  - jedno z najčastejších ochorení, ktoré je charakterizované zvýšeným tepnovým tlakom (nad hodnoty 130/80 mm ortuťového stĺpca) vo veľkom krvnom obehu.
  Viac informácií o metabolickom syndróme nájdete na stránke www.mets.sk.

  Hypertrichosa
  - zvýšené ochlpenie. U žien hlavne ochlpenie dolných končatín, podbruška.

  Hypervitaminóza
  - nadbytok vitamínov v organizme, ktoré môže spôsobiť až ochorenie. Napr. vitamín A vo vysokých dávkach vedie k intoxikácii s bolesťami hlavy, závratmi a zvýšeným vnútrolebečným tlakom.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Hypofýza
  - oválny útvar uložený v hlave. Váži 0,6 g, je veľká 14-krát 8 mm. Do hypofýzy prichádza krv zo žíl a rovnako aj z tepien tak, ako u pečene. V hypofýze sa produkuje väčší počet hormónov, ktoré ovplyvňujú produkciu hormónov ostatných žliaz. Atrofia celej žľazy vedie v krátkom čase k celkovej schátralosti až k smrti. Zvýšená produkcia spôsobuje v mladosti gigantizmus. Nedostatočná produkcia spôsobuje zakrpatenosť. V dospelosti zvýšená tvorba vedie k rastu končatín.

  Hysterektómia
  – operácia, pri ktorej sa odstraňuje telo a krček maternice.

  Hysterosalpingografia
  - röntgenové vyšetrenie maternice, vajcovodu a panvy, ktorým sa zisťuje tvar maternicovej dutiny, jej veľkosť a súčasne sa overuje aj priechodnosť vajcovodov. Realizuje sa po menštruácii, zvyčajne najneskôr do polovičky cyklu. Vyšetrenie sa realizuje sa na každom gynekologicko-pôrodníckom oddelení a patrí k bežnej diagnostike. Toto vyšetrenie pacientky popisujú ako nepríjemné, niekedy trošku bolestivé. Pri vyšetrení, ktoré sa robí na röntgenovom pracovisku sa na krčok maternice nasadí zvláštny prístroj, pomocou ktorého sa do maternice a vajíčkovodov vpraví kontrastná látka. Po instilácii kontrastnej látky sa urobí röntgenový snímok, na ktorom je vidieť, či kontrastná látka prechádza, alebo neprechádza vajíčkovodmi.