dnes má meniny Magdaléna
zajtra Oľga
22.7. 2019

Kaz na krčku zuba

Št, 09/12/2002 - 14:56 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Prosím Vás o nasledovnú radu. Minulý týždeň som si objavila na zubnej stoličke pravdepodobne kaz. Nie je taký, ako ho mávam zvyčajne na ploche zubu, ale na prednej strane blízko pri ďasne, alebo až podďasno sa mi zdá, že zasahuje. Zatiaľ ma nebolí. Ako sa takýto kaz ošetruje? Nebude to moc bolestivé?

Odpoveď: 

Ak sa na zube nachádza defekt na krčku zuba (pri ďasne) môže ísť o kaz alebo o tzv. klinový defekt, ktorý vzniká "zodratím" tvrdých zubných tkanív pri nesprávnom čistení zubov (tvrdá zubná kefka, nesprávna technika čistenia).
Pri ošetrení kazu sa odstránia kazom poškodené tkanivá a potom sa vzniknutý defekt ošetrí a vyplní vhodným výplňovým materiálom. Jeho voľba závisí od veľkosti vzniknutého defektu, jeho zasahovaním pod ďasno a od poškodeného zuba.
Hovorí sa, že ošetrovanie krčkových kazov je veľmi bolestivé. K tomu je nutné povedať, že vnímanie bolesti je u každého individuálne. Ak máte strach z bolesti pri ošetrení, vždy môžete požiadať Vášho stomatológa o ošetrenie pri miestnom znecitlivením lokálnym anestetikom.

x