dnes má meniny Dušan
zajtra Iveta
26.5. 2022

Slovník pojmov

  G

  Gaméty
  – mužské alebo ženské reprodukčné bunky, t.j. spermie a vajíčka
  v spolupráci s OZ Bocian

  Genetické poradenstvo
  - genetické vyšetrenie, pomocou ktorého je možné podať rodine s pacientom s dedičnou chorobou informácie o chorobe a jej následkoch, o pravdepodobnosti, s akou sa prenáša na potomstvo a tiež o možnostiach prenatálnej diagnostiky, resp. liečby, ak je to možné.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Genetický / gény
  - gény sú nositelia dedičnosti u človeka. Nachádzajú sa v chromozómoch v jadre každej bunky. Či zmeny génov vyvolávajú vznik rakoviny priamo, alebo či častejšie pozorované zmeny chromozómov sú následkom chybného delenia bunky, nie je dodnes jednoznačne objasnené.
  V spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky

  Gestačný vek
  - je vek plodu, počas ktorého dozrieva. V ultrazvukových prístrojoch je počítač nastavený tak, aby vypočítaval vek plodu podľa rozmerov plodu, ktorých štandardy sú vopred v počítači naprogramované. V gynekológii sa vždy dĺžka gravidity vypočítava podľa dátumu poslednej menštruácie, lebo dátum ovulácie, alebo oplodňujúcej súlože nie je možné presne určiť. Tehotenstvo trvá 40 týždňov - teda 10 lunárnych mesiacov a rozdiel tých približne 14 dní sa v tomto čase stratí. Lunárny mesiac má totiž presne 30 dní a nie 28, ani 31.

  Gestagén
  - ženský pohlavný hormón
  Zástupcom prirodzených gestagénov je progesterón, ktorý je produkovaný žltým telieskom vaječníka, v malom množstve sa tvorí tiež v nadobličkách. Podieľa sa na regulácii menštruačného cyklu. Jeho hladiny stúpajú v druhej polovici menštruačného cyklu. V tehotenstve je to hormón, ktorý udržuje tehotenstvo.

  Gestóza
  – ochorenie počas tehotnosti s príznakmi: E – edém, P – proteinúria (bielkoviny v moči), H – hypertenzia (vysoký krvný tlak)
  skratka v tehotenskej knižke

  Gestóza
  - súbor príznakov vyvolaných tehotnosťou, ktoré začínajú ľahkými poruchami (eklampsizmus), cez ťažšie stavy (preeklampsie) a končiace záchvatmi (eklampsiou). Z chorobných príznakov sú typické opuchy, vysoký TK a nález bielkovín v moči.
  v spolupráci s OZ Bocian

  GIFT
  – prenos gamét do vajcovodu. GIFT sa od IVF líši tým, že vajíčka odobraté z vaječníkov sú vrátené do vajcovodov takmer ihneď po odbere spolu s malým množstvom spermií. Lekári stihnú vajíčka vyšetriť, vybrať maximálne 3 a pridať spermie, potom všetko vrátia do vajcovodu.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Glykémia
  – hladina cukru v krvi
  jej hodnota sa uvádza aj v tehotenskej knižke

  GnRH
  – gonadotropný uvoľňovací hormón. Je produkovaný hypotalamom. Stimuluje uvoľňovanie pohlavných hormónov hypofýzy.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Gonadotropíny
  - ženské pohlavné hormóny vylučované hypofýzou
  Tieto látky priamo vplývajú na vaječníky a stimulujú zrenie viacerých folikulov. Gonadotropíny boli objavené po prvýkrát v roku 1909 a v dvadsiatych rokoch boli objavené ich zložky - FSH (hormón na stimuláciu folikulov - follicle stimulating hormone), LH (luteinizačný hormón - luteinizing Hormone) a hCG (ľudský choriový gonadotropín - human Chorionic Gonadotrophin). Vo všeobecnosti vyvoláva FSH vývoj vajíčok, LH a hCG zohrávajú úlohu pri stimulácii ovulácie.

  Gravidita
  - tehotenstvo

  Gravidogram
  – pri pravidelných návštevách prenatálnej poradne sa do grafu v tehotenskej knižke zaznamenáva vzdialenosť od horného okraja lonovej kosti k hornému okraju maternice, ktorú určí gynekológ pohmatom. Hodnotí sa primeranosť rastu maternice, čo nám umožňuje nepriamo hodnotiť rast plodu.
  v spolupráci s OZ Bocian