dnes má meniny Gejza
zajtra Tamara
25.1. 2022

„Zdravé oči už v škôlke“ je program, v rámci ktorého sa v materských školách po celom Slovensku kontrolujú zrakové parametre u detí a ktorý pomáha včas odhaliť existujúce či začínajúce sa očné poruchy. Projekt, za ktorým stoja Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) a o. z. BILLA ľuďom, vstúpi v pondelok 18.10. do svojho piateho ročníka. Prevencia je však veľmi dôležitá, preto by zrak svojich detí mali doma kontrolovať aj rodičia.

Školský rok prináša pre škôlkarov, školákov a ich rodičov veľké zmeny. Okrem iného aj častejšie detské choroby. Ako podporiť detskú imunitu a kedy je dôležité vyhľadať lekára?

Mechanické čistenie zubov nič nenahradí. Hlavnou prevenciou proti kazom je teda najmä kvalitné čistenie kefkou. Približne v troch rokoch je ale dobré začať používať zubnú pastu s určitým množstvom fluoridov, ktoré prispievajú k posilneniu zubnej skloviny. Ako sa ale v ponuke zubných pást pre deti vyznať?

Väčšina z nás si je dobre vedomá, že omega-3 mastné kyseliny hrajú podstatnú úlohu v zdraví dospelých, ale ešte väčšie výhody majú pre našich najmenších.

Všetko, čo dieťa papá, čo robí a ako sa cíti počas prvých 1 000 dní života  má dopad na jeho zdravie v dospelosti. Pre celkové zdravie a pohodu dieťatka je nesmierne dôležitý správny vývoj črevnej mikrobioty.

Choroby dýchacích ciest sú najčastejšími chorobami detského veku. Pre najmenšie deti je aj obyčajná nádcha vážny problém. Pri nedoliečení dochádza k oslabeniu celého imunitného systému, k málokrvnosti a nechuti k jedlu. Čisté nošteky sú dôležité v liečbe a prevencii nádchy. Ideálne je čistenie nošteka fyziologickým roztokom, ktorý nedráždi sliznicu, ale pomáha spriechodniť horné dýchacie cesty.

Aktuálne obdobie je doslova rajom pre množstvo baktérií a vírusov, ktoré odvšadiaľ útočia na našu imunitu. Tej dáva poriadne zabrať aj zvýšený stres, s ktorým sa každý deň stretávame pri plnení povinností v práci či v súkromí. A práve oslabená imunita je dôvod, prečo sme náchylnejší na spustenie zápalu v podobe nepríjemných a bolestivých kútikov.

Starajme sa o nos seba aj drobca

Choroby dýchacích ciest sú najčastejšie choroby detí už od novorodeneckého veku. Aj obyčajná nádcha spôsobí najmenším deťom vážny problém. Pri nedoliečení dochádza k oslabeniu celého imunitného systému, k málokrvnosti a nechuti k jedlu. Čistý nos je tak dôležitý nielen pri liečbe, ale aj ako prevencia nádchy.

Návrat do kolektívu dá detskej imunite vždy zabrať. Kým doteraz to platilo pre koniec letných prázdnin, rok 2021 je iný. Školáci sa (snáď) čoskoro dostanú do škôl po dlhých mesiacoch, bez preháňania môžeme povedať, že mnohí takmer po roku.

Imunita detí sa formuje odmalička. Ovplyvňujú ju strava, stres, kolektív, nedostatok fyzickej aktivity a pri chladnom a sychravom počasí je imunitný systém vystavovaný ešte väčšej záťaži. Aj to najmenšie oslabenie detskej imunity sa prejaví únavou a vyššou náchylnosťou na ochorenia.