dnes má meniny Vladimíra
zajtra Hedviga
16.10. 2019

Myslím si, že syna týra bývalý manžel...

St, 02/07/2007 - 22:26 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Na základe súdneho rozhodnutia navštevuje môj syn svojho otca každý druhý víkend. Bolo obdobie, kedy sa syn (6 rokov) na tieto víkendy tešil. V posledných mesiacoch sa situácia menila. V súčasnosti je synov stav taký, že začal tvrdiť, že už nikdy nechce otca vidieť a ak tam bude musieť ísť, tak sa radšej zabije. Vzhľadom na to, že som s bývalým manželom žila a okúsila som na vlastnej koži spôsob jeho teroru, usudzujem, že syna bije a psychicky týra. Situácia je vážna, pretože už v piatok si má exmanžel syna zobrať na víkend a denne som svedkom synovho stresu z toho stretnutia a stretávania. Usudzujem, že tieto stretnutia nie sú na prospech dieťaťa a neviem, na koho sa mám obrátiť.

Prosím o pomoc...

Ďakujem

Odpoveď: 

Dobrý deň, správne usudzujete zo správania svojho syna, že stretnutia s otcom nie sú v poslednom období na prospech dieťaťa a súčasne neplnia svoj účel tak, ako sa v čase rozhodovania o styku otca s dieťaťom predpokladalo a súčasne prezentovalo vaším exmanželom. Je len otázne, čo si váš syn za posledné mesiace zažil počas stretnutí s otcom a nepovedal vám to z dôvodov, ktoré mu v tom bránili. Pravdupovediac je v takomto prípade dôležité, aby váš syn mal možnosť o svojich problémoch hovoriť s odborníkom so psychologickým vzdelaním Na výber máte školského psychológa, kde navštevuje vaše dieťa ZŠ, prípadne pedagogicko-psychologické poradne v mieste vášho bydliska (sú uvedené na stránke mamatata.sk v sekcii Rodina – Kde hľadať pomoc), ale, samozrejme, si môžete vybrať aj zo zoznamu súkromných psychológov.
Pri prvom stretnutí (prípadne telefonáte) vysvetlite psychológovi, prečo ste vyhľadala jeho pomoc a aké máte podozrenia, obavy a potom sa už riaďte jeho inštrukciami. Môže sa stať, že budete odmietnutá pre nedostatok času zo strany odborníka, prípadne z iných dôvodov. V tom prípade určite pokračujte v hľadaní ďalej.
Ak sa vaše dieťa nechce stretnúť so svojím otcom, rezolútne odmieta kontakt, musíte ho rešpektovať, avšak nesmiete zabudnúť na dôsledky vášho odmietnutia vydať dieťa exmanželovi. Za nerešpektovanie súdneho rozhodnutia môžete dostať pokutu, prípadne ak by sa vaše odmietanie kontaktu dieťaťa s otcom opakovalo, znova by sa na súde otvorila otázka zverenia dieťaťa do starostlivosti jedného z rodičov, čo určite nechcete.
Z toho dôvodu je dôležité, pokiaľ nemáte dôkaz o zlom zaobchádzaní otca s dieťaťom, aby vám pediatrička po vysvetlení situácie na tento víkend vystavila pre syna potvrdenie o jeho zhoršenom zdravotnom stave a aspoň na čas budete pred exmanželom krytá a, samozrejme, váš syn pokojnejší. Spomínaný spôsob ochrany dieťaťa je vo vašom prípade prípustný, keďže ako spomínate vo vašom liste, „tak sa radšej zabije“, je pre vás jasný signál ohrozenia integrity, zdravia dieťaťa.
Až oslovený psychológ po viacerých stretnutiach s dieťaťom vám bude vedieť potvrdiť vaše obavy, prípadne určiť iné faktory, ktoré sa podieľajú na psychickom stave vášho dieťaťa. Ak budú vaše obavy oprávnené, budete si musieť podať na súd predbežné opatrenie na zákaz styku otca s dieťaťom, kde ako hlavný dôkaz použijete výstup od psychológa. Výpoveď vášho syna pred súdom by mohla byť pre neho veľmi traumatizujúca, teda ju neodporúčam.
Súčasne, ak sa vám potvrdia vaše obavy, je potrebné, aby ste ihneď podali na exmanžela trestné oznámenie na najbližšom policajnom zbore, teda v mieste vášho bydliska. Nezabudnite si vyžiadať potvrdenie o podanom trestnom oznámení, nakoľko ho budete potrebovať ako dôkaz k predbežnému opatreniu o zákaze styku.
Čo na záver. Držím vám palce a v prípade akýchkoľvek nejasností nás kontaktujte.

x