dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022

Čo je znaková reč pre batoľatá?

Znaková reč je spôsob, ako využiť symbolické gestá pri komunikácii s dieťaťom. Používanie rôznych gést je pre všetkých ľudí úplne prirodzené. Využívaním znakov pri komunikácii s dieťaťom si dieťa znaky osvojí a dorozumievanie s ním bude oveľa jednoduchšie.

Kmeňové bunky sú schopné sa takmer neobmedzene deliť a môžu byť kľúčom k liečbe mnohých ochorení a k obnove poškodeného tkaniva. Preto sú čoraz dôležitejšie pri liečbe viacerých ochorení a regenerácii postihnutého organizmu.Európsky parlament 10. septembra prerokovával návrh britskej europoslankyne Mariny Yannakoudakisovej o dobrovoľnom a bezplatnom darcovstve tkanív a buniek. Na plenárnom zasadnutí 11. septembra prijal uznesenie, ktoré navrhuje zvýšiť rezervy kmeňových buniek a pupočníkovej krvi.Uznesenie podporila väčšina europoslancov (551).

Vírusy všeobecne sú najčastejšími príčinami akútnych respiračných chorôb, s drvivou väčšinou z nich si náš imunitný systém poradí. Sú však aj jedinci, ktorým inak bežný vírus môže spôsobiť veľmi vážne ochorenie. Respiračný syncyciálny vírus (RSV) patrí k najnebezpečnejším spúšťačom vážnych komplikácií pri predčasne narodených deťoch a deťoch s vývojovými poruchami dýchacieho systému a srdca.

Nafukovanie, bolesti bruška a koliky sú postrachom väčšiny mamičiek. Dokážu poriadne potrápiť aj tých najmenších drobcov a pripraviť nešťastným rodičom bezsenné noci. Pre bábätká už od narodenia sú určené nové unikátne kvapky BioLac Baby od spoločnosti Generica.

Keď sú malé, sú zlaté. Čo však potom, keď vyrastú a začnú odstávajúce ušká provokovať okolie? Deti dokážu byť poriadne tvrdými kritikmi, navzájom si dokážu povedať veci, ktoré môžu v psychike malého človiečika narobiť nemalú šarapatu. Obzvlášť, ak dieťa prichádza do nového kolektívu. Ako si s týmto problémom poradiť?

Regeneratívna medicína je relatívne novou oblasťou medicíny, ktorá využíva na obnovu poškodených tkanív a orgánov kmeňové bunky. Výskum a klinické skúšania kmeňových buniek napredujú vo svete obrovským tempom, testujú sa aj bunky z pupočníkovej krvi. Najnovšie úspechy prichádzajú zo Španielska a USA a prinášajú novú nádej pre pacientov s leukémiou, ako aj pre tých, ktorí majú problémy s kosťami.  

Dojčenské koliky sú starým známym nepriateľom mamičiek a ich malých uzlíkov šťastia. Stretne sa s nimi takmer každé štvrté bábätko v období od narodenia do šiestich mesiacov. Najkritickejšie je obdobie okolo druhého a tretieho mesiaca. To, že bábo sa necíti dobre, nám dáva na známosť tým jediným spôsobom, ktorý zatiaľ pozná, plačom. Charakteristický je záchvatovitý, neutíšiteľný plač bez vysvetliteľnej príčiny, ktorý trvá  viac ako 3 hodiny denne a zjavuje sa viac ako 3 dni v týždni počas najmenej 3 týždňov. Kolikami trpia deti hlavne vo večerných hodinách.

Práve v tomto období si pripomíname štvrťstoročie od prvej transplantácie pupočníkovej krvi dieťaťu s Fanconiho anémiou, vykonanej vo Francúzsku. Bol to úspešný začiatok ďalšej kapitoly v histórii využívania kmeňových buniek, ktoré sú dnes veľkou témou modernej medicíny. Pupočníková krv, ktorá bola pôvodne iba biologickým odpadom pri pôrode, sa vo svete doteraz transplantovala 30 000 pacientom a jej liečebný potenciál sa skúma v desiatkach klinických štúdií

Slovenský register darcov pupočníkovej krvi Eurocord Slovakia zaraďuje ďalších 15 transplantátov do medzinárodnej výmennej siete. Vďaka komplexným vyšetreniam majú najnovšie zaradené transplantáty určených 5 HLA antigénov v najvyššom možnom rozlíšení. Tieto znaky sú kľúčové pre otestovanie zhodnosti medzi darcom a príjemcom transplantátu.

Doteraz sa transplantáty pri zaraďovaní vyšetrovali na 3 HLA antigény, zvyšné sa testovali až v prípade požiadavky na vydanie pre konkrétneho pacienta. Takto budú slovenské transplantáty k dispozícii pacientom prakticky okamžite. U mnohých diagnóz je práve rýchlosť podania transplantátu jedným zo základných faktorov úspešnej liečby.

Pri príležitosti Svetového dňa predčasne narodených detí (17. november) pripravilo Občianske združenie Malíček benefičný koncert spojený s odovzdávaním ceny Purpurové srdce. Na Slovensku sa toto ocenenie odovzdáva tretíkrát a predstavuje symbol, ktorý spája komunitu rodín s predčasne narodenými deťmi po celom svete.  Nad tohtoročným podujatím prevzali záštitu prezident SR Andrej Kiska a europoslankyňa Jana Žitňanská. Symbolicky podporu a ocenenie všetkým rodinám s predčasne narodenými deťmi vyjadrí aj purpurové osvetlenie Bratislavského  hradu, súsošia Immaculata v Košiciach a Vodárenskej veže v Prešove.