dnes má meniny Dalibor
zajtra Vincent
20.1. 2019

Každý zákazník, bez ohľadu na to, ako často a ako veľa nakupuje, má rád zľavy. Dobrou správou je, že zľava nemusí predstavovať jedinú alternatívu šetrenia peňazí pri nákupe. Teraz je tu nová možnosť, ako docieliť ešte výhodnejšiu cenu za nakúpený zľavnený (aj nezľavnený) tovar: členstvo v medzinárodnej obchodnej komunite Cashback World. Má viac ako 11 miliónov členov a viac ako 120 000 partnerských obchodov po celom svete, vrátane kamenných obchodov a internetových obchodov.

Každoročne pribúda počet ľudí, ktorí si zoberú úver nad svoje možnosti splatenia.

Chceli ste byť na Vianoce štedrí, dopriať sebe aj rodine, prípadne ste kvôli nedostatku času zháňali darčeky bez uváženia a na poslednú chvíľu? Ako potvrdzujú aj údaje z rôznych finančných inštitúcií, väčšina Slovákov stále nemá problém sa kvôli obdarovaniu zadlžiť. Kreditná karta s vyšším limitom, tovar na splátky či ľahko dostupné pôžičky sú veľkým lákadlom.

Pri nedávnom požiari stánku na bratislavských vianočných trhoch, od ktorého sa chytila a do tla vyhorela vedľajšia budova, nejedného z nás napadlo, čo všetko sa môže prihodiť počas vianočných sviatkov. Nejde pritom len o vybuchujúce propán-butánové fľaše v stánkoch s lokšami na námestí plnom ľudí. Vianoce sú z hľadiska štatistík obdobím s vysokou úrazovosťou. Mnoho vianočných katastrof sa pritom deje priamo v domácnostiach či za volantom auta.

Príchod detí do života so sebou pre väčšinu rodičov prináša aj potrebu presťahovať sa do svojho či do väčšieho. Nároky na rodinné bývanie sú pritom úplne iné, ako na byt pre bezdetný pár či jednotlivca. Aj vy sa chystáte žiť ako rodina? Prečítajte si, na čo by ste pri výbere nového bývania mali určite myslieť.

Všetci rodičia sa určite zhodnú na tom, že nástup ich ratolestí do školy každý rok v septembri poriadne zaťaží a otestuje ich rodinný rozpočet. Nové zošity, obaly a školské pomôcky sú nevyhnutnosťou, no aj tak mávame problém zodpovedne sa na tieto výdavky pripraviť.

Existuje však niekoľko spôsobov, ako túto finančnú záťaž zvládnuť.

Ísť na bicykli do práce, na nákup či za inými povinnosťami sa stáva novodobým trendom, ktorému podlieha stále viac Slovákov. Ukázal to prieskum nákupného spoločenstva Cashback World, podľa ktorého takmer 50 % opýtaných využíva bicykel práve na tieto účely. Prieskum sa uskutočnil v marci 2018 na vzorke 2 675 respondentov nad 18 rokov.

Po uvedení inovatívneho spôsobu platby za palivo, ktorý využíva mobilný telefón, prichádzajú spoločnosti Shell a Mastercard s ďalšou novinkou.

Stredoškoláci majú vo finančnej gramotnosti priemerné znalosti. Kým pri často spomínaných produktoch (hypotéky) sa ich znalosti zlepšili, pri produktoch, ktoré reklama a internet nevysvetľujú, majú často mylné predstavy. Napríklad o nákupe na splátky si až tretina myslí, že nejde o úver. Tieto údaje vyplynuli z prieskumu, ktorý pre OVB Allfinanz Slovensko realizovala agentúra GfK na reprezentatívnej vzorke 500 študentov.

Väčšina Slovákov bola s prístupom obchodníkov pri ich výmene spokojná.
Nie všetky darčeky pod vianočným stromčekom Slovákov potešili.
Často sa stáva, že obdarovaným nevyhovuje veľkosť alebo farba, darček
sa im jednoducho nepáči, nehodí sa do domácnosti alebo už taký istý
či podobný majú. Jedenásť percent Slovákov niekomu zo svojich blízkych darovalo nevhodný darček. Takých, čo nechcený darček dostali, je ešte
viac - až sedemnásť percent.

Slováci na Vianoce zbytočne plytvajú. 
Tri štvrtiny nakupujú viac potravín, ako spotrebujú 
 
Väčšina Slovákov plánuje minúť za jedlo a nápoje na blížiace sa Vianoce
čiastku do 120 eur. V porovnaní s bežnými nákupmi počas roka si
na sviatky deväť z desiatich ľudí  priplatí za kvalitnejšie potraviny.
Z vianočných nákupov sú najdrahšou položkou darčeky, na ktoré míňajú
Slováci najčastejšie od 160 do 200 eur. Množstvo vianočných výdavkov
je však zbytočných. Tri štvrtiny Slovákov sa totiž priznali, že nakupujú viac
potravín, ako dokážu spotrebovať. Podobne je to aj v prípade darčekov,
koré sa obdarovaným nehodia. Dve tretiny ľudí prezradili, že hoci darček
nemôžu používať, nevymenia si ho za iný tovar.