dnes má meniny Vladimíra
zajtra Hedviga
16.10. 2019

Asi po mesiaci a pol ma opäť napadol...

Št, 05/17/2007 - 07:58 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

S manželom sme rozvedení asi tri mesiace, nežijeme spolu asi tri štvrte roka. Rozviedli sme sa, pretože ma manžel pravidelne bil. Keďže máme teraz už trojročnú dcérku, tá bola, chudinka, vždy pri tom a všetko si vytrpela na vlastnej koži. Po rozvode mi manžel sľúbil, že skúsime vychádzať, aby bolo malinkej dobre. Ale neskončilo to. Asi po mesiaci a pol ma opäť napadol. Čo mám robiť? Zvažujem podať trestné oznámenie, ale bojím sa.

Odpoveď: 

Dobrý deň, opakujúce násilie je pre Vás veľmi traumatizujúce a z toho dôvodu máte aj obavy z ďalších krokov pri zabezpečení Vašej bezpečnosti. Na druhej strane, ako píšete vo Vašom liste, ste rozvedená, nebývate v spoločnej domácnosti s ex-partnerom, čo môže byť vo vašom prípade len výhoda.


Je mnoho žien, ktoré aj po rozvode manželstva ostávajú bývať v spoločnej domácnosti, de-fakto ostávajú aj naďalej pod vplyvom človeka, ktorý im dlhé roky ubližoval a nemajú inú možnosť úniku. Je pravda, že by mohli využiť služby krízových centier, avšak pri dlhodobom domácom násilí je už zväčša obeť izolovaná od okolitého sveta, bez potrebnej energie na zvrátenie svojho osudu. Spomínaným obetiam sa dá pomôcť už len veľmi neskoro. Zväčša nás oslovujú zdravotnícke zariadenia alebo polícia, kedy už naozaj ide u obeti o ťažké ujmy na zdraví.

Spomínanú výhodu by som charakterizoval nasledovne:

1. Ste rozvedená, Vaše spoločné dieťa je zverené do Vašej osobnej starostlivosti a v petite rozsudku máte určený styk otca s dieťaťom. Zväčša sa určuje slovom neobmedzený. Ak je to tak, nič Vám nebráni v tom, aby ste dočasne z dôvodu násilia obmedzili tento styk dieťa s otcom. Zdôvodnenie takéhoto obmedzenia je už Vami spomínané trestné oznámenie, ktoré môžete doručiť na najbližšie oddelenie PZ, prípadne na justičnú políciu v písomnej podobe. Prípadne ústnou formou, avšak určite si žiadajte potvrdenie o Vašom podaní trestného oznámenia. Potvrdenie (podané trestné oznámenie) doručte v čo najkratšom čase na Okresný súd, kde bolo vaše manželstvo právoplatne rozvedené. Nezabudnite pripojiť aj spisovú značku, pod ktorou sa konanie viedlo. Súčasne je nutné spísať nový návrh na zmenu rozhodnutia vo veci určenia styku otca s maloletým dieťaťom, a to tak, aby v petite návrhu bolo jasne napísané, čoho sa domáhate. Napr. sa zakazuje styk otca s maloletou ......., alebo sa určí styk otca s dieťaťom tak, aby bola zabezpečená Vaša ochrana, napr. styk otca s maloletou sa bude vykonávať v krízovom centre... (pripadne sociálne oddelenie v mieste Vášho bydliska) a určia sa dni v týždni a samozrejme aj konkrétny čas. Je, samozrejme, potrebné mať súhlas takýchto organizácií, ale s tým Vám radi pomôžu kurátori, ktorí zastupujú Vaše dieťa na súde.

2. Predpokladám, že Váš bývalý partner nemá trvalé bydlisko v mieste Vášho pobytu, čo znamená, že nemá právo vstupovať do bytu (domu), kde sa zdržiavate. Ak sa bude domáhať vstupu, ihneď volajte políciu. Ak bude argumentovať tým, že prišiel navštíviť svoju dcéru, Vy máte v rukách hmatateľný dôkaz o obmedzení jeho práv (podané trestné oznámenie), ale ukazujte ho len polícií, ak by Vás náhodou žiadali o vysvetlenie.

3. Môžete určovať pravidlá stretávania sa otca s dcérou v závislosti od jeho aktuálneho správania s dôrazným upozornením, že ak sa bude znova opakovať jeho útok na Vás (aj verbálny), obmedzíte mu jeho návštevy.

Musíte si, samozrejme, vybrať ten správny spôsob komunikácie s otcom dieťaťa, prípadne podľa Vás len správne kroky tak, aby ste sebe a svojej dcérke zabezpečili maximálnu ochranu pred násilím.

Na druhej strane sa môžem mýliť a Vaše vyjadrenie, „Po rozvode mi manžel sľúbil, že skúsime vychádzať, aby bolo malinkej dobre. Ale neskončilo to...“ hovorí o Vašom návrate k partnerovi. V takomto prípade si naozaj rozmyslite, či máte relevantný dôvod ostávať v spoločnej domácnosti s partnerom. Skúste si zhodnotiť Váš život, porovnajte si pozitívne a negatívne stránky spolužitia s partnerom a budete mať odpoveď. Pred odchodom radšej trestné oznámenie nepodávajte, aby Vám nebolo ublížené znova.

Ak Vám moja odpoveď nepostačuje, napíšte mi a skúsime vymyslieť iný spôsob pomoci pre Vás a Vaše dieťa.

Martin Kubalec

x