dnes má meniny Vladimíra
zajtra Hedviga
16.10. 2019

Alergická nádcha je najčastejším alergickým ochorením. Spôsobujú ju najmä roztoče, peľ, plesne, ale aj domáci miláčikovia. Postihuje 20 – 40 % populácie a jej výskyt je čoraz častejší. Eliminovať jej prejavy pomôžu, okrem správnej liečby predpísanej alergológom, aj premyslené úpravy domácnosti a dôkladná hygiena.

Peľová sezóna: Na čo pripraviť?

Peľová alergická  nádcha inak nazývaná aj senná nádcha alebo polinóza nepatrí síce medzi ochorenia ohrozujúce život, no predstavuje pre pacienta, ktorý ňou trpí vážny zdravotný problém. Výrazne zhoršuje kvalitu života, znižuje výkonnosť, bráni plnému spoločenskému a pracovnému uplatneniu a pokiaľ sa nelieči, môže až v 80 % prípadov prerásť do astmy. Peľová alergická nádcha začína trápiť pacientov s nástupom jari a kvitnutím rastlín, ktoré produkujú peľ až do jesene. Ktoré mesiace sú tie najnáročnejšie, kedy aké pele lietajú a ako sa brániť proti alergickej nádche je pre každého alergika jedna z tých najdôležitejších otázok.  

Ľudia, ktorí trpia alergiami, nie sú schopní primerane reagovať na stres a správajú sa neadekvátne k podnetom z vonkajšieho prostredia. Vyplýva to z prebiehajúceho unikátneho výskumu, ktorý realizujú psychológovia Univerzity Komenského v Bratislave.

Poznáme niekoľko druhov alergií, a to alergiu na: trávy, stromy, byliny, roztoče, plesne, potraviny a zvieratá. Vo všeobecnosti však nie je stanovené, na čo sa alergia vyskytuje a na čo nie. Človek môže byť alergický na čokoľvek. Postupne dochádza k neustálemu nárastu pacientov, u ktorých alergiu spúšťa viac ako jeden alergén.

Niektoré deti sú alergické na veľa vecí… takmer na všetko. Je to však veľmi vzácne. Často sa stáva, že sme presvedčení o alergii, a nie vždy to odpovedá realite. Pozitívny test na alergiu nie je ešte synonymom alergie, sú možné jeho rôzne interpretácie.

Viera v alergiu – rozšírený jav
Veľa ľudí si myslí, že má alergiu. Platí to predovšetkým o potravinových alergiách. Mnohí sú presvedčení, že majú alergiu na jednu alebo viac potravín – v Amerike každá štvrtá gazdinka mení svoje stravovacie zvyky, pretože je presvedčená, že aspoň jeden člen jej rodiny má potravinovú alergiu. V skutočnosti sa alergia vyskytuje oveľa vzácnejšie. Až 20 % jedincov verí, že má potravinovú alergiu, ale preukázaná je len u 1,4–3 % populácie.

Pozitívny test na alergiu neznamená nutne alergiu
U dieťaťa má pozitívna krvná skúška alebo kožný test na alergén viac možných vysvetlení.

Môže svedčiť:
- o naozajstnej alergii na daný alergén,
- o alergii, ktorej klinické prejavy sa objavia v budúcnosti,
- alebo len o atopickom teréne, keď sa alergia nepreukáže v súčasnosti ani v budúcnosti.

Táto posledná situácia je pri potravinových alergiách veľmi častá; malé dieťa má pozitívne testy napríklad na vajce, ale nemá žiadne ťažkosti pri ich konzumácii.

Mapa peľového spravodajstva Európy sa vývojom ľudstva mení. V dôsledku globalizácie a klimatických zmien sa na naše územie dostávajú pele rastlín, ktoré naši predkovia nepoznali. Vystavovaním sa väčšiemu množstvu peľov, ktoré sú navyše v dôsledku rozvoja priemyslu agresívnejšie než v minulosti, má za následok značný nárast peľových alergií. V Európe dnes týmto ochorením trpí 40% ľudí.

Klimatické zmeny zvyšujú množstvo peľov
Otepľovanie Zeme a extrémne výkyvy počasia nie sú len všeobecnou hrozbou. Posledné štúdie ukázali, že klimatické zmeny ovplyvňujú množstvo peľov v ovzduší, ich alergénnosť, mieru rozšírenia a peľovú sezónu. Vďaka kratším zimám nastupuje kvitnutie bylín, tráv a drevín oveľa skôr ako v minulosti a ich sezóna sa každým rokom predlžuje. Za posledných 30 rokov sa peľová sezóna predĺžila o 10 – 11 dní, kedy jar nastupuje v priemere o 6 dní skôr a jeseň končí o 5 dní neskôr.

Pre 30 miliónov Európanov, ktorí trpia alergickou nádchou je príchod jari predzvesťou nástupu nepríjemných alergických príznakov. Tieto nie len, že znepríjemňujú život pacienta, ale ovplyvňujú jeho výkon v práci či v škole a zdravý spánok. Údaje o výskyte peľov v ovzduší a informácie o ich koncentrácii v rôznych oblastiach ponúkajú pacientom pomôcku ako sa pripraviť a vyzbrojiť na najbližšie obdobie. Peľové spravodajstvo prináša alergikom možnosť lepšie manažovať ich ochorenie.

Pri súčasnom životnom štýle, postupujúcom globálnom otepľovaní a zvyšujúcej sa agresivite alergénov začína ľudské telo čoraz viac reagovať aj na podnety, ktoré s peľmi vôbec nesúvisia. Už dávno neplatí, že pacient navštevuje alergológa len kvôli pretrvávajúcej sennej nádche. Čoraz častejšie sa ľudia sťažujú na ťažkosti, ktorých pôvod si nevedia vysvetliť, avšak prejavy sú typické pre príznaky alergií.

Senná nádcha dnes patrí k najrozšírenejším alergickým ochoreniam, trpí ňou 30 % všetkých alergikov. Najčastejšie, až v polovici prípadov, im ťažkosti spôsobujú pele tráv. Pritom až 70% ľudí, ktorí s peľovou alergiou bojujú, zároveň trápi skrížená alergia na potraviny. Táto vzniká, ak sú si alergény v potravinách a v peli podobné na viac ako 70%. Vtedy organizmus alergika reaguje na zdanlivo celkom odlišnú látku rovnako, ako na kontakt s peľom, na ktorý má preukázanú alergiu.

Alergických reakcií na potraviny pribúda a potravinová alergia sa stáva celosvetovým problémom. Pritom môže ísť o pravú alebo o nepravú alergiu, tzv. pseudoalergiu, pri ktorej dochádza k prehnanej reakcii organizmu na látky, ktoré sa v potravine nachádzajú, napríklad kvôli jej nesprávnemu skladovaniu. Príznaky oboch typov alergií sa líšia minimálne a následky taktiež. Ako je teda možné, že dnes nám škodí to, čo doteraz bežne jedávali naši predkovia?