dnes má meniny Daniel
zajtra Magdaléna
21.7. 2019
Ako hovoriť so svojim dieťaťom o škole? Hlavne netlačte na pílu
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Matka so svojim dieťaťom komunikuje už od doby, čo ho nosí v brušku. Nadväzuje s ním kontakt verbálne i neverbálne, trebárs rozprávaním či spievaním alebo vďaka nálade, v akej sa akurát nachádza. Hneď ako je ale drobec vonku a začína rásť, je potrebné sa na komunikáciu zamerať omnoho viac. Najmä, ak je dieťa v školskom veku. Školáci totiž majú s komunikáciou s rodičmi často problém. Ako zariadiť, aby si v týchto časoch deti a rodičia rozumeli čo najviac?

Začnite u seba

Tak ako vo všetkom ostatnom, i v komunikovaní s okolím by mali ísť rodičia svojmu potomkovi príkladom. V dnešnej dobe plnej mobilov, tabletov a sociálnych sietí to ale nie je jednoduché. Ak vám chýba kontakt so svojim dieťaťom, zamerajte sa v prvom rade na seba. Vytvárate pre komunikáciu vhodné podmienky? Sústredíte sa na to, čo vám vaše dieťa hovorí? Pustíte niekedy svoj mobil z ruky? Ak nie, nemôžete čakať nič iné, iba to, že tak isto sa bude správať k vám.

Zaujímajte sa

Pýtajte sa svojho dieťaťa na to, aký prežil deň. Nezaujímajte sa však iba o známky a počet úloh. Nalejte si čistého vína. Žiadnemu rodičovi by sa moc nepáčilo, keby sa každá konverzácia točila len okolo jeho práce. Keď sa ale budete zaujímať o vzťahy v triede, priateľstvá, komunikáciu s učiteľmi alebo o dianie cez prestávky, váš potomok ucíti, že okrem jeho prospechu máte záujem i o tie „zábavnejšie“ témy. Komunikácia bude potom uvoľnená a jednoduchšie z neho potom dostanete i tie menej príjemné veci. Buďte ale trpezliví. Často sa totiž nevypláca školáka do rozprávania tlačiť, ak nie je sám pripravený všetko zo seba vychrliť.

Nedostatok súkromia

Za celý deň si školák určite prežil mnoho zážitkov. A to ako príjemných, tak i nepríjemných. Spomeňte si na svoje školskú roky, kedy boli občas dni v škole doslova utrpením. Je však dôležité hovoriť i o týchto menej príjemných veciach. Niekedy deti trápi prostredie, ktoré im nesadne. Rolu zohrávajú často i toalety, ktoré sú na mnohých školách v nevábnom stave, čo zapríčiňuje, že žiaci majú pocit nedostatku súkromia. Proti tomu sa snaží bojovať projekt Domestos pre školy. „Problém s nedostatkom súkromia na toaletách uviedla v dotazníku takmer polovica riaditeľov. Také prostredie môže potom viesť napríklad k tomu, že deti menej pijú, alebo chcú navštevovať toalety v dobe vyučovania, čím ho samozrejme narušujú,“ komentuje výsledky prieskumu Domestos detská psychologička Mária Tóthová-Šimčáková.   

Rodič vs. učiteľ

Vďaka správnej komunikácii s rodičmi sa dieťa pomaly, ale isto naučí mať ku škole kladný a konštruktívny vzťah a rešpekt. Pochopí, že je pre neho učenie dôležité a že si rodičia vždy radi vypočujú klady i zápory. Preto sa s občasnými problémami dieťa jednoduchšie svojim rodičom zverí. Dôležitá je ale tiež komunikácia medzi rodičmi a učiteľmi. Ak je to pre dieťa prínosné, netreba rozhovor s učiteľom odkladať. Naopak, zaujímať sa o svoje dieťa i z tejto strany je úplne v poriadku.