dnes má meniny Jela
zajtra Marcel
19.4. 2021
Detský nos a každodenná hygiena
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Starajme sa o nos seba aj drobca

Choroby dýchacích ciest sú najčastejšie choroby detí už od novorodeneckého veku. Aj obyčajná nádcha spôsobí najmenším deťom vážny problém. Pri nedoliečení dochádza k oslabeniu celého imunitného systému, k málokrvnosti a nechuti k jedlu. Čistý nos je tak dôležitý nielen pri liečbe, ale aj ako prevencia nádchy.

Nosné nozdry sú vystlané kožou bohatou na mazové žliazky a chĺpky, vnútro nosa je pokryté sliznicou s riasinkami a mnohými žliazkami, produkujúcimi hlienový sekrét s ochrannou funkciou. Vlnia sa smerom k nosohltanu a takto zbavujú sliznicu nosa drobných čiastočiek, ktoré sa sem dostali dýchaním.Je preto veľmi dôležité pri čistení nosa nepoškodiť či nepodráždiť túto sliznicu.

 

Ako správne čistiť noštek bábätkám

Na bežnú hygienu najmenších stačí, ak noštek čistíte pri kúpeli alebo pri jemnom oplachovaní za použitia gázových či buničinových štvorcov, prípadne s „rožtekom“ detskej osušky. Jemne utrite okolie oboch nosných dierok a zbavte ho zvyškov hlienu, ak sa nejaký objaví.  Ak by ste mali pocit, že dieťatko „huhne“, že ťažšie dýcha a niečo v nosíku má, je potrebné najprv kvapnúť do každej nosnej dierky roztok na báze morskej vody. Po nakvapkaní chvíľu počkajte a potom položte dieťa na bruško. Uvoľnené hlieny by mali sami vytiecť alebo sa aspoň viac uvoľniť.

 

Každodenná hygiena nosa u detí a dospelých

Pravidelná starostlivosť o čistotu nosa zahŕňa na dennej báze čistenie častejším fúkaním, kedy sa tak odstráni aj prachom zanesený hlien, ale aj tuhé častice, ktoré sa v nosovej dutine zachytili.

  1. Na čistenie používame jednorazovú vreckovku a každú dierku si čistíme zvlášť. Po vyčistení nosa jednorazovou vreckovkou ju následne vyhodíme do koša. Vreckovku opakovane nikdy nepoužívame.
  2. Na zvlhčenie nosovej sliznice sa odporúčajú používať prípravky s morskou vodou. Tie totiž obsahujú minerálne látky, ktoré sliznicu v nose zvlhčujú a zároveň regenerujú. Nos po vyčistení zostane bez nečistôt, soľ odstráni zachytené mikroorganizmy a navyše je morská soľ veľmi šetrná k telu.
  3. Starostlivosť o hygienu nosa dotvára aj optimálna vlhkosť vzduchu v miestnosti, ktorá by sa mala pohybovať od 45-60% . 

 

Čistý nos je základ

V jarnom a letnom období patria k najrozšírenejším vírusom rinovírusy. Zvýšená sekrécia z nosa v tomto období však môže byť aj výsledkom alergickej odpovede organizmu na alergénčo sa prejavuje vytekaním bezfarebných vodnatých hlienov. Ako teda chrániť noštek detí aj dospelých v jarnom a letnom období?

Základnom je dennodenná starostlivosť o čistotu nosa. Zdravotnícka pomôcka mar plus nosový sprej, telu najprirodzenejší izotonický roztok morskej vody z Islandu s 5% dexpantenolom, čistí, zvlhčuje a regeneruje nosovú sliznicu. Dexpantenol sa v tele mení na vitamín B5 (kyselinu pantotenovú), tým pôsobí priaznivo na hojenie a podporuje a urýchľuje regeneráciu tkaniva. mar plus je možno použiť na ošetrenie nádchy u dojčiat a malých detí, ako podporné ošetrenie  nádchy u dospelých či na regeneráciu sliznice nosa.

Sprej je určený na použitie do nosa.

Viac informácií na www.marnosovysprej.sk

 

PR
úvodné FOTO © Vlado Nagy