dnes má meniny Vladimíra
zajtra Hedviga
16.10. 2019

Cysty na mozgu

Ne, 12/27/2009 - 18:09 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Dobrý deň, pán doktor, chcem sa spýtať: teraz v piatok mi robili morfol. ultrazvuk a bábu zistili cysty na mozgu. Odporučili mi amniocentézu. Problém je, že som v 23. tt a v čase odberu budem už v 24. tt. Preto by som sa chcela spýtať na Váš názor, čo by ste mi odporučili, či tam nie je už väčšie riziko potratu. Ešte k tomu som A2 RH-.

Odpoveď: 

Dobrý deň, cysty na mozgu....... pravdepodobne ide o cysty v plexus chorioideus. Je to žľaza, ktorá z krvi plodu „vyrába” mozgovomiechový mok (liquor). Cysty v nej sú pomerne častým nálezom pri usg vyšetrení plodu. Podľa niektorých autorov sa nachádzajú až u 3 % detí. Ak sa pri morfologickom usg nezistili iné nálezy, tak nález cýst nezvyšuje riziko vrodených genetických chýb a amniocentéza sa neodporúča. Vo Vašom prípade mi chýba komplexnejší pohľad na stav dieťaťa (nameraná veľkosť, biochemický skríning a pod.), takže moju informáciu neberte ako odhováranie od amniocentézy.
Amniocentéza v 23. tg nemá vyššie riziko potratu, ak ju vykoná skúsený operatér (t.j. ten, kto vykoná aspoň 100 - 150 výkonov ročne) a pod kontrolou usg (operatér si sám drží sondu ľavou rukou, pravou rukou pichá ihlu, ak je pravák, bez asistencie iného lekára).
MUDr. Robert Dankovčík, PhD.

x