dnes má meniny Hedviga
zajtra Lukáš
17.10. 2019

Alexandra Potterová – autorka niekoľkých bestsellerov, v Anglicku jedna z najúspešnejších spisovateliek súčasnosti. Jej knihy prirovnávajú príbehom Bridget Jonesovej. Ako sa dopracovala k takémuto úspechu?

Ak vypĺňate na úrade formuláre, prípadne odpovedáte zamestnávateľovi na hodnotiace otázky, všimnite si, akou farbou sú napísané. Tá totiž môže výrazne ovplyvniť vaše odpovede bez toho, aby ste si to vôbec uvedomili. Zelená a červená sú farby, ktoré najviac pôsobia na výber odpovede.

“Pri vnímaní farieb nevnímame iba farbu samotnú, ale spolu s ňou si vytvárame aj určitý dojem. Podľa výberu farieb možno napríklad posudzovať aktuálnu náladu ľudí. Tá spolu s farbami môže ovplyvňovať aj ich rozhodovanie,“ približuje Daniela Mináčová, psychologička a riaditeľka poradenskej a vzdelávacej agentúry EduPlanet.

Japonská masáž tváre je jedinečná masáž tváre s polodrahokamovými kamienkami. Stimuluje tkanivo v jednotlivých svalových skupinách tváre. Zlepšený krvný obeh prináša množstvo výživných látok, pomáha regenerácií jednotlivých buniek ako aj vyrovnáva rozloženie energie a zároveň pomáha zlepšovať kondíciu svalov, podkožného tkaniva a kože. Táto veľmi príjemná masáž pomáha vyhladzovať jednotlivé vrásky, odstraňuje únavu z tváre a zanecháva nielen blahodarný, ale aj hlboko relaxačný účinok na celé telo.

Kliešť obyčajný je – v prípade samičky - dlhý 3 až 4 milimetre, samček je trochu menší, meria okolo 2,5 milimetra. Hladný kliešť sedí na konci konára alebo iných vyčnievajúcich miestach s prednými nohami šikmo zdvihnutými do vzduchu. Kliešť dokáže takto čakať a hladovať aj dlhšie ako jeden rok. Pod korunami stromov sa skrývajú najmä počas leta, majú tam tieň a vlahu. Vysoká prítomnosť kliešťov je však aj vo vysokej tráve, kroví apod. Kliešť obyčajný nie je len parazit sajúci krv, ale môže tiež prenášať nebezpečné choroby – lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Kliešť obyčajný je – v prípade samičky - dlhý 3 až 4 milimetre, samček je trochu menší, meria okolo 2,5 milimetra. Hladný kliešť sedí na konci konára alebo iných vyčnievajúcich miestach s prednými nohami šikmo zdvihnutými do vzduchu. Kliešť dokáže takto čakať a hladovať aj dlhšie ako jeden rok. Pod korunami stromov sa skrývajú najmä počas leta, majú tam tieň a vlahu. Vysoká prítomnosť kliešťov je však aj vo vysokej tráve, kroví apod. Kliešť obyčajný nie je len parazit sajúci krv, ale môže tiež prenášať nebezpečné choroby – lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu.

Organizácia Greenpeace dnes zverejnila šiestich svetových značiek počítačov. Odborníci analyzovali vo výrobkoch firiem Acer, Apple, Dell, HP, Sony a Toshiba prítomnosť nebezpečných druhov chemikálií ako sú napríklad ftaláty, či zlúčeniny brómu. Celkovo prešlo testom výskumných laboratórií Greenpeace na univerzite v anglickom Exeteri a v nezávislých laboratóriách v Dánsku 18 počítačov pochádzajúcich zo 14-tich krajín Európy, Ameriky a Ázie.

„Výsledky analýz na jednej strane ukázali pozitívny trend. Oproti minulosti výrobcovia počítačov skutočne obmedzili množstvo použitých toxických materiálov. Na druhej strane však ich výrobky ešte stále obsahujú množstvo toxických látok, ako sú nebezpečné ftaláty a brómované spomaľovače horenia,“ konštatovala Mgr. Kateřina Věntusová, koordinátorka toxickej kampane Greenpeace Slovensko.

Brómované zlúčeniny sa nachádzali vo viac ako 40-tich percentách testovaných komponentov. Najnižší výskyt brómovaných zlúčenín bol zistený v laptopoch firmy Sony. Naopak počítače firmy Dell vyšli z testov bromovaných zlúčením najhoršie, pretože obsahovali ich najvyšší percentuálny a hmotnostný podiel.

Po vstupe Slovenska do Európskej Únie platia u nás prísnejšie pravidlá na označovanie geneticky modifikovaných (GM) potravín.

Organizácia Greenpeace reagovala na túto situáciu vydaním "Sprievodcu spotrebiteľa", ktorá prehľadným spôsobom informuje o postoji jednotlivých predajcov, výrobcov a dovozcov potravín k predaju geneticky modifikovaných potravín.

Genetické inžinierstvo, jedovaté chemické postreky alebo kruté a neprirodzené zaobchádzanie so zvieratami — toto všetko je pre ekologické poľnohospodárstvo tabu. Prísne kritériá a neustále kontroly v prípade ekologického poľnohospodárstva zabezpečujú, že sa na váš tanier dostanú len zdravé a chutné produkty bez obsahu škodlivých chemikálií a GMO.

Od vstupu Slovenska do Európskej únie 1. mája 2004 vstúpila aj u nás do platnosti nová legislatíva, týkajúca sa povinného označovania geneticky modifikovaných potravín a krmív. Je to veľké plus najmä pre spotrebiteľov, ktorí sú takto informovaní o prítomnosti GMO vo výrobku a zároveň tak získavajú lepšiu možnosť odmietnuť GMO. Podľa novej legislatívy musia byť totiž označené všetky výrobky, ktoré obsahujú, skladajú sa, alebo sú vyrobené zo zložiek obsahujúcich viac ako 0,9 % geneticky modifikovaných organizmov.

Na žiadosť našich čitateľov prinášame tento týždeň vysvetlenie pojmu geneticky modifikované organizmy – informácie nám poskytla organizácia Greenpeace.

Čo sú geneticky modifikované organizmy?
V génoch sú uložené informácie o stavbe a fungovaní každého organizmu. V prírode sa krížia organizmy len v rámci rovnakého druhu alebo s druhmi blízko príbuznými. Genetické inžinierstvo však umožňuje prenášať gény aj medzi úplne odlišnými druhmi.

MUDr. Evu Sirackú, DrSc., prezidentku Ligy proti rakovine SR, zaradila Svetová medicínska asociácia (World Medical Association) medzi 65 popredných lekárov sveta. Stala sa tak členkou klubu elitných doktorov z 55 krajín sveta. Svetová medicínska organizácia si uctila týchto lekárov vydaním unikátnej publikácie „Starostliví lekári sveta - Caring physicians of the world“.