dnes má meniny Dušan
zajtra Iveta
26.5. 2022

Slovník pojmov

  A

  AB
  – abortus, potrat
  skratka v tehotenskej knižke

  AC
  – obvod bruška plodu
  skratka v tehotenskej knižke

  Acidobazická rovnováha
  - rovnovážny stav medzi kyselinami a zásadami v organizme.
  V spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky

  AFP
  – alfafetoproteínový test. Alfafetoproteín – bielkovina, ktorú najprv produkuje embryonálny žĺtkový vak a neskôr pečeň plodu. Jej koncentrácia je ukazovateľom diania vo vnútri maternice.
  skratka v tehotenskej knižke

  AFP vyšetrenie
  – vyšetrenie alfa-fetoproteínu v sére je skríningová, vyhľadávacia metóda, čiže vyšetrenie zamerané na odhalenie niektorých vrodených vývojových chýb. Je to jednoduchý, ale pomerne nepresný test, pri ktorom sa určuje hladina tohto proteínu v krvi. Opakovane zvýšené hodnoty v krvi sú indikáciou pre vyšetrenie AFP v plodovej vode. Zvýšené hodnoty v krvi matky v 16. týždni svedčia najčastejšie pre vrodený rázštep chrbtice. Nízka hodnota v skorej gravidite môže znamenať zvýšené riziko Downovho syndrómu.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Aftózna stomatitída
  - chorobou menších detí. Patrí k herpetickým infekciám, pretože vyvolávateľom je vírus herpes simplex. Infekcia sa prenáša priamo slinami alebo kontaminovanými hračkami, cumlíkmi, predmetmi. Inkubačná doba je 2-5 dní.
  Viac informácií získate tu.

  AIDS
  – syndróm získanej imunodeficiencie
  skratka v tehotenskej knižke

  Alfafetoproteín
  – bielkovina, nachádzajúca sa v krvi počas celej tehotnosti. Najskôr je produkovaná embryonálnym žĺtkovým vakom a neskôr pečeňou plodu. Lekári jej koncentráciu používajú ako ukazovateľ diania vo vnútri maternice. Napríklad mimoriadne nízka koncentrácia môže viesť k podozreniu, že plod má Downov syndróm.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Alzheimerova choroba
  - je deštruktívne ochorenie mozgu a patrí do skupiny chorôb nazývaných demencie. S predlžujúcim sa vekom a rastúcim podielom starších osôb v populácii sa jej výskyt trvale zvyšuje. Vzácne postihuje aj ľudí mladších ako 50 rokov.
  Viac sa dozviete tu.

  Amenorea
  – vynechanie menštruácie. Príčina môže byť fyziologická (tehotenstvo, obdobie počas dojčenia, obdobie po menopauze), ale aj prejav iného ochorenia (po šoku, tzv. pásmová choroba vznikajúca pri cestovaní lietadlom), ťažký stres, atď. Ak dievča do 16. roku veku nezačne mať menštruáciu, hovoríme o primárnej amenoree. Sekundárna amenorea je vynechanie menzesu na viac ako 3 mesiace.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Aminokyseliny
  - stavebné kamene všetkých bielkovín. Každá bielkovina pozostáva z celého radu rôznych aminokyselín.

  Amniocentéza
  – invazívna vyšetrovacia metóda, ktorou sa získava plodová voda z maternice.
  Pred vyšetrením sa pomocou ultrazvuku určí presná poloha plodu a placenty. Ihla sa vedie do maternice cez miestne znecitlivenie brušnej steny za pomoci ultrazvukového obrazu, preto nehrozí poškodenie ani placenty, ani plodu. Pomocou ihly sa odoberie asi 20 ml plodovej vody, ktorá je odoslaná na genetické, prípadne biochemické vyšetrenie. Toto vyšetrenie sa robí medzi 14. a 18. gestačným týždňom. Pomocou amniocentézy je možné diagnostikovať závažné genetické ochorenia ako napríklad Downov syndróm (u žien nad 35 rokov). Riziko komplikácií po takomto zákroku je menej ako 1% (môže vyvolať mieren dýchacie ťažkosti plodu).

  Amputácia
  - chirurgické odstránenie časti tela.

  Analgetikum
  - látka na tlmenie bolesti

  Anamnéza
  - podrobné zisťovanie potrebných údajov o zdravotnom stave, priebehu predošlých ochorení a terajších ťažkostí, atď.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Androgén
  - mužský pohlavný hormón, produkovaný v semenníkoch, v menšej miere v nadobličkách.

  Andrológia
  - veda o poruchách mužských pohlavných orgánov a plodnosti. Rieši okrem iného aj ťažkosti s erekciou a predčasnou ejakuláciou.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Anémia (chudokrvnosť)
  - nedostatok červených krviniek, postihuje 50-60% tehotných žien. Príznakmi chudokrvnosti sú bolesti hlavy, závrate, zvýšená únava alebo búšenie srdca. Najúčinnejšou prevenciou chudokrvnosti je optimálna výživa. Nestačí len prísun železa, potrebné sú aj vitamíny, bielkoviny, ale aj správna funkcia zažívacieho traktu (žalúdočná kyslosť). Zvýšenou mierou sú postihnuté vegetariánky. Chudokrvnosť budúcej matky môže mať negatívny vplyv na vývoj plodu.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Anestetikum
  - látka na znecitlivenie

  Anestézia
  – navodenie straty citlivosti a vedomia. Lokálna anestézia spôsobuje stratu citlivosti v danej časti tela. Celková anestézia pacienta uspáva.

  Anovulácia
  - stav, pri ktorom žena netvorí zrelú pohlavnú bunku, alebo bez pomoci neuvoľnuje zrelé vajíčko do brušnej dutiny.

  Antikoncepcia
  - zabránenie neželanému tehotenstvu.
  O jej možnostiach sa dozviete tu. O problematike antikoncepcie počas dojčenia sa dozviete tu a v Gynekologickej poradni.

  Antioxidanty
  - látky zabraňujúce vzniku nežiadúcich (často jedovatých) zlúčenín s kyslíkom.
  V spolupráci s Ligou proti rakovine Slovenskej republiky

  APAD
  – predozadný priemer bruška plodu
  skratka v tehotenskej knižke

  APH
  – krvácanie po 28. týždni gravidity
  skratka v tehotenskej knižke

  AS
  – akcia srdca
  skratka v tehotenskej knižke

  Asistovaná reprodukcia
  - pododbor medicíny, ktorého cieľom je zdravá reprodukcia pomocou pozitívnych liečebných zásahov do reprodukčného procesu v prípade porúch plodnosti.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Asistovaný zonálny hatching
  – mikromanipulačná technika, pri ktorej sa na malom mieste naruší obal pôvodnej oplodnenej ženskej pohlavnej bunky (zona pellucida) tesne pred prenosom embrya do maternice, čo mu uľahčuje kontakt embrya so sliznicou maternice. Pri ICSI, kde je už obal narušený, sa tento výkon nerobí. Očakáva sa zvýšenie implantácie.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Aspirácia a extrakcia spermií
  – chirurgické zákroky, pri ktorých sa spermie odoberú z mužských reprodukčných orgánov v prípade, že partnerov ejakulát neobsahuje spermie. V niektorých prípadoch sa spermie môžu odobrať zo semenníkov (testes), alebo nadsemenníkov (epididymis) muža.
  v spolupráci s OZ Bocian

  Ateroskleróza
  - ochorenie (kôrnatenie) tepien, keď sa v ich stenách ukladajú tukové látky a druhotne vápnik. Názov aterosklerózy je odvodený od aterómu – ložiska s obsahom cholesterolu a iných tukových látok vo vnútornej vrstve cievnej steny. Zanesené tepny so zhrubnutými stenami nie sú dostatočne pružné, ťažko sa rozťahujú, dochádza v nich k zvýšeniu krvného tlaku a prietok krvi do tkanív sa spomaľuje. Ak sú postihnuté vencovité tepny, nastávajú bolesti v hrudníku, ktoré sú zvyčajne prejavom anginy pectoris a ďalších srdcových ochorení. Ateroskleróza je v pokročilom veku najčastejšou príčinou infarktu srdca a mozgovej porážky.
  Viac informácií o metabolickom syndróme nájdete na stránke www.mets.sk.

  Azoospermia
  – neprítomnosť spermií v ejakuláte.
  v spolupráci s OZ Bocian