dnes má meniny Daniel
zajtra Magdaléna
21.7. 2019

Tzv. rampantný kaz alebo medové zuby

Št, 07/18/2002 - 16:46 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Mojmu synovi sa zacali mliecne zubky prerezávat
v 11 mesiaci. Od 6. mesiaca byval casto chory a bral viacero antibiotík, podla lekarky ani jedni neboli tetracyklinovej rady.Dudlik ani sladke caje nepijaval.Kojila som ho do 14 mesiaca a riadne rastol a priberal na vahe.Spodne zubky ma v poriadku, pekne biele, ale 4 horne predne zubky sa mu prerezali uz poskodené. Akoby ani nedorastli do dlzky.Ciastocne su poskodené aj niektoré horné stolicky.Teraz ma syn 3 roky a zubky su vlastne akoby vybité, resp. vyzerajú ako vydrate az po dasno, cierne. Okrem toho mu cez dasienko permanetne hnisaju,hnis mu vytlacam.Neviem ako dalej postupovat a ci nebudu znicene aj trvale zubky. Prosim, poradte mi, co robit. Dakujem

Odpoveď: 

Stav zubov, ako ste ho popísali u Vášho syna je typickým obrazom pre tzv. rampantný kaz alebo medové zuby - ide o zubný kaz mliečnych zubov, ktorý sa šíri veľmi rýchlo a postihuje na začiatku najčastejšie horné rezáky a prvé horné stoličky. Ak sa nezačne najneskôr v tomto období s čistením zubov, postupne kaz postihne celý chrup.
Jednou z príčin su sladké čaje a cumeľ namáčaný v mede. Cukor sa ale nachádza aj v instantných čajoch, určených práve pre malé deti, ovocné nesladené čaje obsahujú kyseliny zo sušeného ovocia, materské mlieko obsahuje cukry, ovocné džúsy a 100% ovocné šťavy obsahujú takisto cukry a kyseliny, aj lieky vo forme sirupov obsahujú veľký podiel cukru a podobne. Treba preto skontrolovať všetky prijímané tekutiny na obsah cukru, aj spôsob podávania.
Ak sa niektoré z týchto nápojov podávajú dieťaťu počas celého dňa alebo aj v noci bez následného čistenia zubov, vzniká kaz. Ak dieťa pije z fľaše, pôsobia nápoje práve na oblasť horných zubov, ktoré sú kazom postihnuté najviac.
Ak už dožlo k vzniku rampantného kazu, je nutné zastaviť jeho šírenie a to dokonalým a pravidelným čistením zubov a ošetrením kazov. Čistenie chrupu vykonáva rodič. Vhodné je zaviesť preventívne používanie pást s vyšším obsahom fluoru, ale vždy podľa doporočenia a pod kontrolou zubného lekára.
Ak vznikli komplikácie - zápal zubnej drene, neskôr jej odumretie a zápal kosti okolo hrotu koreňa zuba s hnisaním, fistuláciou cez ďasná a vytekaním hnisu, je opäť nutné vyhľadať zubného lekára, ktorý v závislosti od stavu a veku dieťaťa sa rozhodne pre ďaľší postup.
Dôležité je odstrániť zdroj zápalu kosti, ktorým je práve znečistený a infikovaný koreňový kanálik v zube. Ten je potrebné rozšíriť a dôkladne vyčistiť, a tak odstrániť infekciu a umožniť čistenie kanálika. Zapálená kosť sa potom zhojí.
Ak dieťa nemá teploty, nemá výrazný opuch pery alebo líca v dôsledku šíriaceho sa zápalu, plnia ponechané a ošetrené korene mliečnych zubov funkciu medzerníka a držia tak miesto pre trvalé zuby. Predčasné odstránenie mliečneho zuba by mohlo viesť k strate miesta pre trvalý zub.
Ak má dieťa teploty a opuch líca alebo pery, znamená to, že organizmus sa proti infekcii nevie dostatočne brániť. V tom prípade je nutné príčinný zub odstrániť.
Ak zub zostane neošetrený, stále sa opakujúce a pretrvávajúce zápaly kosti v okolí vyvýjajúceho sa trvalého zuba, môžu vyvolať jeho poškodenie v zmysle poruchy tvorby a mineralizácie tvrdých zubných tkanív. Znamená to, že zub narastie so zmeneným tvarom a farbou.
Ak sú v chrupe postihnuté zuby kazom, je potrebné včas ich ošetriť výplňou tak, aby sa predišlo ďalšiemu šíreniu kazu a vzniku komplikácií.
Navštívte so synom čo najskôr zubného lekára, lebo len v spolupráci s ním môžete dosiahnuť úspech.
MUDr.Michaela Vávrová

x