dnes má meniny Želmíra
zajtra Ela
23.5. 2022

V poslednej dobe akoby sa vrece roztrhlo s tehotenstvom a bábätkami. Iba pred pár mesiacmi sa so skvelou novinkou pochválila aj svetoznáma speváčka Rihanna. Ohúrila svet svojím originálnym tehotenským štýlom. Tá sa za svoje vypuklé bruško nehanbí a veľmi rada ho ukazuje. Stala sa tak módnou ikonou pre mnohé budúce mamičky. Začiatky tehotenstva sú však veľmi opatrné, a preto ho čoraz viac vykukujúce bruško mnohé nastávajúce mamičky poctivo ukrývajú. Ako na to?

Radí odborníčka z FNsP F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici

Elena Drapáčová pracuje ako vedúca sestra II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky SZU. Ako hovorí, podľa najnovších dostupných štúdií a odporúčaní neexistuje dôkaz, že sú oproti iným ľuďom tehotné ženy náchylnejšie ochorieť závažnejšou formou ochorenia COVID-19. Aké preventívne opatrenia by mala ale budúca rodička urobiť, aby sa vyhla nakazeniu?

Celosvetovo približne 10 % žien počas tehotenstva konzumuje alkohol napriek všeobecne známym možným škodlivým účinkom na plod. V Európe sú priemerné čísla dokonca až na alarmujúcej úrovni jednej štvrtiny.

Správny a zdravý vývoj dieťatka by mala každá budúca mamina podporovať už keď je bábätko v brušku. Zamysleli ste sa pred kupovaním výživových doplnkov, čo vlastne skutočne potrebujete? Jednou zo základných mikroživín, ktorú musí tehotná žena do tela dopĺňať je železo – či už vhodnými potravinami, ktoré železo obsahujú alebo aj efektívnymi doplnkami výživy. Železo je pre tehotné ženy nevyhnutné a preto pri jeho nedostatku majú neskonalú chuť na mäso, pretože to obsahuje pre ne najľahšie prijateľnú formu železa – hémové železo.

Alkohol k tehotným nepatrí. Pri príležitosti Medzinárodného dňa povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme, ktorý pripadá na 9. septembra, uskutočnilo Centrum diagnostiky, terapie a prevencie FAS pri Katolíckej univerzite v Ružomberku prieskum na vzorke takmer 400 odborníkov na Slovensku. Zameraný bol na povedomie o syndróme FAS (Fetálny alkoholový syndróm) a jeho výsledky boli alarmujúce.

Šetrná prevencia je na mieste

Infekcia močových ciest je druhé najčastejšie zápalové ochorenie, ktoré trápi našu populáciu. Nie je tajomstvo, že u žien sa tento problém objavuje výrazne častejšie ako u mužov. Zápaly sa ale nevyhýbajú ani ženám v tehotenstve, tie sú na  infekciu močového ústrojenstva dokonca ešte náchylnejšie.[1] Do istej miery sa však môžeme pred zápalom brániť, hlavnú úlohu tu zohráva prevencia. Existujú šetrné spôsoby, ako infekcii močových ciest predchádzať, a to platí obzvlášť v tehotenstve.

Túžite po bábätku, ste tehotná alebo dojčíte? Zvažujete užívanie alebo už užívate kyselinu listovú? Vite, že aby telo dokázalo kyselinu listovú využiť, musí ju najprv metabolizovať na aktívnu formu, tzv. folát? Kľúčový pre túto premenu je enzým s krkolomným názvom metylén-tetrahydrofolát reduktáza (MTHFR). Pri zníženej aktivite enzýmu MTHFR nestačí užívať hoc aj megadávky„obyčajnej“ kyseliny listovej, pretože ju telo nedokáže efektívne využiť. Chemická reakcia neprebehne až do úplného konca a kyselina listová sa nepremení na aktívnu formu, čiže folát. Predpokladá sa, že znížená aktivita enzýmu MTHFR sa vyskytuje až u 57% populácie!

Pitný režim je dôležitý pre každého bez ohľadu na vek, pohlavie a zdravotný stav.  Pokiaľ však čakáte bábätko, mali by ste si  dávať dvakrát taký pozor na to, čo a koľko toho vypijete. Nedostatok vody totiž dokáže obdobie tehotenstva poriadne znepríjemniť.

Na riziká pitia alkoholu počas tehotenstva už piaty rok upozorňuje spoločnosť Pivovary Topvar. Kampaň s názvom 9 mesiacov 0 promile opäť odštartuje 9. septembra pri príležitosti Medzinárodného dňa povedomia o fetálnom alkoholovom syndróme (FAS). O rizikách spojených s konzumáciou alkoholu počas tehotenstva Pivovary Topvar informujú na obaloch svojich produktoch, vo vybraných partnerských prevádzkach, gynekologických ambulanciách a prostredníctvom osvetovej kampane. Partnermi kampane sú Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS), Centrum diagnostiky, terapie a prevencie FAS Ružomberok a Únia materských centier SR.

Tehotenstvo môže u zdravých žien spôsobiť mierne zhoršenie videnia. U krátkozrakých žien zas urýchliť nárast mínusových dioptrií. Súvisí to s hormonálnymi zmenami, najmä nadprodukciou hormónu relaxín. Jeho hodnota počas tehotenstva stúpa až dvadsaťnásobne. Laserová operácia očí pred otehotnením nie je prekážkou pre prirodzený pôrod. Počas tehotenstva však lekár operáciu očí neodporúča.