dnes má meniny Bernard
zajtra Zina
20.5. 2022

Zatiaľ čo menší výrobcovia deťmi obľúbených cukroviniek sa  v čo najvyššej miere snažia prejsť od éčkových farbív k prírodným alternatívam, známe väčšie značky sa stále spoliehajú na obávané éčka. Vyplýva to z porovnania tridsiatky rôznych dražé cukríkov od známych firiem, ale aj privátnych značiek obchodných reťazcov, ktoré dTest nakúpil v českých aj nemeckých obchodoch. Mnohé z nich sú dostupné aj na Slovensku.

Deti zbožňujú nezdravé jedlá. Tie často lákajú aj dospelých, a to nielen kvôli tomu, že dobre chutia, ale niekedy aj kvôli pohodlnej príprave alebo nízkej cene. Nevyvážený jedálniček má však neblahé následky, akými sú obezita alebo rôzne choroby. Skúste obalamutiť vášho prieberčivého potomka, ktorý odmieta napríklad zeleninu, pomocou troch jednoduchých trikov.

Na Slovensku máme približne 180-tisíc detí vo veku od troch do šiestich rokov, ktoré sa stravujú v predškolských zariadeniach, tzv. škôlkach. Strava podlieha štátnym normám MŠSR a odporúčaným výživovým dávkam MZSR, ktoré majú zabezpečiť dostatok živín pre ich vývoj. Až tri z piatich jedál denne sa servírujú v škôlke. Nemalo by nám byť jedno, čo naše deti v škôlke jedia.

Vyučovanie online si učitelia a žiaci vyskúšali už počas prvej vlny pandémie. Od dnešného dňa prechádza na dištančnú formu vzdelávania aj 2. stupeň základných škôl. Projekt a nový voliteľný predmet o zdravej výžive detí „Viem, čo zjem“ ani v tejto chvíli neotáľa a školám ponúka zdarma učebné materiály v digitalizovanej podobe, ktoré môžu použiť aj pri online výučbe.

Štvrtý ročník projektu zdravej výživy detí „Viem, čo zjem“ sa blíži k svojmu koncu. Aj v tomto školskom roku bol pre školy atraktívny, o čom svedčí fakt, že sa doň zapojilo takmer 11 000 žiakov zo 104 základných škôl z celého Slovenska. Lákadlom boli aj nové učebné materiály v interaktívnej digitalizovanej podobe či 2 kolá zábavných súťaží. Ktorej z prihlásených škôl sa podarilo vyhrať hlavnú cenu a aké novinky projekt chystá už od ďalšieho školského roka?

Deti sa dnes učia doma a chýba im tak nielen kontakt so spolužiakmi, ale aj pohyb. Pýtate sa, ako to zmeniť a aj takto na diaľku deti rozhýbať? Projekt zdravej výživy „Viem, čo zjem“, ktorý už štvrtý rok prebieha pod taktovkou spoločnosti Nestlé, sa rozhodol pre veľmi originálny a zábavný spôsob. V spolupráci s Fit Kids prináša žiakom tipy, ako si doma zacvičiť. Pozrite sa, čo vymysleli a skúste to spoločne s deťmi!

Celá stovka - presne toľko príbehov zaslali školy prihlásené v projekte zdravej výživy „Viem, čo zjem“ do súťaže „Malí spisovatelia“. Žiaci opäť popustili uzdu svojej fantázii a ohúrili nielen originálnymi nápadmi či zápletkami, no častokrát aj ponaučením. Súťaž, do ktorej sa zapojili žiaci z 36 základných škôl, už pozná aj svojich víťazov.

Nepravidelná strava, konzumácia nezdravých jedál a s tým spojená narastajúca obezita či poruchy príjmu potravy. To všetko je čoraz častejšie realitou už aj v prípade našich detí. Ako ich však naučiť zdravším stravovacím návykom tak, aby sa voči nim nebúrili? Nakopnúť najmenších tým správnym smerom sa už 4. rok darí inovatívnemu projektu Viem, čo zjem, ktorý do základných škôl po celom Slovensku prináša spoločnosť Nestlé.

Ako nájsť ideálny príkrm pre našich najmenších? Ako vybrať vyváženú výživu bez pridaných cukrov a aróm, ktoré naviac chutia aj tým najnáročnejším deťom a zasýtia? Ako si poradiť so zavádzaním lepku?  Spoločnosť Nestlé predstavuje nové kaše NESTLÉ Nature’s Selection, ktoré vyhovujú nielen požiadavkám starostlivých rodičov, ale aj náročnejším dočatám. Kaše obsahujú 11 vitamínov, minerálne látky a starostlivo vybrané obilniny, ktoré im dodávajú skvelú, jemne nasladlú chuť.

Školy vedú žiakov k zdravému stravovaniu. Vďaka projektu „Viem, čo zjem“ ich čaká v druhom polroku množstvo zaujímavých aktivít.

Tretí ročník projektu o zdravej výžive prichádza do škôl aj po prázdninovej prestávke. V prvom polroku sa uskutočnili prednášky až pre 8 300 žiakov z 82 základných škôl. Hlavné slovo mala pestrá strava a jej dôležitosť v jedálnych lístkoch detí. Projekt má v repertoári aj ďalšie témy o zdravom stravovaní. Tie prichádzajú do škôl v tejto chvíli s celkom novým obsahom a novou interaktívnou lekciou o pitnom režime. Školy sa budú môcť predviesť aj v pohybovej aktivite a súťaži.