dnes má meniny Olympia
zajtra Eugénia
17.9. 2019

Mám vážne podozrenie na poruchu pravopisu

Po, 04/02/2007 - 14:54 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Dobrý deň. Bola by som nesmierne rada, keby ste mi zodpovedali na daný problém. Mám syna druháka, ktorý bol zaškolený načas, avšak je letné dieťa (19.8). V prvom ročníku som pobadala, že niekedy sa stávalo, že napísal niektoré slová vo vete spolu, písal mená malým, čiarky, dĺžne mu robili šarapatu v diktátoch. Nestavalo sa to často, ale raz za čas sa to stále akoby vracalo a pretrváva to až doteraz v diktátoch, opisoch a prepisoch. Teraz na polroka mal síce 1 zo sj, ale učiteľka upozorňovala, že diktáty nie sú v poriadku. Číta pekne, slová, slovné spojenia, aj v matematike nemá žiadne problémy. Z diktátikov máva prevažne 2, teraz už aj jednu 3. Aj syntézu a analýzu vie perfektne, vôbec s tým nemal problém. Učiteľka vyslovila podozrenie, že príčinou môže byť, že je najmladší v triede a môže byť ešte nezrelý a mal mať odklad. Testy však v MŠ vraj urobil bez problémov na plný počet a nič tam podozrivé nebolo (odpoveď jeho učiteľky zo škôlky). Na základe toho som nežiadala o odklad a uspokojila sa.
Teraz ma to veľmi mrzí a mám vážne podozrenie na poruchu pravopisu. Chcem sa spýtať, čo by sa dalo robiť v danej problematike, ak by to psychológ po vyšetrení potvrdil. Dá sa niečím ovplyvniť proces vyzrievania, okrem normálneho, alebo aj nejakého špeciálneho učenia? Za pochopenie a odpoveď ďakujem.

Odpoveď: 

Milá mamička, u synčeka môže ísť o poruchu pravopisu, ktorá sa však dá pomocou špeciálneho pedagóga a vás odstrániť. Pokiaľ sa včas diagnostikuje, v budúcnosti by dieťa nemalo mať žiadne problémy. Preto odporúčam zájsť so synom do pedagogicko-psychologickej poradne. Pokiaľ u neho diagnostikujú poruchu pravopisu, sú rôzne metódy ako sa učiť bez zaťaženia jeho psychického vývinu. Nemusíte si nič vyčítať. To, že chlapec nastúpil do školy v tom čase akom nastúpil, nemusí mať nič spoločné s jeho chybným pravopisom. Taktiež môže u neho ísť len o nesústredenosť. Dorota Smetanová

x