dnes má meniny Vladimíra
zajtra Hedviga
16.10. 2019

Náš vzťah je veľmi nevyrovnaný a komplikovaný

Po, 01/14/2008 - 15:41 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

S priateľom sme spolu 2 roky, z toho naozaj spolu len 4 mesiace, keďže žijeme v odlišných krajinách. Náš vzťah je veľmi nevyrovnaný a komplikovaný. Ja som bola vedená k tomu, že vzťah je o vzájomnom rešpekte, otvorenosti a podpore. Vlastne neviem, či ho naozaj milujem, ale určíte som už naňho veľmi naviazaná, lebo sa s ním nedokážem rozísť. On má veľmi iné predstavy o vzťahu (urputne chce nado mnou dominovať, a to sa mu nedarí a tak ma potom rôzne trestá).
On o rozchode nechce ani počuť, hoci tiež často pochybujem, či ma naozaj miluje.
Vyzerá to tak, že sa máme radi, ale nedokážeme spolu fungovať. Sme na mŕtvom bode už dlhú dobu a nevieme sa pohnúť z miesta. Vedeli by ste nám takto aspoň s malým nadhľadom poradiť, kde je príčina? Dúfam, že áno, obaja sme vyčerpaní z tohto začarovaného kruhu.

Odpoveď: 

Dobrý deň, je veľmi náročné rozhodnúť, čo sa deje, keď hovoríme „milujeme sa, ale si nerozumieme“. Čo milujete, čo Vás púta, čo Vám imponuje na partnerovi? Životný partner by v nás mal vyvolávať pocity istoty, bezpečia, prirodzenosti, ale i túžby učiť sa v najširšom slova zmysle. Mal by nám svojím správaním a názormi otvárať nové možnosti, ponúkať iné alternatívy k nášmu pohľadu na svet a v tomto novom svete by sme sa tiež mali cítiť prirodzene a bezpečne. Z našich pôvodných rodín si prinášame nejaké zvyky, spôsoby jednania a na iný druh komunikácie, či riešenia každodenných situácií si musíme zvykať. Nejde to ľahko. Hovorí sa, že na vytvorenie kombinácie zvykov a pravidiel oboch partnerov je potrebná doba približne 3 rokov. Ale myslím si, že minimálne by mali prejsť aspoň 4 ročné obdobia, aby sme poznali naše vzájomné životy (mali by v tom byť zahrnuté bežné pracovné dni, sviatky, narodeniny Vás oboch, veľkonočné, či vianočné sviatky, dovolenky či prázdniny, návšteva jednej i druhej rodiny, spoznanie kamarátov na oboch stranách, drobné choroby, zlá nálada a pod). Poradím Vám, aby ste nebojovali, ale aby ste spoznávali. Predstavte si uzol na povraze – keď obaja ťahajú za svoju stranu, tak sa uzol viac upevní. Ak povolíte, tak ho rozmotáte ľahšie. K tomu Vám obom držím palce. A keď ste nad písaním svojho listu stáli obaja, tak verím, že cestu nájdete ľahšie.
Dr. A. Rybáriková

x