dnes má meniny Ľuboslav Ľuboslava
zajtra Matúš
20.9. 2021

4-členná rodina minie vyše 350 eur mesačne

Priemerná štvorčlenná rodina žijúca v Trenčianskom kraji vynakladá na potraviny a nealkoholické nápoje vyše 350 eur mesačne. Ide o najvyššiu sumu zo všetkých krajov na Slovensku. Podľa výpočtov FinGO.sk na základe údajov zo Štatistického úradu SR rástli výdavky na potraviny vo všetkých krajoch za posledných päť rokov v priemere o viac ako 12 eur mesačne na osobu.

Sporiteľom v treťom dôchodkovom pilieri počas januára a februára prišiel výpis z doplnkovej dôchodkovej spoločnosti (DDS). Ak majú zmluvu uzavretú po roku 2014, dostali aj potvrdenie o zaplatených príspevkoch, ktoré budú dokladovať k ročnému zúčtovaniu či daňovému priznaniu, aby ušetrili na dani. Aké ďalšie výhody má tretí pilier a komu sa toto sporenie na dôchodok najviac oplatí? 

Výdavky na potraviny a nealko nápoje rástli slovenským domácnostiam od roku 2010 najrýchlejšie spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Kým v roku 2010 sme na ne dávali mesačne približne 17 percent z celkových rodinných výdavkov, aktuálne je to podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat vyše 18 percent. Horšie je na tom už len Česko, ktorému narástli výdavky zo 14 na takmer 16 percent. Koronakríza však rast cien koncom roka mierne zastavila.

Slováci sa často hrnú do úveru na bývanie nepripravení. Až dvom tretinám ľudí chýba finančná rezerva, majú nestabilný príjem alebo splácajú iné úvery, ktoré im často znemožnia cestu k hypotéke. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti FinGO.sk. Aké ďalšie chyby robia ľudia, ktorí si riešia hypotéku sami, komentuje riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová.

Pandémia koronavírusu urýchľuje robotizáciu vo svete. V dôsledku toho zanikne do dvoch rokov až polovica súčasných pracovných miest. Najviac ohrozenou krajinou v tomto smere je práve Slovensko, nakoľko ako prvé budú na rade nízkokvalifikované pracovné pozície. Podľa najnovších
údajov Svetového ekonomického fóra by ale zároveň mala štvrtina nových pracovných miest v nasledujúcich dvoch rokoch pribudnúť. 
 

Priemerný Slovák minie na zbytočnosti približne 65 eur mesačne. Podľa najnovších údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat vlani minuli Slováci desiatky eur „navyše“ na rôzne nepotrebné elektronické vychytávky, oblečenie či kozmetiku. Až 40 % z toho, čo nakúpime, vyhodíme.

Kedy ísť na účte do mínusu ·Ako bezplatne používať kreditku ·Ako sporiť na darčeky. 

Už len mesiac ostáva do Vianoc, ktoré budú pre koronakrízu v mnohých rodinách skromnejšie ako vlani. Chvíle strávené v kruhu najbližších a v zdraví sú to najcennejšie čo si v tomto roku môžeme priať. Odborníci zo spoločnosti FinGO.sk prinášajú niekoľko praktických rád, ako financovať vianočné nákupy, aby to naša peňaženka pocítila čo najmenej.

Pandémia mnohým skrížila plány s financovaním bývania. Až 80 % ľudí si myslí, že vplyvom korona krízy a sprísnených opatrení NBS môže byť ich cesta k hypotéke oveľa komplikovanejšia ako keby si vybavovali úver minulý rok. Napriek týmto obavám polovica klientov aj počas pandémie získala úver bez väčších ťažkostí a len pätina sa zaujímala o odklad splátok. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti FinGO.sk.

Slováci boli za minulý rok v priemere 45 dní práceneschopní. Podľa najnovších údajov Štatistického úradu  bolo vlani PN v priemere viac ako 100- tisíc ľudí denne. Spotreba liekov dosiahla objem 1 903,2 miliónov eur, od roku 2010 vzrástla o 71 %. V prípade dlhodobejšej PN však Slováci nemajú ako vykryť výpadok v rodinnom rozpočte. Mnohí majú zle nastavené životné poistenie, ktoré im pomôže podobné situácie ľahšie finančne zvládnuť.

Mnoho Slovákov si už vyskúšalo prácu za hranicami našej krajiny, väčšinou formou letnej brigády. Lákala ich nová skúsenosť, cestovanie, ale aj vidina pekného zárobku. Každý rok cez rôzne programy typu Work and Travel vycestuje do zahraničia vyše 75 000 študentov, z toho takmer každý 30-ty je Slovák. Pretože pracovať v zahraničí minimálne raz za život sa naozaj oplatí.