dnes má meniny Bernard
zajtra Zina
20.5. 2022
Žiaci základných škôl sa zahrali na malých spisovateľov
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Celá stovka - presne toľko príbehov zaslali školy prihlásené v projekte zdravej výživy „Viem, čo zjem“ do súťaže „Malí spisovatelia“. Žiaci opäť popustili uzdu svojej fantázii a ohúrili nielen originálnymi nápadmi či zápletkami, no častokrát aj ponaučením. Súťaž, do ktorej sa zapojili žiaci z 36 základných škôl, už pozná aj svojich víťazov.

Originálny nápad, zápletka, zábavné postavy či ponaučenie v závere ako čerešnička na torte. Aj takto by sme mohli v jednej vete opísať príbehy žiakov základných škôl, ktorí sa zapojili do súťaže „Malí spisovatelia“. Tentokrát si zmerali sily pri písaní krátkeho príbehu či rozprávky na tému správnej hygieny pri jedle a skladovania potravín. Súťaž nadväzovala na interaktívnu lekciu „Hygiena potravín“, ktorá prebiehala na všetkých zapojených školách pod taktovkou pracovníkov z Regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Príbehy sú jasným dôkazom toho, že detská predstavivosť nepozná hranice. Vďaka nespútanej kreativite malých spisovateľov vzniklo množstvo úsmevných situácií a postáv, ktoré častokrát stvárňovali práve potraviny. V dôsledku nesprávnej hygieny trpelo mlieko na kožné problémy, šunka na alergie, jogurt na zvýšený tlak či ryba na reumu, ktorú pociťovala v plutvách. V ďalšom z príbehov sa dej odohrával na poličkách chladničky za horami masla, za riekami polievky či za kopcami ovocia a zeleniny.

„Je dôležité, aby súťaž deti nielen upútala, ale aby ich aj niečo naučila. Práve preto mali žiaci do príbehov zahrnúť hygienu potravín. Vďaka vlastnej tvorbe si tak osvoja zásady správneho skladovania potravín a dodržiavania hygieny pri práci s nimi,“ odhaľuje pozadie projektu Ľubica Novotná, manažérka pre korporátne záležitosti Nestlé Slovensko.

Prvých 10 výherných tried si pripísalo bonusové body podľa umiestnia. Pre ostatné triedy, ktoré sa neumiestnili v top desať, však ešte nie je nič stratené. Každá trieda, ktorá sa zapojila do súťaže, automaticky získala 10 bodov. Ďalšie cenné body budú môcť triedy získať v 2. súťaži, ktorá bude zameraná na pohyb. Triedy tak môžu získať body navyše a hrať nielen o vecné ceny, ale aj o hlavnú výhru v podobe príspevku pre školu na cvičebné pomôcky.

Projekt „Viem, čo zjem“ je súčasťou globálneho programu Nestlé pre zdravie detí, ktorý sa od roku 2009 postupne rozšíril do 84 krajín sveta a doposiaľ sa ho zúčastnilo približne 8 miliónov detí.  Odborným partnerom projektu je Úrad verejného zdravotníctva SR a Společnost pro výživu.

Viac informácií o projekte je dostupných na internetovej stránke www.viemcozjem.sk.