dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022
Šanca, že mladý a plodný pár počne dieťa pri nechránenom pohlavnom styku počas jedného mesiaca, je iba sedemnásť percent a po tridsiatom piatom roku veku ženy sa ďalej znižuje. Niekedy však stačí prírode len trochu pomôcť.
 
Všetky páry, ktoré sa márne snažia otehotnieť, môžu odteraz využiť služby jedného z najmodernejších centier asistovanej reprodukcie na Slovensku, ktoré svoje vynovené priestory otvorilo koncom septembra v metropole východného Slovenska.
 
Gyncare nadväzuje na svoje 15-ročné skúsenosti, no zároveň prichádza s novinkami a moderným prístupom k pacientom. Na jednom mieste budú zabezpečené komplexné služby spojené s diagnostikou a liečbou neplodnosti, skúsený tím odborníkov z rôznych oblastí a najmodernejšie technológie na úrovni európskych kliník.
 

V posledný júnový týždeň sa už po piatykrát v Košiciach (24. 6.),  Banskej Bystrici (25. 6.) a Bratislave (27. 6.) uskutoční Turné plodnosti.

Plodnosť ani tehotenstvo nie sú samozrejmosť. Problémy počať má na Slovensku takmer každý 6. pár. Ako chrániť svoju plodnosť či zvýšiť šance na otehotnenie? Občianske združenie Bocian prináša overené informácie o reprodukčnom zdraví, vyšetreniach, možnostiach i rizikách liečby, úprave životosprávy, či zdravom tehotenstve formou interaktívnej edukačnej roadshow.

Myómy maternice podľa odhadov postihujú až 40% žien v reprodukčnom veku, tj. mladšie ako 50 rokov. Ide o nádory hladkej svaloviny maternice, ktoré sú nezhubné a často sú u mnohých žien bez akýchkoľvek príznakov. Na druhej strane môžu myómy narásť do veľmi podstatnej veľkosti a zmnožiť sa, tým znetvoriť maternicu a spôsobovať ženám rad ťažkostí, konkrétne: nadmerné maternicové krvácanie, bolesti v podbrušku, neplodnosť, potrat, komplikácie v tehotenstve a pri pôrode.

 

Hoci mnohí autori uvádzajú, že neplodnosť má negatívny vplyv na sexuálne súžitie páru, výsledky výskumov v tejto oblasti nie sú jednotné.

V starších publikáciách z roku 1988 zistili Zvěřina a Pondělíčková vyšetrením mužov z neplodných manželstiev nízky počet sexuálnych dysfunkcií (ako napr. impotencia, poruchy erekcie, predčasná ejakulácia), a to iba 6 %. Pripustili však, že v niektorých prípadoch môžu mať tieto sexuálne dysfunkcie priamy vzťah k neplodnosti. Pričom ide o dysfunkcie, ktoré nie sú spôsobené telesnou poruchou, chorobou, ale znemožňujú účasť na sexuálnom vzťahu tak, ako by si jedinec prijal.

Problémy s počatím má takmer každý šiesty pár. Za takmer dvanásť rokov našej činnosti je jasné jediné: najdôležitejším pomocníkom pri ceste za splnením sna o dieťati sú overené informácie. Občianske združenie BOCIAN vám však ponúka oveľa viac. Rady, kontakty na ľudí, ktorí sa reprodukčným zdravím, liečbou porúch plodnosti i neplodnosťou zaoberajú profesionálne a tiež kontakty na ľudí, ktorí sú v podobnej situácii, pravidelné stretnutia. Našli ste v nás i silného spojenca. Odteraz na liečbu, otázky či psychickú podporu nebudete sami.

V týchto dňoch vás prosíme o podporu formou DAROVANIA 2% Z DANE, ďakujeme dobrovoľníkom i spoločnostiam, ktoré tak činia pravidelne.

Údaje pre vyplnenie do daňového priznania:
IČO: 31798373
Právna forma: občianske združenie
Obchodne meno: Občianske združenie Bocian

Sídlo
Ulica: Medená
Číslo: 27
PSČ: 811 02
Obec: Bratislava

Veľmi si vážime Vašu pomoc.

Čo je zápal vaječníkov a vajcovodov?
Zápal vnútorného genitálu, ktorý ohrozuje ženu od detstva a má často infekčný pôvod. Zápalové zmeny sprevádzajú aj pooperačné hojenie v malej panve, endometriózu. Výsledkom prekonania zápalu sú zmeny na orgánoch v malej panve a dutine brušnej.

Aké sú príznaky a liečba tohto ochorenia?
V prípade infekčného pôvodu zápalu sú hlavnými prejavmi bolesť, zvýšená teplota, zápal môže sprevádzať zapáchajúci výtok. Pacientka je liečená antibiotikami, v prípade zápalov, ktoré nereagujú na takúto konzervatívnu liečbu nastupuje operačné riešenie ochorenia. Zápalové zmeny vzniklé v dôsledku endometriózy sa prejavujú chronickými bolesťami, problémami s otehotnením. Často definitívne potvrdenie endometriózy je možné len vizualizáciou vnútorných pohlavných orgánov, najčastejšie laparoskopicky.

Aký je vzťah medzi panvovým zápalovým ochorením a neplodnosťou?

Sú zrasty pooperačnou komplikáciou pôrodu cisárskym rezom?

Každé porušenie integrity tela má svoje dôsledky. Pri cisárskom reze je dôsledkom vznik a hojenie operačnej rany. Vznik zrastov v dutine brušnej po operácii je možný. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo cisársky rez musí mať jednoznačnú indikáciu.

Endometrióza je ochorenie pri ktorom sa sliznica dutiny maternice vyskytuje mimo dutinu maternice. V populácii sa udáva jej vvýskyt u 7-10% žien. Podľa umiestnenia rozoznávame jednotlivé druhy endometriózy. Je to endometrióza peritoneálna (ložiská na pobrušnici), endometrióza ovariálna (ložiská na povrchu vaječníkov, ktoré sa môžu vnoriť dovnútra a spôsobiť endometriálne cysty), endometrióza hlboká infiltrujúca – v oblasti rektovaginálneho septa (výskyt ložísk v prepážke medzi pošvou a konečníkom v podobe tuhých uzlíkov), močového mechúra, čreva, sakrouterinných väzov.

Tehotentsvo nie je samozrejmosť. Problémy počať má takmer každý šiesty pár. Ako chrániť svoju plodnosť či zvýšiť šance na otehotnenie? Čo znamená znížená plodnosť? Ktoré lieky či pomôcky sú skutočne účinné? Turné plodnosti, ktoré už po tretíkrát organizuje Občianske združenie Bocian poskytuje overené informácie o reprodukčnom zdraví, rôznych možnostiach i rizikách liečby, cvičeniach, úprave životosprávy, liečebných zariadeniach, adopcii či zdravom tehotenstve a nezabúda ani na rodiny s vytúženými deťmi.

Problémy s plodnosťou má každý šiesty pár a nesplnená túžba po dieťati výrazne ovplyvňuje mnohé aspekty života. Prácu, súkromný život, sex, voľný čas, priateľstvá, životosprávu...
Po čase skúšania, vyšetrení, liečby, cvičenia či iných pokusov otehotnieť sa môže stať, že vás odborný lekár odporučí do niektorého centra asistovanej reprodukcie. Na Slovensku je ich v súčasnosti šesť (v susednej Českej republike je ich takmer dvadsať), z toho tri v hlavnom meste a len tri na zvyšnom území Slovenska. Je to málo, pretože konkurencia je jednou z vecí, ktoré zlepšuje podmienky pre klienta. Licenciu majú všetky, no vás zaujíma, či ste práve vy na tom správnom mieste. Pýtate sa, čo môžete v tomto centre očakávať, koľko žien tu po zákroku otehotnelo, ako boli páry spokojné s informovaním, dodatočnými vyšetreniami, s cenou či s prístupom lekára.