dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022

Aj keď sa Slovensko vo svetových štatistikách o dojčení objavuje na vyšších priečkach, stále je čo naprávať. Problémy pri dojčení a jeho predčasné ukončenie môže zapríčiniť nesprávna výživa matky, najmä nevhodné diéty, ale aj civilizačný a psychický stres, či pôrod cisárskym rezom. 

Najnovšie informácie o materskom mlieku, jeho hodnote pre život človeka a o starostlivosti o matku i dieťa – to všetko prináša knižka kolektívu autorov pod vedením Miloša Jeseňáka, Zuzany Havlíčekovej a Petra Bánovčína Materské mlieko a dojčenie v kontexte modernej medicíny (Amedi, 2015). Problematiku dojčenia predstavuje vo svetle najnovších poznatkov o jeho pozitívnych účinkoch na detský organizmus.

Pomôžte nám zistiť skutočný stav podpory dojčenia v slovenských pôrodniciach. Vyplňte, prosím, tento prieskum, v ktorom popíšete svoju skúsenosť týkajúcu sa dojčenia v nemocnici, ak ste rodili v priebehu posledných piatich rokov.
 

Vedeli ste, že materské mlieko obsahuje až 87% vody? Dojčené bábätká preto minimálne do veku pol roka žiadne iné tekutiny ako mamičkino mlieko prijímať nepotrebujú. Veľký význam však má v tomto období pitný režim pre samotnú matku.

Potrebuje v horúcich dňoch výlučne dojčené bábätko tekutiny navyše? Môže sa dojčiaca matka kúpať v bazéne? Môže pokračovať v dojčení pri ochorení tráviaceho traktu, napr. salmonelóze? Prečítajte si článok venovaný dojčeniu v letnom období.
Tekutiny
 
Výlučne dojčené bábätko (približne do 6. mesiacov):
Dobre dojčené a dobre priberaúce bábätko počas prvých 6 mesiacov výlučného dojčenia nepotrebuje žiadne iné tekutiny okrem materského mlieka. A to ani v prípade, že počas tohto obdobia nastane obdobie horúčav alebo v prípade, že bábätko trpí horúčkou pri nejakom ochorení. Dojčenie dostatočne dopĺňa potrebu tekutín, a to aj v horúcom lete.
 
Materské mlieko je pre výlučne dojčené dieťatko omnoho vhodnejšie ako voda, pretože zároveň obsahuje množstvo ďalších látok (vitamíny, minerálne látky, rastové faktory imunitné látky, protilátky a stovky ďalších) a práve tie správne cukry, ktoré podporujú zdravie a rozvoj celého organizmu. Nie je správne dieťatko o tieto látky ochudobniť, a to aj preto, že:
- materské mlieko bez ohľadu na teploty vonku má byť jedinou potravinou, ktorú výlučne dojčené dieťa dostáva;
- pre výlučne dojčenie bez pridania iných tekutín a potravy existujú vedecky podložené dôvody;

Niektorým mamičkám sa dojčiť nedarí. Či už preto, že počiatočné problémy pri dojčení boli príliš veľké a mamička nedostala vhodné doporučenie, alebo preto, že mamička jednoducho dojčiť nechce. Nevôľa k dojčeniu (či už vedomá, alebo skrytá) sa môže prejaviť ako „záhadná zástava“ laktácie, odmietanie prsa dieťaťom, psychické vyčerpanie matky… Vždy, keď sa nám vkráda do mysle alebo do úst odsúdenie voči nedojčiacej matke, je potrebné uvedomiť si, že dojčenie je právom, nie povinnosťou matky.

Množstvo mlieka, ktoré dojča pri každom kŕmení vypije sa mení aj podľa spôsobu kŕmenia. Ak dojča vypije malú dávku, treba mu ponúknuť viac pri nasledujúcom kŕmení, alebo ho nakŕmiť skôr, ak prejavuje známky hladu. Prídavok mlieka treba dodať sondou len vtedy, ak je 24-hodinový celkový príjem nedostatočný.

Mlieko pre deti, ktoré nemôžu byť priamo dojčené
Ak matka môže odstriekať len malé množstvá mlieka, treba jej dodať sebadôveru - aj malé množstvo mlieka je veľmi cenné. Zabraňuje vzniku infekcie! Dodanie sebadôvery pomáha matke produkovať viac mlieka. Ďalšie potrebné množstvo mlieka je potrebné zabezpečiť od inej matky.

Ak matka odstrieka viac mlieka, ako dieťa potrebuje, je dobré, ak druhú polovicu mlieka odstrieka do dvoch osobitných nádob. Dieťaťu nech ponúkne najprv druhú polovicu mlieka. Tým zaistí, že dieťa dostane viac zadného mlieka, čo mu zabezpečí väčší energetický prísun.

Koľko mlieka podávať
deťom s hmotnosťou 2,5 kg a viac:
150 ml mlieka na kg hmotnosti za deň
celé množstvo rozdeliť na 8 dávok (napr. po každých 3 hodinách)

deťom s hmotnosťou pod 2,5 kg (NPH):
začať s dávkou 60 ml na kg hmotnosti
zvyšovať celkové množstvo o 20 ml na kg za deň, kým dieťa nedosiahne celkovú dávku 200 ml na kg za deň
celkové množstvo rozdeliť na 8 - 12dávok (každé 2 - 3 hodiny)

Natalia Oreiro, herečka z telenoviel známych aj v našich končinách, je už rok a pol matkou malého Merlína. Rodáčka z Uruguaja je zároveň vyslankyňa dobrej vôle UNICEF a v najnovšej kampani chce podporiť matky v tom, aby dojčili svoje deti. Sama sa pritom neváhala odfotografovať priamo pri dojčení svojho syna. Počas Svetového týždňa dojčenia, ktorý trvá od 1. do 7. augusta, má UNICEF za cieľ šíriť osvetu o význame dojčenia. Materské mlieko je totiž na celom svete najlacnejším a najefektívnejším prostriedkom ako ochrániť zdravie dieťaťa a dať mu ten najlepší štart do života.  
Podporné skupiny dojčiacich matiek sú stretnutia viacerých dojčiacich matiek s deťmi spolu s poradkyňou pri dojčení. Správne a úplné informácie, ktoré o dojčení získate v podpornej skupine, spolu so vzájomnou výmenou skúseností a podporou od poradkyne ako aj ostatných mamičiek v skupine pomáhajú mamičkám úspešnejšie a dlhodobejšie dojčiť.

Ak sa dnes v pôrodnici opýtate, čo sa deje s bábätkom bezprostredne po pôrode, zvyčajne Vám odpovedia, že ho vyšetria, osušia, zvážia, zmerajú, oblečú, ukážu mamičke, a potom uložia na niekoľko hodín do inkubátora či na výhrevné lôžko. Hovorí sa tomu popôrodná adaptácia. Toto je v mnohých pôrodniciach rutinný postup. Ale naozaj je pre matku a dieťa vhodný? Je inkubátor či termobox to správne prostredie, v ktorom má bábätko prežiť prvé hodiny svojho života? Skutočne neexistuje lepšie miesto, kde by mohlo tieto chvíle stráviť? Čo by si asi tak to práve narodené dieťa vybralo, keby dostalo tú možnosť? Náruč matky, alebo výhrevné lôžko? Čo by ste si na jeho mieste vybrali vy? A čo by si vybrali matky, keby mali tú možnosť? Ležať sama na pôrodnej sále s prázdymi rukami, alebo konečne, po deviatich mesiacoch očakávania a po namáhavej pôrodnej práci držať svoje bábätko v náručí?