dnes má meniny Uršuľa
zajtra Sergej
21.10. 2019

Má prehnané sklony k čistote

Po, 01/14/2008 - 15:39 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Dobrý deň, prosím Vás o radu, ako mám pomôcť mojej 13 ročnej dcére. Má prehnané sklony k čistote. To, že sa denne sprchuje je v poriadku, umýva si denne vlasy aj to je v poriadku, ale ak si nedajbože niekto sadne na jej posteľ s perinou, dostáva až hysterický záchvat a hneď si perinu prezlieka. Keď sa osprchuje, nemôžem ju objať, len horko ťažko dať bozk na dobrú noc. Na svoje papuče si napríklad u mojej mamy dáva mikroténové sáčky (doma to nerobí, máme plávaciu podlahu a zrejme má pocit čistoty). Ak má spať u rodičov, jeden deň jej mama prezlečie periny avšak o týždeň v nich spať nechce, hoci v nich okrem nej nikto nespal. Keď sa osprchuje, dokáže minúť aj pol voňavky a púdrov s protipotiacimi účinkami. Som z toho zúfalá, stále sa to len stupňuje. Nechcem, aby skončila s fóbiami, izolovaná od sveta. Skúšala som jej dohovárať, ale zbytočne. Zatiaľ ešte nemá menzes, ale neviem, ako to zvládne. Prosím Vás o radu. Ďakujem

Odpoveď: 

Dobrý deň, máte pravdu, je to trochu prehnané z jej strany. Každý máme v nejakej miere svoje rituály, ktoré potrebujeme dodržať, aby sme mali pocit bezpečia. Keď však je všetko naše konanie podriadené týmto procedúram a takéto správanie začne zasahovať do iných činností, obmedzuje to napr. sociálne vzťahy, učenie, jedenie, ak to začína ovládať celý náš každodenný režim a pod., potom to už prestáva byť obyčajnou zvláštnosťou, ale začína to byť „chorobou“. Niekedy môže byť spúšťacím mechanizmom nejaká informácia, možno opakovaná o chorobách, mikroorganizmoch, roztočoch, alebo videla niekoho veľmi špinavého... kedy dieťa nenáležito punktičkársky zareaguje podobným správaním ako popisujete Vy. Dohováranie nepomáha, vtedy sa určite ešte viac snaží udržať si svoje aktivity. Predbežne ju upokojte a nekritizujte, lebo v nej stúpne napätie, ktoré znova upokojí svojím očistným rituálom.
Všimnite si preto, či občas poruší svoje rituály a čo sa vtedy stane. A či takýchto očistných manévrov pribúda. Ak áno, mali by ste (predbežne sama) zájsť za detskou psychiatričkou, aby ste jej porozprávali, čo sa deje a či k tomu nebude treba pristúpiť aj s odbornou pomocou. Prajem priaznivé vyriešenie.
Dr. A. Rybáriková

x