dnes má meniny Uršuľa
zajtra Sergej
21.10. 2019

Nutnosť vytrhnutia mliečneho chrupu

Št, 10/10/2002 - 11:03 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Pani doktorka, rada by som poznala Váš názor na nutnosť vytrhnutia mliečneho chrupu v prípade, že rastú trvalé zuby. Synovi (má 7 rokov) sa prerezávajú spodné jednotky (sú už skoro celé von), mliečne sa takmer nekývu a zubár zatiaľ odmietol mliečne odstrániť. Ďakujem

Odpoveď: 

Pre nadviazanie spolupráce dieťaťa je niekedy vhodnejšie odložiť odstraňovanie (trhanie) mliečnych zubov na neskoršie obdobie. Vývoj koreňa trvalého zuba sa ukončuje až 3 roky po prerezaní korunky a posunutie trhania mliečneho zuba o 1-2 mesiace po prerezaní časti korunky nebude mať vplyv na budúcu polohu trvalého zuba. Doba odstránenia mliečneho zubu sa samozrejme nesmie premeškať.
Ak sa mliečne zuby nekývu, znamená to, že ich koreň nie je ešte rastovým tlakom dostatočne skrátený. Odstraňovanie zubov nie je pre dieťa (ani dospelého) skutočne príjemným zážitkom.
Stav je ale potrebné kontrolovať - asi o 1 mesiac od prvého vyšetrenia. Počas tohto mesiaca si dieťa neustále musí jazykom tlačiť do prerezaných trvalých rezákov. Tie sa tlakom presúvajú smerom k mliečnym rezákom dopredu. Tlak urýchľuje skracovanie koreňov mliečnych zubov, a tie sa začnú výraznejšie kývať. Ich odstránenie je potom jednoduchšie ako pre stomatológa, tak príjemnejšie aj pre dieťa. Niekedy aj samé vypadnú.
Ak pri kontrole nenastala zmena, je potrebné zuby tiež odstrániť, ale výkon je náročnejší.

x