dnes má meniny Vladimíra
zajtra Hedviga
16.10. 2021

AJ DETI SA MÔŽU STAŤ HRDINAMI A ZACHRÁNIŤ ŽIVOT

Aj deti zo slovenských materských a základných škôl sa môžu zapojiť do celoeurópskej iniciatívy Hrdinovia FAST. Projekt, ktorý sa realizuje pod odbornou garanciou Svetovej organizácie pre cievne mozgové príhody (WSO) a iniciatívy Angels, má za cieľ vzdelávať deti o príznakoch cievnej mozgovej príhody a naučiť ich zavolať prvú pomoc včas.

Náhodné otravy u detí sú pomerne častým javom. Ku miestam, pri ktorých ku požitiu látok najčastejšie dochádza, patrí domácnosť (kuchyňa, kúpeľňa), garáž alebo záhrada. U detí vznikajú v súvislosti s ľahkou dostupnosťou liekov, najrôznejších chemických látok a stačí skutočne len na pár sekúnd odvrátiť zrak či pozornosť a nebezpečenstvo je na svete. V prípade, že už dôjde k nehode, kedy dieťa požilo neznámu látku alebo lieky, neprepadajte panike. Nevhodné opatrenia môžu ublížiť.

 

 

Hubárska sezóna je v plnom prúde. Pre mnohých je zbieranie húb v prírode spojením príjemného s užitočným. Nielenže majú v zime zásoby sušených, mrazených či zaváraných húb do kapustnice alebo iných pokrmov, ale si aj psychicky oddýchnu a vyvetrajú hlavu v prírode.

Vyšetrenie pozostáva z dvoch častí:

1.       Zistenie prítomnosti vedomia, dýchania a vonkajšieho krvácania

Je postihnutý pri vedomí? (t.j. odpovedá na otázky, zareaguje na zatrasenie, tlesknutie pred tvárou)

Dýcha ?

Nevidíte veľké vonkajšie krvácanie?

Pri všetkých zimných športoch sú najčastejšími príčinami úrazov pády, zrážky s osobami a predmetmi, strata kontroly nad pohybom, zlyhanie výbavy, únava a rizikové správanie. Najvyšší výskyt úrazov je popoludní následkom únavy či mierneho podchladenia.

PODCHLADENIE ORGANIZMU

O podchladení hovoríme, ak telesná teplota klesne pod 35°C. Telesná teplota hraničná pre prežitie je 28°C.  Ak teplota klesá pod 26°C nastáva zastavenie srdca.

Príčinou podchladenia býva dlhodobý pobyt v chladnom prostredí, prispieva aj vlhko a zvýšené prúdenie vzduchu.

PORANENIA HLAVY

Ako príznaky sa poranenia hlavy sa môžu objaviť:

Porucha vedomia

Bolesti hlavy

Závraty

Nevoľnosť  zvracanie

Krvácanie z ucha, nosa, úst

Poranenia hlavy by ste nemali podceňovať! Aj na prvý pohľad ľahký otras mozgu môže mať nepriaznivý vývoj a spôsobiť trvalé následky.

Projekt Krajina záchrancov ponúka od februára tohto roka všetkým Slovákom jedinečnú možnosť naučiť sa základy prvej pomoci netradičnou formou. E-learningový kurz na www.prvapomoc.sk oslovil do dnešného dňa už viac ako 3 200 ľudí. Myšlienku projektu si rovnako osvojilo takmer 3 000 fanúšikov Facebook stránky, ktorá je svojim obsahom zameraná práve na vzdelávanie a šírenie osvety v oblasti prvej pomoci. Aby postupy prvej pomoci mali všetci vždy po ruke, prichádza Krajina záchrancov s novu mobilnou aplikáciou, ktorá jej používateľom pomôže zvládnuť základné postupy prvej pomoci od prvého kontaktu s postihnutým až po resuscitáciu. Aplikácia preverí znalosti v oblasti prvej pomoci a vyhľadá najbližšieho poskytovateľa kurzov. Je na stiahnutie zadarmo pre platformy iOS aj Android.

Prechádzky jesennou prírodou často spájame so zberom plodov a posledných kvitnúcich rastlín. Nie vždy je to však bezpečné bez poznania vplyvu rastlín na organizmus, aj keď väčšina z jedovatých rastlín je súčasne liečivá. Riziká číhajú aj v našej kuchyni, príkladom je surová fazuľa, zelené časti zemiakov, či huby. Z nevedomosti a nepozornosti môže dôjsť k neúmyselným, náhodným otravám. Pri slove otrava si zvyčajne predstavíme smrteľné dôsledky, častejšie sú však otravy sprevádzané miernejšími tráviacimi, dýchacími a kožnými problémami.

Myšlienkou Svetového dňa prvej pomoci, ktorý tento rok pripadol na 14. septembra, je zvýšenie povedomia verejnosti o dôležitosti prvej pomoci. Projekt Krajina záchrancov sleduje rovnaký cieľ na Slovensku od februára tohto roka. Možnosť osvojiť si základy prvej pomoci, využilo do dnešného dňa viac ako 32 800 unikátnych návštevníkov www.prvapomoc.sk a 3 000 užívateľov e-learningového kurzu. Vďaka Krajine záchrancov sa o prvej pomoci hovorí viac nielen v médiách, ale aj na pôde Národnej rady Slovenskej republiky. Svetový deň prvej pomoci, ktorý je tento rok venovaný bezpečnosti na cestách,  je ďalšou príležitosťou, kedy by sme si mali pripomenúť, že vedieť pomôcť v situáciách, kedy o živote a smrti rozhodujú sekundy, by mal každý z nás.