dnes má meniny Kristián
zajtra Vendelín
19.10. 2019

Dentes prelactantes

Št, 10/10/2002 - 11:01 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Vážená pani doktorka!
Po narodení mojich detí-dvojičiek u obidvoch bolo zistené dentes prelactantes na dolnej gingive.Po vyšetrení pedostomatológom im bola prevedená extrakcia.
Vo veku 5 mesiacov sa im objavili zakrpatené spodné jednotky, ktoré im časom vypadli.
Teraz majú 15 mesiacov a spodné jednotky im stále nenarástli. V hornom rade majú po 4 zúbky a v spodnom majú dvojky vpravo aj vľavo.
Je ešte predpoklad, že im dorastú mliečne spodné jednotky, alebo až trvalé ?

Odpoveď: 

Dentes praelactales sa pokladajú za nadpočetné zuby, ktoré nepatria ani k mliečnemu ani k trvalému chrupu. Typická je pre ne lokalizácia v sánke v oblasti rezákov. Niekedy je problém odlíšiť ich od mliečnych dolných rezákov, ktoré predčasne prerezali do ústnej dutiny. Väčšinou nemajú typický tvar mliečneho zuba a nemajú vyvinutý koreň. Predstavujú prekážku pri kojení. Preto sa pristupuje k ich odstráneniu vo vhodnom čase.
Časté je aj prerezanie zmenených zubov, dolných rezákov, v mliečnom chrupe po odstránení dentes praelactales. Preto predpokladám, že v mieste mliečnych stredných rezákov už ďalšie zuby mliečneho chrupu neprerežú. Usudzujen tak aj podľa veku vašich detí a zvyčajnej postupnosti prerezávania zubov.
Trvalé zuby sa vyvýjajú z druhotnej zubnej lišty, ktorá sa tvorí počas vývoja pod vplyvom primárnej zubnej lišty, ktorá dáva základ zubom mliečneho chrupu. To znamená, že vývoj mliečneho a trvalého chrupu spolu súvisí.
Prítomnosť dentes praelactales však zvyčajne nemá vplyv na prítomnosť/neprítomnosť prípadne zmenený tvar trvalých zubov.Tieto sa zvyčajne prerezávajú vo zvyčajnom čase (okolo 6. roku života) a bez tvarových zmien. Jednoznačnú odpoveď je možné dostať len na základe röngenového vyšetrenia. To však vzhľadom na vek vašich detí t.č. nedoporučujem. Mohlo by dôjsť k ovplyvneniu vyvýjajúcich sa tkanív žiarením a u takto malých detí je aj veľmi náročné ho vykonať. Rtg vyšetrenie je možné odložiť na neskorší vek, prípadne až do obdobia 6. roku života.

x