dnes má meniny Ela
zajtra Urban
24.5. 2022
Nová aplikácia naučí podať prvú pomoc
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Projekt Krajina záchrancov ponúka od februára tohto roka všetkým Slovákom jedinečnú možnosť naučiť sa základy prvej pomoci netradičnou formou. E-learningový kurz na www.prvapomoc.sk oslovil do dnešného dňa už viac ako 3 200 ľudí. Myšlienku projektu si rovnako osvojilo takmer 3 000 fanúšikov Facebook stránky, ktorá je svojim obsahom zameraná práve na vzdelávanie a šírenie osvety v oblasti prvej pomoci. Aby postupy prvej pomoci mali všetci vždy po ruke, prichádza Krajina záchrancov s novu mobilnou aplikáciou, ktorá jej používateľom pomôže zvládnuť základné postupy prvej pomoci od prvého kontaktu s postihnutým až po resuscitáciu. Aplikácia preverí znalosti v oblasti prvej pomoci a vyhľadá najbližšieho poskytovateľa kurzov. Je na stiahnutie zadarmo pre platformy iOS aj Android.

Záchrannej zdravotnej službetrvá v priemere 11 minút, kým príde na miesto nehody. Dovtedy je prvá pomoc v rukách laikov. „Ľudia by sa nemali spoliehať iba na núdzové čísla a zatiaľ bezradne čakať na príchod záchranky. V rámci projektu Krajina záchrancov sme sa preto rozhodli dať ľuďom jednoduchú a užitočnú mobilnú aplikáciu, ktorá im pomôže s poskytovaním prvej pomoci,“ hovorí MUDr. Branislav Budke, generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Slovensko, hlavného partnera projektu Krajina záchrancov.

Aplikácia používateľa prevedie postupmi záchrany života a otestuje základné vedomosti o prvej pomoci a prostredníctvom GPS nájde najbližšieho poskytovateľa praktických kurzov v okolí. Absolventi e-learningového kurzu na www.prvapomoc.sk majú praktický nácvik u zmluvných poskytovateľov za zvýhodnenú cenu.

„Kedysi sme so sebou nosievali príručky mladých svišťov. Doba sa však mení a dnes sa nikto z nás bez mobilu nepohne ani na krok. Preto niet lepšieho nosiča, ako dostať informácie o prvej pomoci medzi ľudí. Ak by zvládli aspoň polovicu toho, čo aplikácia obsahuje, zásadným spôsobom by to mnohým zvýšilo šance na prežitie,“ konštatuje Doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., odborný garant projektu Krajina záchrancov,

V aplikácii nájdete:

15 najčastejších situácií a príslušných scenárov prvej pomoci

Ilustrované inštrukcie a video postupy k jednotlivým zraneniam

GPS lokalizáciu a kontakt na najbližších poskytovateľov kurzov prvej pomoci

Interaktívny test s využitým dotykového displeja

Zvukovú signalizáciu, ktorá pomáha dodržať frekvenciu stláčaní hrudníka pri resuscitácii

Priame volanie na tiesňovú linku

Stiahnite si aplikáciu zadarmo pre iOS alebo Android z www.prvapomoc.sk/aplikacia