dnes má meniny Svätopluk
zajtra Stanislav
12.11. 2019

Príbeh otecka z pôrodu svojho dieťatka:

Mám 27 rokov a som jedným z tých čerstvých oteckov, ktorý mali tu možnosť zúčastniť sa príchodu nového človiečika na svet. Priznám sa, že moje znalosti ohľadom pôrodu boli doteraz veľmi nepresné a hlavne skreslené z filmov a počutia. Realita je však úplne iná, ťažko hodnotiť či krajšia alebo nie, moje predstavy boli bolestivejšie ako skutočnosť. Z omylu ma vyviedla Lucia, ktorá si prišla do pôrodnice so strachom nepresahujúcim strach zo zubárky.

Milí oteckovia, ak ste sa rozhodli a uvažujete, že budete partnerku do pôrodnej sály sprevádzať, poradíme vám, čo si priniesť so sebou a ako sa správať, aby ste jej boli nápomocní.

1. Do pôrodnej sály si prineste veci, na ktoré vás upozornia počas kurzu pre oteckov. Zvyčajne sú to prezuvky, nápoje, jedlo. Pôrod môže byť dlhý a vy budete nervózny, keď budete hladný a smädný. Poznám otecka, ktorý veľmi túžil byť pri narodení svojho syna, niekoľko hodín vytrvalo bojoval s hladom, kým sa jeho manželka pasovala s bolesťami a keď už nevydržal a na pár minút si odskočil do bufetu, vtedy prišlo bábätko na svet.

Otec pri pôrode je jednou z najlepších vecí, akú moderné pôrodníctvo prinieslo, je presvedčená veľká skupina dnešných žien.

Nikdy by som nedovolila, aby ma môj partner videl v takom stave, tvrdí tá druhá, menšia časť budúcich rodičiek.


A čo na to otec?

Popýtali sme sa na to budúcich otcov, ktorí sprevádzali svoje partnerky do jednej z bratislavských tehotenských poradní.

Nuž, na graviditu mamičky sme si zvykli. Na jej zaguľacujúce sa bruško tiež. Rôzne nevoľnosti už dávno ustúpili, nastúpili problémy s bolesťami chrbta, možno opuchy nôh, ... Blíži sa čas príchodu bábätka na svetlo sveta.
Čo si treba v súvislosti s tým premyslieť? Nuž, okrem iného je dôležitá i voľba rodičov ohľadom spôsobu a miesta pôrodu.
Ak ste sa spolupodieľali na počatí, príprave prostredia pre nového človiečika, ... , isto Vám nebude neprirodzené spolupodieľať sa na privedení potomka na svet. Prečo?