dnes má meniny Izabela
zajtra Radúz
9.12. 2018

Je šanca, aby sme dostali dieťatko z pôrodnice?

Ne, 04/29/2007 - 20:50 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Ako ďalej?
S manželom sme sa rozhodli pre adopciu. Od minulého roku sme zaradený do poradovníku v našom kraji. Máme záujem o dieťatko od 0-6 mes. Bolo nám povedané, že na takéto dieťatko sa čaká veľmi, veľmi dlho. Boli sme na návšteve v jednom DD. Nerozhodli sme sa pre dieťatko, na ktoré sme mali kontakt, ale videli sme tam chlapčeka, pri ktorom sme vedeli, že on je ten náš. Informovali sme sa naň v DD (i keď o iných deťoch sa info. nemajú podávať). Bol asi 5 mes. a bol z hniezda záchrany, nik ho však dovtedy nekontaktoval. Keďže DD je v inom kraji, ihneď som volala na príslušný ÚPSVaR. Tam mi bolo povedané, že sa mu pripravujú papiere... Najprv ho musia ponúknuť v ich kraji a potom, ak ho neumiestnia, tak ho ponúknu na medzikrajovú adopciu. Oni mu rodinu nájdu v ich kraji. Vraj mám naňho zabudnúť. Volala som tam po troch mesiacoch, chlapček je ešte stále v DD. Na UPSVaR mi opäť povedali, ?e sa mu papiere pripravujú... Nechcela mi povedať bližšie inf. či už majú preňho rodinu...
Na jednej strane sa hovorí ako najlepšie je, aby detičky išli hneď do rodín, na druhej strane to nejde aj vďaka úradníkom...
Som z toho veľmi smutná...
Chcem sa spýtať, je vôbec šanca, aby sme dostali dieťatko ihneď z pôrodnice, alebo musí ísť najprv do DD? Na koho sa obrátiť pri hľadaní dieťatka, alebo máme čakať, kým nás bude kontaktovať príslušný ÚPSVaR?

Odpoveď: 

Dobrý deň, priznám sa, že aj mňa veľmi rozsmútilo, to, čo som si prečítala vo vašom príspevku. Viem, ako môže byť ťažké zaľúbiť sa do dieťatka, pocítiť nádej, že bude moje a nakoniec o neho prísť. Situácia okolo „vášho“ chlapčeka vyzerá byť veľmi zamotaná a ja mám príliš málo informácii k dispozícii na to, aby som mohla zaujať objektívne stanovisko. Podľa zákona ale i zásad ľudskosti sa všetci zúčastnení musia snažiť, aby sa deti čo najrýchlejšie dostali do rodiny (zvlášť u malých detí). Sú však aj situácie okolnosti, kedy to nie je možné. Rozumiem však, že vás to aj popudilo a nahnevalo. Každopádne je škoda, ak musí dieťa ostať v detskom domove, pokiaľ má možnosť nájsť domov v rodine.


Informácia o medzikrajovom osvojení je pravdivá. Dieťa je ponúknuté osvojiteľom zapísaným v zozname žiadateľov v inom kraji až vtedy, ak sa nenájde pre neho vhodná rodina v príslušnom kraji. Obyčajne je to u malých detí však veľmi rýchly proces.


A teraz priamo k vašej otázke ...
Áno, je možné prijať do rodiny dieťatko priamo z pôrodnice. Ale len za predpokladu, že je „osvojiteľné“ (ľudovo povedané práve voľné). O osvojiteľnosti dieťaťa rozhodne súd, a to býva v prípade, ak matka po pôrode písomne súhlasí s osvojením dieťaťa, alebo rodičia dva mesiace neprejavili žiaden záujem o dieťa. Súčasne s rozhodnutím o osvojiteľnosti môže súd rozhodnúť o predosvojiteľskej starostlivosti a na základe tohto rozhodnutia môže dieťatko prísť k vám domov. Predosvojiteľksá starostlivosť trvá minimálne 9 mesiacov. Následne prebieha súdne konanie o osvojení dieťaťa.

Evidenciu „osvojiteľných“ detí (vhodných na osvojenie) vedie príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento však sprístupňuje databázu detí aj subjektom, ktoré majú od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny akreditáciu na sprostredkovanie náhradnej rodinnej starostlivosti, v prípade, že vlastným kapacitami sa nepodarilo nájsť pre dieťa rodinu. Jedným z akreditovaných subjektov je aj Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar a bližšie informácie o problematike osvojenia a náhradnej rodinnej starostlivosti môžete získať na každej pobočke (adresár a kontakty na www.usmev.sk).
Andrea Hudeková, psychologička, metodička programu PRIDE

x