dnes má meniny Demeter
zajtra Sabína
26.10. 2021

Nezhubné zväčšenie prostaty je nenádorové ochorenie, pri ktorom prostata zväčšuje svoj objem, čím zužuje močovú trubicu a bráni správnemu odtoku moču. Ide o ochorenie, ktoré síce nie je život ohrozujúce, ale významne ovplyvňuje kvalitu života pacienta. Vzhľadom na to, že postihuje mužov najmä po 50. roku života, pre mnohých je chirurgické odstránenie zväčšenej prostaty rizikom. Novinkou v liečbe tohto ochorenia je aplikácia vodnej pary do prostaty – minimálne invazívny zákrok, ktorý sa dá realizovať aj v lokálnej anestéze a za ambulantných podmienok.

Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia u mužov po päťdesiatke. Napriek tomu, že ňou trpia tisíce Slovákov, muži preventívne prehliadky stále zanedbávajú. Úspešná liečba pritom podľa odborníkov závisí od včasnej diagnostiky – čím skôr lekári ochorenie odhalia, tým väčšiu má pacient šancu na vyliečenie a plnohodnotný život. Poukazuje na to Slovenská urologická spoločnosť, ktorá sa aktívne zapája do ďalšieho ročníka Európskeho týždňa urológie.

LEKÁRI VYZÝVAJÚ NA PREVENCIU

Karcinóm prostaty je hlavnou témou Európskeho urologického týždňa, ktorý pripadol tento rok na dni od 25. do 29. septembra. Ochorenie, ktoré postihuje najmä mužov po 50. roku života a patrí medzi najčastejšie zhubné ochorenia u mužov, má, žiaľ, stúpajúci trend. Každý rok totiž diagnostikujeme na Slovensku takmer 2 000 nových prípadov. Dobrou správou však je, že vďaka novým možnostiam liečby a včasnej diagnostike, má pacient vysokú šancu na úplné vyliečenie. Bohužiaľ, pri neskorej diagnostike u pacientov s metastatickým postihnutím  sa ochorenie nedá  vyliečiť.

RAKOVINA PROSTATY
Kto je rizikový?
Väčšina prípadov rakoviny prostaty sa vyskytuje u mužov vo veku nad 50 rokov, a viac než 75 % týchto prípadov je vo veku nad 65 rokov.

Mladí muži sú dnes na tom horšie ako štyridsiatnici!

Komplexné vyšetrenia spermií

Postav dom, zasaď strom, sploď syna. Takéto bolo poradie životných priorít v nedávnej minulosti. Časy sa zmenili a priority tiež. Kým sadením stromov sa dnes takmer nikto nezaoberá, dať si postaviť dom je pre mnoho mužov neraz oveľa menší problém než počať dieťa.

Vo Fakultnej nemocnici Trnava prvýkrát na Slovensku realizovali výkon embolizácie prostaty, ktorým miniinvazívne riešia nezhubné zväčšenie prostaty (benígnu hyperpláziu prostaty).

Nezhubné zväčšenie prostaty je najčastejšou príčinou poruchy močenia u mužov.

Príjemné počasie, voľný čas ... Posilňovne, prírodu alebo cyklistické cestičky zaplavili snaživci. „Z ničoho nič“ vstúpili do seba s predsavzatím, že sa budú viac starať o svoje zdravie. Nadšencov varuje MUDr. Pavel Malovič.

Rozhodol som sa stráviť víkendové popoludnie so svojimi deťmi na prechádzke v lese. Počas večernej sprchy som si našiel kliešťa zapichnutého v stehne. Nebol to prvý kliešť, ktorý sa rozhodol hostiť
na mojom tele, v minulosti som si ich už vybral niekoľko, a tak som neváhal a zaužívaným postupom som sa ho zbavil. Ranka po vpichu kliešťa javila známky zápalu, ale žiadne ďalšie ťažkosti som nemal, a tak som jej viac nevenoval pozornosť.

V prípade novej metódy liečby porúch erekcie rozhodne áno!

Lineárna rázová vlna (LSWT) je bezpečná a účinná metóda liečby porúch erekcie. Ide o novinku, ktorá pacientom navracia normálny sexuálny život, možnosť prežívať ho spontánne, bez nutnosti plánovania.

... pomôže prostate i sexuálnej výkonnosti

Čo mužom najčastejšie znepríjemňuje spánok? Výskum realizovaný v USA ukázal, že zďaleka najčastejšou príčinou znepríjemňujúcou spánok je potreba ísť na toaletu, ktorá sa týka 65% opýtaných. Len 19% Američanov sa sťažovalo na bolesti, 6 percent na kašeľ, rovnaký počet na pálenie žáhy a 3 percentá na bolesti hlavy.

K tomu, aby muži prekonali tento najčastejší problém, im vraj môže pomôcť sada cvikov nazvaná prostatický aerobik, ktorý vymyslel americký lekár dr. Herb Ross. Ten si uvedomil, že prostata ovplyvňuje močové funkcie nielen negatívne, ale tiež môže byť postihnutá rakovinou, nezhubnými nádormi alebo zápalmi.

Čo sa týka samotnej podstaty cvikov, nečakajte nič prevratného – ide o známu adaptáciu Kegelových cvikov, ktoré sú však určené inkontinentným ženám. Princípom cvikov je posilňovanie svalov panvového dna, ktoré slabnú nielen ženám, ale aj mužom. Ak sú silnejšie, môžu muži predpokladať zlepšenie krvného obehu v prostate, močovom mechúre, ako aj v ostatných častiach močových ciest. A nielen to. Práve kontrakcie svalov panvového dna sú podstatou silných zážitkov orgazmu. Je možné predpokladať, že pokles sexuálnych funkcií u mužov po 35 možno pripísať práve slabnutiu svalov panvového dna.

Spravodaj Inco Fora