dnes má meniny Olympia
zajtra Eugénia
17.9. 2019

Syn sa bojí...

Ne, 03/04/2007 - 22:09 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Chcem navštíviť detského psychológa so svojím 7-ročným synom prvákom. Prosím Vás o kontakt na niekoho v Žiline.
Syn sa bojí. Tento strach pretrváva približne odvtedy, ako začal navštevovať ZŠ. Bojí sa len v dome - nechce byť v izbe ani na chvíľu sám, ešte aj na WC potrebuje, aby sme boli pri ňom, lebo by bol schopný sa i pocikať, prípadne zadržať stolicu aj niekoľko dní. Zaujímavé je, že tento strach nemá stále - niekedy ako keby naň „zabudol“, kreslí si a len zrazu ho napadne, že sa bojí, niekedy dostane doslova „záchvat strachu“ - schúli sa do klbka až sa spotí. Hovoríme si, že to snáď prejde, ale najhoršie je, že teraz približne od Vianoc - sa začal na tento strach prebúdzať v noci - uteká zo svojej postele, zobudí aj nás, niekedy zaspí hneď, keď ho zoberieme k sebe a pritúlime, inokedy nie a nie znovu zaspať, potom sme ráno všetci nevyspaní a nervózni.
Neviem, či môže mať toto nočné chodenie súvis s udalosťou, ktorú zažil v škole pred Vianocami - učiteľka ho poslala samého predpoludním zo školy do inej budovy (prechod cez hlavnú cestu) od školy vzdialenej cca 400 m na skúšku programu. Či sa mu nepodarilo nájsť vchod, prípadne otvoriť ťažké masívne dvere, si nevedel potom ani spomenúť. Pobehoval tam urevaný, nevedel ani súvislo povedať, kde má ísť a takéhoto ho objavila moja sestra, ktorá išla úplne náhodou okolo.
Možno to nebol ten pravý moment, v škole sa mi dostalo vysvetlenia, že veď sa vlastne nič nestalo a ja vychovávam vraj nesamostatného človeka, keď nechodí do školy sám. Pani učiteľka sa cíti urazená, že som si vôbec dovolila niečo povedať a syna hodnotí ako premaznaného. Mám výhrady voči „praktikám“ dlhoročnej pani učiteľky: napr. nemá v šlabikári odo mňa podpísané koľkokrát učivo prečítal, tak dostane klepaňu s ukazovátkom po chrbte. Pritom nie je ani tak podstatné, či to vie správne čítať, len ten podpis. Všimla som si, že zamieňa písmená b a d. Nechcem to riešiť sama, bez rady odborníka, pretože bývame na dedine, kde nie je možný výber ďalšej neďalekej školy a nechcem vzťahy s učiteľkou ešte viac zhoršovať.

Odpoveď: 

Odporúčam vám s chlapcom navštíviť v záujme jeho zdravého psychického vývinu, pedagogicko-psychologickú poradňu: Andreja Kmeťa 17 | 010 01 Žilina,
Lichardova 20, 010 01 Žilina. Zdrojom a príčinou jeho strachov, opodstatnených či neopodstatnených, môže byť vskutku mnoho. Avšak pedagogické praktiky jeho učiteľky, mi nepripadajú vcelku primerané. Viem, že nie je ľahké zmeniť školu, ak sa nachádzate mimo mesta. Preto vám navrhujem skontaktovať sa s inými rodičmi a zistiť, aký majú oni názor k jej prístupu k deťom. Pokiaľ sa budú zhodovať s vašimi, alebo aj nie, mali by ste informovať riaditeľa školy, ktorý musí vaše pripomienky príp. sťažnosti riešiť. Škola pre dieťa nemá byť stresujúcim faktorom pre nevhodný prístup pedagóga. Držím palce a budem rada, ak mi napíšete, ako to celé dopadlo.

x