dnes má meniny Daniel
zajtra Magdaléna
21.7. 2019

Hranične rozšírené postranné mozgové komory

St, 04/21/2010 - 00:13 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Dobrý deň, som v 22. týždni tehotenstva. Bola som na morfologickom UTZ. Lekár sa vyjadril, že dieťa má všetko vyvinuté v poriadku, len sa mu nezdajú postranné mozgové komory. Šírka zadných rohov je 10,4mm (je to chlapec). Do nálezu napísal, "hranične rozšírené postranné mozgové komory..". Povedal, že to obyčajne súvisí s chrbticou, ale tú má dieťa v poriadku. Vraj by sa to malo zmenšovať. Treba to len odsledovať. Poslal ma ešte na Kramáre na kontrolný ultrazvuk. Chcem sa opýtať, v prípade, že by sa to nezmenšovalo, aké postihnutie hrozí dieťaťu. V 17. týždni tehotenstva som absolvovala odber plodovej vody, nakoľko som mala 2. skríning na DS 1:130. Prvý bol negatívny. Odber plodovej vody dopadol dobre, dieťa má 46 chromozómov. Chorá som počas tehotenstva nebola. Je to moje druhé tehotenstvo. S prvým som mala podobné problémy, tiež odber plodovej vody pre to isté, tiež všetko bolo v poriadku. Prvý syn mal podľa mojej lekárky pri morfologickom ultrazvuku tieň na hlavičke, ale na Kramároch to vylúčili. Som zdravá, žiadne lieky neberiem. Akurát mám protruziu diskov, objavila sa po 1. tehotenstve a chodila som na rehabilitácie. Stravujem sa zdravo, cvičím, momentálne Pilates pre tehotné. Iné problémy s tehotenstvom nemám. Ďakujem.

Odpoveď: 

Dobrý deň, šírka postranných komôr, meraná lege artis na úrovni átria je do 10mm, ale u chlapcov sa pripúšťa 11mm. Dilatácia komôr je nález, ktorý sa nemusí spájať s rázštepom chrbtice (ako Vám povedali), ale môže to byť len izolovaný nález. Na druhej strane sa môže spájať s inými chybami mozgu. Tie by mal oddiferencovať skúsený sonografista (napr. Ageneéza corpus callosum a pod.).
Hodnoty do 11 mm štatisticky nespôsobia u dieťaťa handicap, ak by sa to ale zväčšovalo, už je možné mierne neurologické následky očakávať. Vyhľadajte na Kramároch MUDr. Čunderlíka, PhD alebo Dr. Gottschallovú, nech Vám poradia.
MUDr. Robert Dankovčík, PhD.

x