dnes má meniny Uršuľa
zajtra Sergej
21.10. 2019

Zuby navyse

Pi, 04/12/2002 - 10:56 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Dobry den chcela by som sa v mene mojej kamaratky opytat co podniknut v
pripade ak jej rocnemu chlapcovi vyrastol zub navyse medzi dvoma rezakmi a
umiestneny nad nimi. Za radu pekne dakujem.

Odpoveď: 

V mliečnom chrupe sa u mnohých detí vyskytnú nadpočetné zuby. Najčastejšie býva počet mliečnych zubov zmenený hlavne v prednom úseku chrupu (rezáky).
O tom, či sa skutočne jedná o nadpočetný zub môže svedčiť jeho poloha mimo zubného oblúka, netypický tvar korunky a keď sú prerezané všetky zuby danej oblasti chrupu, ich vyšší počet. Nadpočetný zub sa potvrdí na röntgenovej snímke.
Na vyriešenie stavu je potrebné vyhľadať stomatológa. Ten po vyšetrení rozhodne, či sa jedná o nadpočetný zub a kedy ho odstrániť. Niekedy je vhodné (v závislosti od daného nálezu) počkať do prerezania všetkých zubov jednej skupiny (v tomto prípade všetkých štyroch rezákov) a až potom nadpočetný zub odstrániť.
Nadpočetný zub môže sťažovať umývanie zubov, a tak viesť k vzniku kazu na susedných zuboch, môže spôsobovať nesprávny vývoj chrupu mliečneho aj trvalého, ruší po estetickej stránke.
Ak nadpočetný zub spôsobuje zmenenú polohu susedných zubov, pri jeho včasom odstánení sa ich poloha môže upraviť sama.
Ak bol prítomný nadpočetný zub v mliečnom chrupe, môže byť nadpočetný zub založený aj v trvalom chrupe. Pri prezávaní trvalých zubov, hlavne ak je sťažené, je nutné ma toto myslieť.

x