dnes má meniny Ivan
zajtra Lujza
8.7. 2020
Vianočné kolekcie: spomeniete si ešte ako vyzerali v časoch vášho detstva?
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Pre mnohých z nás sú Vianoce symbolom stresu, kedy treba narýchlo zohnať vianočný stromček, nakúpiť darčeky, ozdoby a všetky ingrediencie potrebné na štedrovečerné menu. Pri tom všetkom zhone častokrát zabúdame, že Vianoce sú predovšetkým sviatky pohody, kľudu a rodinného šťastia. Skúsme na chvíľu prestať šalieť nad vianočnými prípravami a nostalgicky si zaspomínajme, aké boli Vianoce, keď sme boli ešte malí. Aká je tá vaša „najsladšia“ vianočná spomienka z detstva?

V priebehu rokov sa nemenil len spôsob oslavy Vianoc, ale aj množstvo a druhy jedla na vianočných stoloch, typy darčekov, ktorými sa ľudia obdarovávali či celková vianočná výzdoba. Veľmi zaujímavá je samotná história zdobenia vianočných stromčekov. Táto tradícia bola založená už v 16. storočí v severnom Nemecku. Do iných štátov sa však myšlienka zdobenia ihličnatých stromčekov dostala až koncom 18. storočia. Prirodzene, vianočné stromčeky sa najskôr udomácnili v mestách a následne si ich obľúbili aj ľudia na vidieku. Ako ozdoby sa vtedy používali nielen kúsky sušeného ovocia či rôzne korenie, ale aj mašličky či podomácky vyrobené cukrovinky a medovníčky.

 

Neskôr sa stal vianočný stromček súčasťou každej domácnosti. V rokoch, kedy sme mali všetci všetko rovnaké, osobitná móda neobišla ani tento najväčší symbol Vianoc. V tom čase takmer každý doma ozdoboval smrek. Len výnimočne sa niekomu podarilo zohnať borovicu a o jedličke mohli snívať iba tí, ktorí mali v rodine horára. Typickými ozdobami boli fúkane sklenené gule, elektrické sviečky, navliekané ozdôbky, lamely, anjelské vlasy či rozličné čokoládové figúrky.

Práve duté figúrky a plnené vianočné bonbóny určené na ozdobu stromčeka sú na území Česka a Slovenska fenoménom, ktorý vo svete nemá obdobu. Prvé čokoládové figúrky zabalené do špeciálneho obalu s motívom Vianoc boli na území Československa vyrobené už v roku 1892 v čokoládovni vo Velimi. Päť rokov nato aj vinohradská továreň, neskôr známa ako Orion, priniesla svoju prvú várku vianočných kolekcií. Prvé čokoládové kolekcie reflektovali vtedajšiu hospodársku situáciu prvej republiky a mali rôzne tvary, ako napríklad čokoládové autíčka, kolieska, topánky či iné. Táto tradícia pokračovala aj neskôr. Pamätníci spred roka 1989 si určite spomínajú na tradičné vianočné čokoládové kolekcie s rôznymi figúrkami vo vnútri, ktoré sa pred Vianocami objavili v obchodoch, a ktoré nemohli chýbať na žiadnom vianočnom stromčeku. Táto tradícia sa uchovala až dodnes, aj keď nie v takom meradle ako kedysi.

Zaujímavosti, ktoré o vianočných kolekciách neviete

  • V roku 1922 vinohradská továreň (Orion) vyrábala až 5 druhov 3- a 4-poschodových vianočných kolekcií.
  • V roku 1928 stála 5poschodová najdrahšia kolekcia firmy Orion so 60 figúrkami 125 korún, najlacnejšia s 33 figúrkami vyšla na 8,75 korún. Pri vtedajšom priemernom plate roľníka 550 korún a inžiniera 1750 korún boli kolekcie veľmi drahou záležitosťou.
  • V roku 1934 začala vyrábať svoje vianočné kolekcie aj olomoucká továreň Zora, a to dokonca v rôznych farebných prevedeniach. Najväčším hitom bola strieborná farba, no v továrni vyrábali aj zlaté či ružové kolekcie.
  • Súčasné kolekcie podľa novodobých vianočných motívov sú: čokoládové rybičky, podkovy a zvončeky.
  • Umiestnenie vianočných kolekcií na stromček prostredníctvom háčikov je československou raritou, ktorá vo svete nemá obdobu.
  • Tak ako v našom detstve aj dnešné vianočné kolekcie sú stále neoddeliteľné späté so značkou Orion.