dnes má meniny Kristián
zajtra Vendelín
19.10. 2017

Dovolenková sezóna sa začala a mnohí sa už nevedia dočkať zaslúženého oddychu a nových zážitkov. Vďaka veľkému množstvu farebných odtieňov produktov STABILO® si môžete svoje spomienky vyfarbiť svojimi obľúbenými farbami a uchovať si ich tak čo najdlhšie.

Veľkonočné sviatky sa blížia. Je však ešte čas urobiť si peknú chvíľku a pripraviť spolu s deťmi veľkonočnú dekoráciu. Ako prvý ponúkame návod na výrobu veľkonočného vajíčka.

Čo potrebujeme:
1 polystyrénové vajce 8-12 cm vysoké
zvyšky farebných látok (napr. jednofarebnej a s potlačou kvetov)
umelé kvietky, stuhy a pierka (ladiace k látkam)
ostrý nôž alebo nožík na tapetovanie
tupý jedálenský nôž alebo pilníček na nechty
ceruzka, fixka, nožnice, špendlíky bez hlavičiek

Čo je vtláčaný patchwork?
Je to textilná technika zdobenia vecí vyzerajúca podobne ako šitý patchwork, ale šiť v tomto prípade nebudeme, budeme látky do polystyrénových výtlačkov vtláčať. Je to nenáročná technika, ktorú zvládnu aj deti, ak im zárezy na vtláčanie pomôžem vyrezať, aby sa neporanili.

 

Postup:
Na vajíčko si ceruzkou alebo fixkou namaľujeme čiary, podľa ktorých urobíme zárezy. Čiary môžu tvoriť pravidelný vzor – štvorce alebo polmesiace. Môžeme urobiť aj nepravidelný vzor, ako som to tentokrát urobila aj ja.

Súčasťou veľkonočných sviatkov sú určite najrozmanitejšie cifrované kraslice. Okrem výzdoby a klasického darovania kúpačom sa ozdobené vajíčka kedysi dávali aj krstným detičkám predškolského veku.

Kedysi bola veľmi obľúbenou batikovaná technika – ornament sa nanášal na čistý povrch vajíčka voskom a potom sa vajíčko ponorilo do farby. Miesta pokryté voskom ostali v pôvodnej farbe, na ne farba nechytila. Súčasťou veľkonočných sviatkov sú určite najrozmanitejšie cifrované kraslice. Okrem výzdoby a klasického darovania kúpačom sa ozdobené vajíčka kedysi dávali aj krstným detičkám predškolského veku.

Kedysi bola veľmi obľúbenou batikovaná technika – ornament sa nanášal na čistý povrch vajíčka voskom a potom sa vajíčko ponorilo do farby. Miesta pokryté voskom ostali v pôvodnej farbe, na ne farba nechytila.

Máte doma šikovné rúčky, rodičovskú trpezlivosť a trochu nápaditého ducha? Urobte si neopakovateľnú romantickú rodinnú atmosféru pri spoločnom majstrovaní!

Príchod Veľkej noci a s ňou vykúkajúceho slniečka je obdobím ako stvoreným na spríjemnenie a oživenie našich domácností jarnými, vlastnoručne vyrobenými ozdôbkami, ktoré môžu byť aj milým prekvapením pre našich blízkych alebo pre malých šibačov.

Ani sme sa nenazdali, a už nám opäť klope na dvere dlho očakávaná Veľká noc. S mojou malou dcérkou sme sa preto rozhodli privítať tento krásny sviatok jari a  vyzdobiť si náš domček typickými veľkonočnými symbolmi. Vo vázičke sa na nás usmievajú bahniatka, prvosienky a fialky, na stole sa belie sviatočný vyšívaný obrus a na ňom v prútenom košíku - kraslice. Pri pohľade na ne som sa neubránila obdivu: aké sú len rôznorodé! Každé je zdobené inou technikou, má iné farby i vzory...

(pre deti od 3 rokov, hra rozvíjajúca tvorivosť)

Rozfúkaná škvrna - táto výtvarná technika je pre malé deti veľmi príťažlivá, pretože ich baví fúkanie. Samotné slamky sú u malých detí v obľube. Než začneme tvoriť, podložíme výkres dostatočne veľkým novinovým papierom. Potom dieťaťu pomôžeme nakvapkať na rôzne miesta na výkrese farebné škvrny (z farieb alebo tušu; môžeme prispôsobiť jarným farbám). Machule musia byť dosť mokré, aby sa dali rozfúkať.

Svetom dieťaťa je svet hry. Preto pomôžme si ňou aj pri výchove či cieľavedomom rozvíjaní jeho schopností.
 

Príjemným prekvapením a krásnou pamiatkou pre každého rodiča je určite deťmi vlastnoručne vyrobený darček.
 

Návšteva detského karnevalu v originálnej - najlepšie vlastnoručne vyrobenej - maske bude isto-iste pre každého malého karnevalového hrdinu zážitkom na dlhé, dlhé roky. Akú masku si vybrať?V hračkárstvach i vo vybraných obchodných reťazcoch nájdeme síce karnevalové masky rozprávkových postavičiek, avšak predstavy a túžby detí sú nevyspytateľné a nie je vždy možné zohnať práve tú masku, o ktorej snívajú. Čo môžeme urobiť v prípade, že naša ratolesť nechce ísť na dlho očakávaný karneval v preoblečení, ktoré vidí v obchodoch či rozprávkach, alebo ktoré bude mať jeho /jej kamarát?Nájdime si chvíľu voľného času a spoločne si masky od výmyslu sveta vyrobme vlastnoručne. Zažijeme kopec zábavy, nehovoriac o tom, že na svoj originálny výtvor budú šikuľkovia právom pyšní.