dnes má meniny Viola
zajtra Gertrúda
18.5. 2022

Fetálny alkoholový syndróm (FAS) je najzávažnejšou poruchou spomedzi tzv. porúch fetálneho alkoholového spektra (FASD). FASD vznikajú u dieťaťa, ktorého matka požívala alkohol počas tehotenstva. Alkohol je teratogén, teda látka, ktorá negatívne ovplyvňuje celý vývin plodu a to najmä centrálnu nervovú sústavu, ale aj celkový vzrast, či dysmorfiu niektorých tvárových čŕt.

Začínať so „zdravou výživou“ v tehotenstve je, úprimne povedané, neskoro. Už v období pred počatím by mala byť strava dobre vyvážená. Budúca mamička by mala mať primeranú váhu a rozhodne by nemala fajčiť. To všetko platí aspoň tri mesiace pred plánovaným tehotenstvom. Vlastne, je to doporučenie všeobecné, ktorým by sme sa mali riadiť všetci a stále.

V tehotenstve (ale aj pred ním) doporučujú odborníci tieto výživové opatrenia:
1. dbať na dostatočný príjem potravín so zvýšeným obsahom kyseliny listovej, ktorá podporuje správny vývoj nervovej sústavy plodu (!! kyselina listová sa varom ničí; podľa teploty a doby varu až na polovicu uvádzanej dávky).

Výborným zdrojom sú surové potraviny:
orechy, slnečnicové a sezamové semená
bobuľové ovocie, napr. maliny, ostružiny, jahody, a tiež pomaranče
čerstvá zelenina, napr. hlávkový a ľadový šalát, zelený hrášok – zeleninu určenú skôr na varenie, ako je špenát, kapusta, karfiol, červená repa, brokolica, upravujeme, ak je možné, na pare

Už 22. júna sa priestory novootvoreného Roof Baru v OC Eurovea v
Bratislave premenia na dobročinný Ružový bazár. Návštevníci budú môcť
za symbolické ceny získať štýlové vintage kúsky svetových návrhárov, ktoré venovali na tento účel známe ženy slovenského biznisu aj showbiznisu. Súčasťou podujatia budú zároveň prednášky expertov na
témy prevencie a zdravia žien.

Počet alergických ochorení za posledných 20 rokov stále narastá. Odhaduje sa, že v Európe zhruba 30% populácie trpí nejakým alergickým ochorením. Alergikov je viac v krajinách s vyššou životnou úrovňou. Dôvodom je zrejme odklon od prírody a prirodzeného spôsobu života (svedčí o tom aj vyššie percento alergií v mestách ako na dedine).

Budúce mamičky trpíte rannou nevoľnosťou? Odborníci z Oxfordu zistili, že tieto problémy súvisia s metabolizmom cukrov.

Zdravá žena s bezproblémovým priebehom tehotnosti môže väčšinou zotrvať vo svojej práci do 34. týždňa tehotnosti.