dnes má meniny Kormélia
zajtra Sláva Slávka
17.12. 2018
Prečo je dobré sporiť, už vedia aj deti
Printer-friendly versionSend by emailPDF version

Predškoláci a žiaci základných škôl sa prišli pozrieť zblízka, ako funguje banka. Pri príležitosti Svetového dňa sporenia zorganizovala VÚB banka interaktívny program, v rámci ktorého sa s deťmi stretli dobrovoľníci spomedzi zamestnancov banky. Takmer 120 detí tak malo možnosť rozprávať o tom, prečo je dobré s peniazmi v živote rozumne hospodáriť a myslieť aj na ich odkladanie pre budúcnosť.

Narábanie s osobnými financiami a vytvorenie optimálnej rovnováhy medzi spotrebou a sporením zohráva v živote významnú úlohu. Je to jedna zo základných schopností, ktorú je vhodné rozvíjať už u detí. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo vznikla už v roku 1924 myšlienka Svetového dňa sporenia, ktorý pripadá každoročne na 31. októbra.

V spojitosti s touto myšlienkou zorganizovala VÚB banka dobrovoľnícky projekt, v rámci ktorého sa zamestnanci banky venovali 4 skupinám detí predškolákov a školákov vo veku od 6 do 14 rokov. Takmer 120 detí z Bratislavy a okolia navštívilo spolu s pedagógmi v stredu 25. októbra budovu centrály VÚB banky. Hlavným cieľom interaktívnej prednášky bolo dať deťom praktické rady týkajúce sa narábania s osobnými financiami, bezpečnosťou pri platení v obchodoch a na internete a veľká časť diskusie sa venovala práve dobrým návykom v súvislosti so sporením.

„Už malým deťom je dôležité vysvetľovať, čo sú to peniaze, ako s nimi nakladať a viesť ich k tomu, aby sami premýšľali o tom, že nie je dobré všetky peniaze, ktoré dostanú, aj minúť. Pri starších deťoch sme dávali dôraz na to, aby si už vo svojom veku vedeli dať jasný cieľ, na čo si chcú šetriť. Pretože inak väčšinou človek dlho šetriť nevydrží. Ak však budú mať  svoj cieľ, môžu si urobiť jednoduchý plán, ako si rozložiť svoje financie, ktoré dostanú od rodičov,“ vysvetľuje prístup k práci s viacerými vekovými skupinami detí Katarína Svačinová, zástupkyňa dobrovoľníkov z radu zamestnancov VÚB banky a dodáva, že samotní rodičia zohrávajú pri tomto vedení detí, samozrejme, primárnu úlohu. „Každý rodič by mal svoje dieťa naučiť, že si musí vedieť vystačiť s vlastnými peniazmi a keď si minie svoje vreckové skôr, nedávať mu viac.“

Starší žiaci sa mohli počas diskusie oboznámiť aj s novými trendami, napríklad ako si spravovať účet online či ako funguje platenie a sporenie priamo cez mobil. „Dozvedel som sa napríklad, aký je rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou, ako ich máme používať. A tiež to, ako byť opatrný pri platení, že si treba dávať pozor na heslá. Zaujímavý bol aj kvíz, kde sme sa učili počítať s percentami,“ hodnotí stretnutie v banke a interaktívny test finančnej gramotnosti ôsmak Robin a jeho spolužiak Sebastián na otázku, čo by odkázal z tejto prednášky svojim rovesníkom, dodáva: „Vždy si treba prepočítať, čo si chcem kúpiť a za aký čas si chcem na to nasporiť a podľa toho si aj peniaze odkladať.“

Finančná gramotnosť je téma, ktorá je na Slovensku aj povinnou súčasťou školských osnov a školy ju zapracovávajú primárne do predmetov matematika, informatika či občianska náuka. „Na hodinách matematiky  riešime s deťmi už aj príklady týkajúce sa napríklad sporenia alebo úverov. Deti však berú inak, keď sa môžu o týchto témach z finančnej oblasti rozprávať s odborníkmi z banky. Je to pre nich dôveryhodnejšie, ako keď to povedia učitelia. Páčilo sa mi, že v súvislosti so sporením prednášajúci deti nabádali aj k tomu, aby sa učili matematiku a ukázali im, ako sa im môže neskôr v praktickom živote zísť. Myslím, že by školy uvítali, keby sa takéto prednášky organizované špecialistami z banky diali aj priamo v školskom prostredí, hodnotí hodinu finančného vzdelávania Jana Duchoňová, pedagogička 2. stupňa na ZŠ Tajovského v Senci.

Okrem interaktívnej prednášky v spojitosti s témou Svetového dňa sporenia 2017 mali žiaci príležitosť dostať sa v rámci VÚB banky aj na miesta, kde to bežne nie je možné. „Deti mali o zážitok postarané aj vďaka tomu, že sme im ukázali viacero oddelení banky a mohli navštíviť dokonca aj trezor,“ uzatvára Katarína Svačinová.

Akcia „Deň sporenia s VÚB“ bola súčasťou medzinárodného programu „The Art of Saving“, ktorého iniciátorom je materská skupina VÚB banky Intesa Sanpaolo. Počas týždňa od 24. do 31. októbra prebiehajú v 11 krajinách sveta rozličné osvetové aktivity, didaktické výstavy a hravé diskusie so študentami zamerané na význam sporenia. Podujatia sú organizované vo viacerých inštitúciách v Taliansku, medzi ktoré patria Múzeum sporenia  v Turíne, skupina galérií Gallerie d’Italia a Historický archív Talianska a prostredníctvom medzinárodných dcérskych bánk skupiny Intesa Sanpaolo sú rozšírené sú aj do Albánska, Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Egypta, Rumunska, Ruska, Srbska, Slovinska, Maďarska a v neposlednom rade aj na Slovensko.

TS