dnes má meniny Viola
zajtra Gertrúda
18.5. 2022
Projekt Viem, čo zjem už štvrtý rok úspešne bojuje za zdravšiu a kvalitnejšiu budúcnosť detí
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Nepravidelná strava, konzumácia nezdravých jedál a s tým spojená narastajúca obezita či poruchy príjmu potravy. To všetko je čoraz častejšie realitou už aj v prípade našich detí. Ako ich však naučiť zdravším stravovacím návykom tak, aby sa voči nim nebúrili? Nakopnúť najmenších tým správnym smerom sa už 4. rok darí inovatívnemu projektu Viem, čo zjem, ktorý do základných škôl po celom Slovensku prináša spoločnosť Nestlé.

Aj tento školský rok prejavilo o projekt záujem veľké množstvo slovenských škôl. Na svoje aktivity tentokrát prilákal takmer 11 000 žiakov z viac ako 100 základných škôl z rôznych kútov Slovenska. Niet divu, že projekt sa teší čoraz väčšej obľube. Tento ročník v sebe totiž nesie inovatívne novinky.

LEPŠIE HRAVO VZDELÁVAŤ AKO NEÚPROSNE PRIKAZOVAŤ

V 4. ročníku projektu sa žiaci priučia zdravým stravovacím návykom opäť trochu inak. Nový vietor prinieslo najmä 6 interaktívnych digitalizovaných lekcií, ktoré šíria myšlienku zdravého stravovania detí ešte zaujímavejším spôsobom. Vďaka nim si žiaci z 3. – 7. ročníkov inšpiratívnou formou osvoja zásady zdravej a vyváženej stravy, pitného režimu, zorientujú sa v zložení potravín, správnom spôsobe ich konzumácie či skladovania, ale aj spoznajú riziká, ktoré so sebou prináša nesprávna výživa. Edukácia žiakov tak prebieha nielen formou tlačených materiálov, ale aj nových, úsmevných a rozšírených lekcií, ktoré v sebe zahŕňajú aj prepracované edukačné materiály a pracovné listy v digitalizovanej podobe. Okrem toho, nové aplikácie v sebe zahŕňajú aj interaktívne hry či videá pre deti.

„Sme veľmi radi, že školy stále javia záujem o edukáciu svojich žiakov v otázke zdravého stravovania. Je veľmi dôležité, aby sa takéto informácie dostávali k čo najväčšiemu počtu detí, a práve školy zohrávajú v tomto prípade obzvlášť významnú úlohu. Deti sú zvedavé a učenie ich baví viac, ak je poňaté hravou formou. Preto sme tento rok začali šíriť osvetu zdravého stravovania pomocou hravých digitalizovaných lekcií. Veľmi nás teší, že sa zo strany škôl stretávame s naozaj pozitívnou odozvou,“ hovorí Ľubica Novotná, manažérka pre korporátne záležitosti Nestlé Slovensko.

PROJEKT UŽ V PLNOM PRÚDE

Hlavnou časťou projektu „Viem, čo zjem“ je aj tento rok úvodné školenie pod taktovkou Úradu verejného zdravotníctva SR. Prvá lekcia je zameraná na tému „Hygiena potravín“ a v prihlásených školách už postupne prebieha. V prepracovanej digitalizovanej forme je pre prihlásené školy pripravených aj ďalších 5 lekcií: Ovocie a zelenina, Vyvážená strava, Riziká nevhodného stravovania, Pitný režim a nová lekcia Energia. Tému druhej prednášky si už vyberá, ako je v projekte zvykom, samotná škola.

DETI AKO MALÍ SPISOVATELIA

Triedy sa už teraz môžu zapojiť do prvej kreatívnej súťaže. Aj v tomto prípade si vyskúšajú niečo nové. Po súťažiach zameraných na kreslenie si v tomto ročníku môžu zmerať svoje sily pri písaní krátkeho príbehu či rozprávky  na tému správnej hygieny pri práci s jedlom či skladovania potravín. V aktuálnom školskom roku bude vyhlásená aj druhá pohybová súťaž. Triedy tak môžu získavať body navyše a hrať nielen o vecné ceny, ale aj o hlavnú výhru, príspevok pre školu na cvičebné pomôcky v hodnote 500 eur.

Projekt „Viem, čo zjem“ je súčasťou globálneho programu Nestlé pre zdravie detí, ktorý sa od roku 2009 postupne rozšíril do 84 krajín sveta a doposiaľ sa ho zúčastnilo približne 8 miliónov detí.  Odborným partnerom projektu „Viem, čo zjem“ je Úrad verejného zdravotníctva SR a Společnost pro výživu.

Viac informácií o projekte je dostupných na internetovej stránke www.viemcozjem.sk.