dnes má meniny Magdaléna
zajtra Oľga
22.7. 2019

Chýbajú dolné bočné rezáky...

Pi, 07/19/2002 - 15:24 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Prajem pekný deň. Chcela by som sa spýtať, či sa môže stať, že niektorý mliečny zub vôbec nevyrastie. Mám 18 mesačného syna, ktorému chýbajú dolné bočné rezáky. Prvý zúbok mu vyšiel ako 12 mesačnému. Je predčasne narodený(31. týždeň). Doteraz má vonku horné stredné a bočné rezáky, dolné stredné rezáky a prvé mliečne stoličky. Ešte ma zaujíma, či je dobré dieťa nútiť do umývania zubov, alebo pomaly ho k tomu priučiť. Za odpoveď veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: 

Vývoj a prerezávanie zubov je u každého človeka individuálne. Prečo zub neprereže do ústnej dutiny môže mať v podstate dve príčiny: buď nie je založený, alebo je v kosti nevhodne uložený, a tak je jeho prerezávanie sťažené (zub prereže neskôr) alebo celkom znemožnené. Druhá spomenutá možnoť sa v mliečnom chrupe vyskytuje zriedkavo. Častejšie sú zmeny počtu zubov, ktoré postihujú práve oblasť rezákov - v hornej čeľusti skôr bočné rezáky (dvojky), v sánke stredné rezáky (jednotky).
Oneskorené prerezanie skupiny zubov môže súvisieť aj s tým, že už prvé zuby začali prerezávať neskôr, ako to býva obvyklé (okolo 6. mesiaca života). Zuby sú založené aj majú správnu polohu, len prerežú neskôr.
Zvyčajne prerezávajú mliečne zuby v nasledovnom poradí: dolné stredné rezáky, horné stredné rezáky, horné bočné rezáky, dolné bočné rezáky, horné a dolné prvé mliečne stoličky, očné zuby a nakoniec druhé mliečne stoličky (20 mliečnych zubov). U každého dieťaťa sa ale poradie prerezávania môže meniť - stoličky môžu prerezať skôr ako rezáky.
U predčasne narodených detí je nutné si uvedomiť, že všetky orgány a tkanivá sú v čase narodenia menej vyvinuté v porovnaní s donosenými deťmi. To sa týka aj zubov, a preto u predčasne narodených detí prerezávajú zuby v porovnaní s deťmi narodenými v termíne neskôr.

Umývanie zubov a hygiena ústnej dutiny patria k základným hygienickým návykom. V ústach sa nachádza veľké množstvo baktérií a s prerezaním zubov sa tu usídľujú bakteriálne kmene zodpovedné za vznik zubného kazu. Preto ak chcete zabrániť vzniku zubného kazu u Vášho dieťaťa, musúte mu zuby a celú ústnu dutinu umývať denne ráno a večer (najlepšie po každom jedle) zubnou kefkou a detskou zubnou pastou. Odstraňujete tak povlaky, baktérie a fluorom zo zubnej pasty zvyšujete odolnosť skloviny. Hygienu ústnej dutiny vždy musí vykonávať rodič, lebo dieťa nie je natoľko zručné, aby zi zuby dokázalo vyčistiť dokonale. S umývaním zubov kefkou treba u dieťaťa začať hneď ako narastie prvý zub, teda asi v 6. mesiaci života. Čím skôr sa začne, tým jednoduchšie a rýchlejšie sa návyk na hygienu ústnej dutiny vypestuje.
Dieťa má vo svojich rodičoch vzor a snaží sa napodobniť všetko čo vidí, preto je dobré ak dieťa môže umývanie zubov odpozorovať od rodičov - ak napr. pri večernom umyvaní si aj jeden z rodičov čistí zuby.
Dieťaťu najprv umýva zuby rodič (zuby dokonale vyčistí) a potom sa dieťaťu nechá pohrať s kefkou (napodobňuje ako mu zuby umýval rodič).
Čím je dieťa staršie a čím neskôr sa začne, o to ťažšie je návyk vypestovať. Aj kladený odpor je výraznejší. Keď sa začne so starostlivosťou o hygienu ustnej dutiny od narodenia, dieťa v neskoršom veku vníma všetko ako samozrejmosť, a odpor nekladie, dokonca aj samo upozorní, že ste prípadne na umývanie zubov zabudli.

x