dnes má meniny Bartolomej
zajtra Ľudovít
24.8. 2019

Citlivosť na studené

St, 03/13/2002 - 11:55 — Neprihlásený

Printer-friendly versionSend by emailPDF version
Otázka: 

Mam 22 rokov. V novembri minulého roku mi vypadla plomba zo 24 zuba, nebolelo ma to ale po vian. sviatkoch to začalo strasne bolet a potom zacali bolet
vsetky zuby. Bola som u zubárky zuby mi opravila, tu nesťastnú 24 mala dvakrát otvorenú a nevie prísť nato čo tomu zubu je. Normálne nebolí len je strasne citlivý na studené a teplé. Ja nemôzem vonku otvorit usta lebo mi tam ide studený vzduch a bolí to. A vsetky ostatné zuby ma citlivé na studené a
teplé a nie tak strasne ako tú 24-ku. Co mam robit??????????

Odpoveď: 

Ak zo zuba vypadne výplň, vzniká v zube priestor, kde sa zvýšene zachytáva potrava. Zub nemusí bolieť, alebo je citlivý iba počas jedenia.

Zachytená potrava spôsobuje ďalšie rozširovanie zubného kazu do plochy, ale aj smerom k zubnej dreni (nervu). Nerv na škodliviny z kazovej dutiny reaguje zápalom. Zápal zubnej drene sa prejavuje bolesťami na studené, ak je zápal hnisavý, tak aj na teplé podnety. Po tepelnom podnete bolesť na zube pretrváva ešte aj po tom, keď podnet už nepôsobí a postupne sa zmierňuje. Bolesti môžu vznikať aj spontánne (bez vonkajšieho podnetu). So šírením zápalu na čoraz väčšie časti zubnej drene sa postupne predlžujú intervaly bolesti a skracujú intervaly, kedy zub nebolí.

Ak je zápal rozšírený na celú dreň, bolesti sú už trvalé (počas celého dňa), zub bolí na zahryznutie. Často sú bolesti vyžarujúce do rôznych smerov (do spánkovej oblasti, do ucha, krku, môžu bolieť aj okolité zuby a pod.).

Jediný spôsob ako sa zbaviť bolesti, je odstrániť príčinu a tou je zapálený nerv. Zubný lekár vykoná tzv. Ošetrenie koreňového kanálika. Dutina v zube a koreni sa ošetrí koreňovou výplňou a na zube sa zhotoví výplň.

Citlivosť zubov na studené môže byť dôsledkom odkrytia zuboviny na niektorej časti zuba, najčastejšie v oblasti krčka. Hovorí sa potom o odhalených (citlivých ) krčkoch. Tu však nie sú zuby citlivé na teplé (teplo ťažkosti zmierňuje) a bolesť po pôsobení studeného podnetu prestane ihneď.

x