dnes má meniny Magdaléna
zajtra Oľga
22.7. 2019

Kedy začínajú vypadávať prvé zúbky

Št, 09/12/2002 - 14:53 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Zaujímalo by ma, kedy začínajú vypadávať prvé zúbky. Starší syn má 5 rokov a niektorým deťom v škôlke už začali vypadávať zúbky.

Odpoveď: 

V priemere sa zuby mliečneho chrupu začínajú deťom vymieňať okolo 6. roku života. Čas výmeny mliečnych zubov za trvalé je u každého dieťaťa individuálne. Prerezávanie trvalých zubov môže nastúpiť včašie alebo prípadne neskôr ako je priemerná doba a môže sa pohybovať v rozpätí plus/mínus 1 rok alebo viac. Pravidlom je, ak mliečne zuby prerezávali skôr ako je priemer (okolo 6. mesiaca života), prerežú aj trvalé zuby včašie.
Ak je oneskorené prerezávanie jedného zuba v porovnaní s ostatnými zubami chrupu, je potrebné myslieť na lokálnu prekážku, ktorá bráni jeho prerezaniu, alebo že zub nie je založený. Príčinu je potrebné objasniť.
Najzretelnejšia je výmena rezákov. Pre prevenciu zubného kazu sa nesmie zabudnúť na prvé trvalé stoličky (šestky), ktoré u niektorých detí prerežú pred výmenou rezákov. Pri ich nedostatočnom čistení vzniká na nich rýchlo zubný kaz, ktorý sa okrem iného aj pre nedostatočnú mineralizáciu tvrdých zubných tkanív môže rýchlo šíriť.

x