dnes má meniny Kristián
zajtra Vendelín
19.10. 2019

Narodila sa bez založených trvalých zubov

St, 02/24/2010 - 15:24 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Dobrý deň, moja dcéra má 11 rokov a narodila sa bez založených trvalých zubov. Robili jej panoramatický snímok, kde zistili, že na nadpočetné zúbky v prednej časti chrupu, ktoré jej operačne odstránili v minulom roku. Trvalých zubov má len asi desať, a to vpredu a dve šestky vzadu, pričom jednu jednotku a jednu dvojku ma zdeformovanú a zatiaľ sa jej ani neprerezali.

Stanovisko nášho zubného lekára je také, že nakoľko nemá zuby v zadnej časti chrupu, nie je možné jej urobiť žiadnu protézu, a to až do dospelosti. Druhý dôvod je ten, že sa jej stále neprerezala tá zdeformovaná jednotka a dvojka.

Rada by som sa informovala, či ozaj nie je nejaké vhodné riešenie, nakoľko máme problém so stravovaním, veľmi zle sa jej je bez zubov, nakoľko v zadnej časti nemá žiadne oproti sebe stojace zuby a má problémy s priberaním. Je veľmi chudá a momentálne nás poslali aj na gastro vyšetrenie. Taktiež je stále viac vystavovaná rôznym posmechom a je preto veľmi uzavretá, nakoľko sa stále stretá s posmešnými pripomienkami ,a to nie len od detí.

Je veľmi ťažké aj pre mňa počúvať prosby od svojej jedinej dcéry, ktorej by som splnila všetko, čo len žiada, no bohužiaľ toto nie je v mojich silách.
Ďakujem

Odpoveď: 

Dobrý deň,
v každom prípade odporúčam konzultáciu u čeľustného ortopéda. Zubné náhrady snímateľné sa dajú nasadiť aj u detí, len je treba pravidelné kontroly kvôli úprave náhrady, aby nebránila rastu zubov a kostí. Neprerezané zuby by bolo vhodné v jej veku už riešiť u čeľustného ortopéda.

S pozdravom

MUDr. Simona Dianišková, PhD., MPH

x