dnes má meniny Slavomír
zajtra Vojtech
22.4. 2019

Diagnóza N 390

Pi, 01/27/2006 - 10:23 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Mojej 7-mesačnej dcére zistili v moči nález. Je to diagnóza N 390. Na odporúčaní pre nefrológa je IMC recid. Trpí moja dcérka? Bolí ju niečo, alebo páli pri močení? Je možné, že kvôli tomu sa v noci budí každú hodinu a pol? Môže tým trpieť už od narodenia, alebo som niečo zanedbala? Kojím ju stále, teraz už pridávame polievky a ovocie. Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď: 

Milá mamička, číslo N 39.0 je medzinárodná diagnóza pre infekciu močových ciest z neobjasneného zdroja. To znamená, že nie je jasné, či ide o infekciu mechúra
alebo horných močvových ciest. Slovo recid. znamená, že sa opakuje. Z Vašej otázky sa nedá určiť, na základe akých výsledkov stanovil Váš detský
praktický lekár túto diagnózu, ale jeho postup, t.j. odporúčanie nefrologického vyšetrenia je určite správny. Ak sa táto diagnóza potvrdí aj pri bakteriálnej kultivácii moča, detský nefrológ presne vie, ako má ďalej postupovať.
Nedá sa presne zodpovedať otázka, či Vaša dcérka trpí, ale pokiaľ plače pri každom močení (aj cez deň), mohli by to byť bolesti zo zápalu močového mechúra. Preto vyšetrenie u detského nefrológa netreba odkladať. Až po vyšetrení sa dá stanoviť, či aj časté nočné prebúdzanie nesúvisí s urologickým problémom.

Doc. MUDr. L. Valanský, PhD., mim. prof.

Urologická klinika Fakultnej nemocnice L.Pasteura a UPJŠ v Košiciach

x