dnes má meniny Svätopluk
zajtra Stanislav
12.11. 2019

Ako zistím, že som tehotná

Pociťujete všetky známky tehotnosti a neviete sa dočkať istoty, že je to tak? Môžete sa o tom presvedčiť aj doma, v dôvernom prostredí. Zájdite do lekárne a kúpte si súpravu na testovanie gravidity – na domáce testovanie moču. Použitie súprav je veľmi jednoduché a rýchly výsledok testu má viac ako 90% presnosť. Doma takouto súpravou môžete získať rovnako spoľahlivý výsledok ako u lekára. Treba však dodržať postup, uvedený v návode konkrétnej súpravy na testovanie!

Uverejňujeme odpoveď nášho odborného lekára na vašu otázku:
Ako zistím, že som tehotná? Viem, že keď nebudem mať menštruáciu, treba veľmi rýchlo utekať k lekárovi, ale mňa by zaujímali tie príznaky, ktoré nie sú všetkým ženám známe - okrem vynechania menštruácie. Zmení sa nálada, alebo nejaké tlaky v prsiach, alebo bolesť v podbrušku?

Je to zvláštny intuitívny pocit. Odrazu cítite, že ste tehotná. Ako to, že to ženy „vedia“? To tušenie vzniká na základe zmien, ktoré sa v ženskom tele po počatí odohrávajú. Na základe včasného výronu ženských hormónov.
Najprv pretrváva vysoká hladina hormónu progesterón. Žena ho nepociťuje, pokiaľ nie je tehotná.
Hneď po implantácii embrya – približne 7 dní po oplodnení - sa prostredníctvom fetálnych (plodových) tkanív začína tvorba hormónu choriogonadotropín (HCG – v tehotenskom teste sa zisťuje práve jeho prítomnosť vo vzorke moču).
Ako to žena cíti?

Pokiaľ máte jeden alebo viac nasledovných príznakov, môžete byť tehotná:

· Meškanie menštruácie

· Neobvykle krátka a slabá menštruácia