dnes má meniny Daniel
zajtra Magdaléna
21.7. 2019

Stále musí byť v pohybe...

St, 01/16/2008 - 05:59 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Dobrý deň, chcela by som spýtať na môjho 9-ročného syna. Neviem si niekedy rady s jeho správaním. Zo školy sú naňho sťažnosti, že behá cez prestávky, naháňa sa, vykrikuje na hodinách a keď doňho niekto zapára, tak si to s ním rieši bitkou. Stále nosí poznámky za správanie, je jedináčik, doma mi to nerobí. Len niekedy dostane taký záchvat zúrivosti a začne vyvádzať. Stále musí byť v pohybe, niekedy mám pocit, že on sa ani nevie zaradiť do kolektívu, je priečny. Prosím Vás o radu. Ďakujem

Odpoveď: 

Dobrý deň, zdá sa, že Váš syn vie iba takýmto správaním upútať pozornosť medzi viacerými deťmi. Doma to nemusí robiť, pretože doma nik iný okrem neho nie je. Učte ho preto spolupracovať a hrať sa s inými deťmi. Zavolajte susedov, bratrancov, spolužiakov z triedy či kamarátov z ulice – najprv jedného, potom viacerých, aby si jednak prirodzene získal kamaráta a jednak sa naučil hrať, deliť sa, rozprávať, hádať sa s nimi i určovať pravidlá hry. Prípadne ho prihláste na kolektívny šport, kde sa musí podriadiť pravidlám a kooperovať. Šport by mal trochu aj odbúrať jeho zvýšenú pohyblivosť a usmerniť ju konštruktívnym spôsobom.
Ešte stále sa učí prostredníctvom Vás, rodičov a starých rodičov. Nenapomínajte ho veľa – potom sa naučí on napomínať iné deti, ktoré to zväčša nemajú rady a odstrčia ho z kolektívu ako mudrlanta.
Držím palce.
Dr. A. Rybáriková

x