dnes má meniny Judita
zajtra Dagmara
19.12. 2018
Šport je tá najkrajšia a najlepšia cesta inklúzie
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Pravidelný pohyb je pre všetky deti bez rozdielu nesmierne dôležitý. Vďaka nemu sa dostávajú do formy, učia sa zdravým návykom, nachádzajú si nových priateľov. Pre deti s mentálnym postihnutím sú takéto zručnosti ešte dôležitejšie a aj preto prichádzajú Špeciálne  olympiády Slovensko do škôl s programom Mladí športovci.

Program Mladí športovci Špeciálnych olympiád Slovensko má cieľ, aby deti, zdravé a aj s mentálnym postihnutím športovali, pri tom sa zabávali a navzájom sa spoznávali. Dá sa do neho zapojiť na rôznych úrovniach, či už v rámci rodiny, komunity, alebo školy. Cvičiaci program Mladí športovci Špeciálnych olympiád  učí základné športové zručnosti ako je beh, kopanie a hádzanie. ,,Šport je podľa nás najlepšia a najkrajšia forma inklúzie, lebo chuť víťaziť máme všetci rovnakú. Program Mladí športovci preto pomáha deťom s mentálnym postihnutím, aby získali sebavedomie a našli si cestu k pohybovým aktivitám,“ hovorí Eva Lysičanová, prezidentka Špeciálnych olympiád Slovensko. V praxi to znamená, že deti sa zoznamujú s rôznymi cvikmi, môžu sa spoločne hrať, dozvedieť sa veľa o sebe, ale aj o druhých. ,,Tieto cvičenia Špeciálne olympiády prispôsobili na základe dlhoročných medzinárodných skúseností. Deti cvičením odhalia, aké majú predispozície, v čom sa im darí a to im pomôže nájsť si vhodný šport, ktorému by sa mohli venovať v budúcnosti,“ dopĺňa Eva Lysičanová.

Prostredníctvom príučky aktivít sa do programu Mladí športovci Špeciálnych olympiád už počas tohto školského roka zapojili žiaci deviatich špeciálnych a základných škôl na Slovensku – v Bytči, Dubnici nad Váhom, Nitre, Považskej Bystrici, Pezinku, Púchove, Rožňave, Starej Ľubovni a Šamoríne. ,,Všetko, čo našim žiakom prináša radosť a čo dokáže rozvíjať ich schopnosti vítame, je to dôležité pre ich ďalší život a rozvoj. Pre deti s mentálnym postihnutím je veľkým prínosom, ak majú motorické aktivity, lebo keď vyrastú, budú schopnejšie zvládať oveľa náročnejšie úlohy. Šport je navyše úžasný v tom, že nás spája a búra bariéry. Preto sme z programu Mladí športovci špeciálnych olympiád nadšení a v Spojenej škole v Pezinku, ktorej súčasťou je alokované pracovisko v Modre, sa mu s deťmi naplno venujeme,“ povedala Romana Miškovská, zástupkyňa riaditeľky Spojenej školy Pezinok.

Združenie Špeciálnych olympiád Slovensko

Vzniklo v roku 1993 s cieľom poskytovať celoročný cyklus súťaží a tréningov v športových disciplínach ako atletika, plávanie, gymnastika, futbal, volejbal, cyklistika, zjazdové lyžovanie, bežecké lyžovanie, tenis, stolný tenis, kolieskové korčule, pozemný hokej, boccia, krasokorčuľovanie a iné.

Združuje 42 klubov, 15 športových odvetví, 3 300 športovcov, 120 rodinných príslušníkov, 1 200 dobrovoľníkov. Združenie Špeciálne olympiády Slovensko je členom Special Olympics International a Slovenského olympijského výboru.

Logo Special Olympics tvorí päť postáv v kruhu, ktorý reprezentuje svet. Postavy sú symbolom športovca, rodiča, trénera, podporovateľa a dobrovoľníka, lebo len vďaka spolupráci všetkých uvedených dokáže hnutie špeciálnych olympiád napĺňať svoj cieľ.