dnes má meniny Ela
zajtra Urban
24.5. 2022

Stovky sociálnych pracovníkov sa naučili, ako prvú pomoc poskytovať správne

V núdzovej situácii zachránia až 90 % životov bežní ľudia. Môžu to byť blízki, ale aj náhodní okoloidúci. Nikdy neviete, kedy budete mať príležitosť zachrániť život. Preto je dôležité ovládať základné záchranné úkony. Presvedčená je o tom aj spoločnosť Coca-Cola, ktorá sa v rámci tohtoročných osláv 50. výročia výroby nápoja Coca-Cola na česko-slovenskom trhu rozhodla darovať možnosť zachraňovať životy a zorganizovala charitatívnu roadshow „50 miest pre dobrý skutok“. Bezplatné kurzy prvej pomoci absolvovalo 500 sociálnych pracovníkov, ktorí prichádzajú do kontaktu s viac ako 4 000 klientmi z neziskového sektora.

AJ DETI SA MÔŽU STAŤ HRDINAMI A ZACHRÁNIŤ ŽIVOT

Aj deti zo slovenských materských a základných škôl sa môžu zapojiť do celoeurópskej iniciatívy Hrdinovia FAST. Projekt, ktorý sa realizuje pod odbornou garanciou Svetovej organizácie pre cievne mozgové príhody (WSO) a iniciatívy Angels, má za cieľ vzdelávať deti o príznakoch cievnej mozgovej príhody a naučiť ich zavolať prvú pomoc včas.

Náhodné otravy u detí sú pomerne častým javom. Ku miestam, pri ktorých ku požitiu látok najčastejšie dochádza, patrí domácnosť (kuchyňa, kúpeľňa), garáž alebo záhrada. U detí vznikajú v súvislosti s ľahkou dostupnosťou liekov, najrôznejších chemických látok a stačí skutočne len na pár sekúnd odvrátiť zrak či pozornosť a nebezpečenstvo je na svete. V prípade, že už dôjde k nehode, kedy dieťa požilo neznámu látku alebo lieky, neprepadajte panike. Nevhodné opatrenia môžu ublížiť.

 

 

Hubárska sezóna je v plnom prúde. Pre mnohých je zbieranie húb v prírode spojením príjemného s užitočným. Nielenže majú v zime zásoby sušených, mrazených či zaváraných húb do kapustnice alebo iných pokrmov, ale si aj psychicky oddýchnu a vyvetrajú hlavu v prírode.

Vyšetrenie pozostáva z dvoch častí:

1.       Zistenie prítomnosti vedomia, dýchania a vonkajšieho krvácania

Je postihnutý pri vedomí? (t.j. odpovedá na otázky, zareaguje na zatrasenie, tlesknutie pred tvárou)

Dýcha ?

Nevidíte veľké vonkajšie krvácanie?

Pri všetkých zimných športoch sú najčastejšími príčinami úrazov pády, zrážky s osobami a predmetmi, strata kontroly nad pohybom, zlyhanie výbavy, únava a rizikové správanie. Najvyšší výskyt úrazov je popoludní následkom únavy či mierneho podchladenia.

PODCHLADENIE ORGANIZMU

O podchladení hovoríme, ak telesná teplota klesne pod 35°C. Telesná teplota hraničná pre prežitie je 28°C.  Ak teplota klesá pod 26°C nastáva zastavenie srdca.

Príčinou podchladenia býva dlhodobý pobyt v chladnom prostredí, prispieva aj vlhko a zvýšené prúdenie vzduchu.

PORANENIA HLAVY

Ako príznaky sa poranenia hlavy sa môžu objaviť:

Porucha vedomia

Bolesti hlavy

Závraty

Nevoľnosť  zvracanie

Krvácanie z ucha, nosa, úst

Poranenia hlavy by ste nemali podceňovať! Aj na prvý pohľad ľahký otras mozgu môže mať nepriaznivý vývoj a spôsobiť trvalé následky.

Projekt Krajina záchrancov ponúka od februára tohto roka všetkým Slovákom jedinečnú možnosť naučiť sa základy prvej pomoci netradičnou formou. E-learningový kurz na www.prvapomoc.sk oslovil do dnešného dňa už viac ako 3 200 ľudí. Myšlienku projektu si rovnako osvojilo takmer 3 000 fanúšikov Facebook stránky, ktorá je svojim obsahom zameraná práve na vzdelávanie a šírenie osvety v oblasti prvej pomoci. Aby postupy prvej pomoci mali všetci vždy po ruke, prichádza Krajina záchrancov s novu mobilnou aplikáciou, ktorá jej používateľom pomôže zvládnuť základné postupy prvej pomoci od prvého kontaktu s postihnutým až po resuscitáciu. Aplikácia preverí znalosti v oblasti prvej pomoci a vyhľadá najbližšieho poskytovateľa kurzov. Je na stiahnutie zadarmo pre platformy iOS aj Android.

Prechádzky jesennou prírodou často spájame so zberom plodov a posledných kvitnúcich rastlín. Nie vždy je to však bezpečné bez poznania vplyvu rastlín na organizmus, aj keď väčšina z jedovatých rastlín je súčasne liečivá. Riziká číhajú aj v našej kuchyni, príkladom je surová fazuľa, zelené časti zemiakov, či huby. Z nevedomosti a nepozornosti môže dôjsť k neúmyselným, náhodným otravám. Pri slove otrava si zvyčajne predstavíme smrteľné dôsledky, častejšie sú však otravy sprevádzané miernejšími tráviacimi, dýchacími a kožnými problémami.